British Age Group Categories Award Report
HAMPSHIRE CHAMPIONSHIPS 2001
MENS 15 years Freestyle
Place
Name
Club
50m Free
100m Free
200m Free
Total
1
Ryan Spencer
Portsmouth N
608
542
608
1758
2
Daniel Halksworth
Tigers Jer
555
573
618
1746
3
Richard Le Cuirot
Jersey
570
580
575
1725
4
Chris Walker
Fareham N'ds
555
568
554
1677
5
Daniel Huddlestone
Tigers Jer
555
544
525
1624
6
Peter Baudains
Jersey
546
554
520
1620
7
Edward Askham-Spencer
Fareham N'ds
513
565
510
1588
8
David Bywater
Co South'ton
528
512
531
1571
9
Harry Johnston
Havant & Wat
534
531
475
1540
10
Benjamin Smith
Havant & Wat
482
504
505
1491
11
Matthew Parker
West Wight
456
462
524
1442
12
James Lambourne
Seagulls
461
457
447
1365
13
Peter White
Portsmouth N
425
433
413
1271
14
Matthew King
Hart
575
579
1154
15
Kent Langridge
Winchester
564
548
1112
16
Sam Close
Winchester
540
527
1067
17
Daniel Cross
Winchester
530
526
1056
18
Samuel Taylor
Eastleigh
530
517
1047
19
Jaime Palmer
Rushmoor Ryl
515
508
1023
20
James Gay
Alton
497
515
1012
21
Christopher Davey
Hart
480
512
992
22
Stuart Furnell
Co South'ton
480
494
974
23
Joe Hardy
Hart
492
474
966
24
Andrew Postins
Basingstoke
456
502
958
25
Justin Agnew
Havant & Wat
491
461
952
26
Edward Crofts
Basingstoke
460
459
919
27
David Sclanders
Seagulls
450
452
902
28
Daniel Forshaw
Havant & Wat
467
426
893
29
Daniel Drake
RomseyTotton
410
429
839
30
Thomas Sanitpan
Portsmouth N
595
595
31
Ben Lowndes
Guernsey
594
594
31
Aaron Croucher
Basingstoke
594
594
33
Thomas Hopton
Tigers Jer
547
547
34
Adam Hayter
Andover
533
533
35
Mark Bugg
Andover
459
459
36
Liam Small
Seagulls
451
451
37
David Clarke
Alton
441
441
38
Stuart Black
Tigers Jer
438
438
WOMEN 15 years Freestyle
Winner: Julia Beckett
Place
Name
Club
50m Free
100m Free
200m Free
Total
1
Julia Beckett
Winchester
764
746
722
2232
2
Laura Hook
Basingstoke
675
699
705
2079
3
Holly-Louise Blaber
Havant & Wat
676
648
644
1968
4
Laura Willett
West Wight
590
623
609
1822
5
Kelly-Louise Dobson
Hart
585
599
583
1767
6
Rikki Jackson
Eastleigh
599
520
645
1764
7
Claire Wills
Fareham N'ds
594
605
559
1758
8
Charlotte Cardy
RomseyTotton
606
577
571
1754
9
Eloise Le Cornu
Tigers Jer
575
588
573
1736
10
Kate Sloan
Tigers Jer
547
560
626
1733
11
Crystal Maw
Fareham N'ds
574
566
577
1717
12
Amy Marklew
Winchester
574
574
565
1713
13
Lauren Preston
Rushmoor Ryl
519
537
587
1643
14
Amanda Chainey
Seagulls
537
505
507
1549
15
Hayley Foot
Jersey
494
497
491
1482
16
Katherine Gamlin
Tigers Jer
665
651
1316
17
Katrina Eldridge
Io Wight
619
653
1272
18
Donna Fochard
Seagulls
591
614
1205
19
Lucy Carroll
Hart
574
583
1157
20
Keeley Sheppard
Seagulls
570
584
1154
21
Emma Templeman
RomseyTotton
566
528
1094
22
Amy Everard
Hart
533
531
1064
23
Alice Niven
Guernsey
523
516
1039
24
Sarah-Jane Poingdestre
Tigers Jer
506
528
1034
25
Emma Bolderston
Alton
537
493
1030
26
Hannah Halbauer
Fareham N'ds
506
486
992
27
Rachael Doswell
RomseyTotton
487
497
984
28
Laura Dollery
Fareham N'ds
506
466
972
29
Joanna Jefferson
Fareham N'ds
459
417
876
30
Joanne Hole
Eastleigh
624
624
31
Rachael Pickup
Hart
588
588
32
Colette Falla
Beau Sejour
580
580
33
Lucy Lycett
Io Wight
549
549
34
Krystie Corben
Fareham N'ds
537
537
35
Amy Turner
Io Wight
524
524
36
Rachel Bowker
New Milton
485
485
37
Hannah Marchant
Hart
480
480
MENS 15 years Distance Freestyle
Place
Name
Club
200m Fr
400m Fr
1500m Fr
Total
1
Daniel Halksworth
Tigers Jer
618
687
685
1990
2
Thomas Sanitpan
Portsmouth N
595
599
580
1774
3
Stuart Black
Tigers Jer
438
488
491
1417
4
Ryan Spencer
Portsmouth N
608
681
1289
5
Chris Walker
Fareham N'ds
554
621
1175
6
David Bywater
Co South'ton
531
537
1068
7
Edward Askham-Spencer
Fareham N'ds
510
518
1028
8
Andrew Postins
Basingstoke
502
499
1001
9
Peter White
Portsmouth N
413
396
809
10
Thomas Hopton
Tigers Jer
635
635
10
Ben Lowndes
Guernsey
635
635
12
Richard Le Cuirot
Jersey
575
575
13
Daniel Cross
Winchester
526
526
14
Daniel Huddlestone
Tigers Jer
525
525
15
Matthew Parker
West Wight
524
524
16
Peter Baudains
Jersey
520
520
17
Benjamin Smith
Havant & Wat
505
505
18
Harry Johnston
Havant & Wat
475
475
19
James Lambourne
Seagulls
447
447
20
Daniel Forshaw
Havant & Wat
446
446
WOMEN 15 years Distance Freestyle
Winner: Katrina Eldridge
Place
Name
Club
200m Fr
400m Fr
800m Fr
Total
1
Katrina Eldridge
Io Wight
653
658
639
1950
2
Rikki Jackson
Eastleigh
645
640
603
1888
3
Kate Sloan
Tigers Jer
626
638
582
1846
4
Lauren Preston
Rushmoor Ryl
587
606
562
1755
5
Amy Marklew
Winchester
565
563
535
1663
6
Laura Hook
Basingstoke
705
643
1348
7
Julia Beckett
Winchester
722
552
1274
8
Donna Fochard
Seagulls
614
593
1207
9
Eloise Le Cornu
Tigers Jer
573
605
1178
10
Kelly-Louise Dobson
Hart
583
576
1159
11
Lucy Carroll
Hart
583
575
1158
12
Charlotte Cardy
RomseyTotton
571
565
1136
13
Holly-Louise Blaber
Havant & Wat
644
644
14
Sarah-Jane Poingdestre
Tigers Jer
616
616
15
Laura Willett
West Wight
609
609
16
Crystal Maw
Fareham N'ds
577
577
17
Claire Wills
Fareham N'ds
559
559
18
Amanda Chainey
Seagulls
507
507
19
Hayley Foot
Jersey
491
491
20
Joanna Jefferson
Fareham N'ds
414
414
MENS 15 years Backstroke
Place
Name
Club
50m Back
100m Back
200m Back
Total
1
Daniel Halksworth
Tigers Jer
551
554
646
1751
2
Adam Hayter
Andover
553
532
510
1595
3
Daniel Cross
Winchester
545
516
500
1561
4
Samuel Taylor
Eastleigh
524
492
477
1493
5
Peter Baudains
Jersey
485
473
431
1389
6
Edward Askham-Spencer
Fareham N'ds
484
438
464
1386
7
Benjamin Smith
Havant & Wat
456
472
447
1375
8
Nick Reynolds
Rushmoor Ryl
468
416
463
1347
9
Stuart Furnell
Co South'ton
464
407
415
1286
10
Ryan Spencer
Portsmouth N
569
676
1245
11
Peter White
Portsmouth N
367
386
406
1159
12
Mathew Hooper
Hamble Aq
358
339
385
1082
13
James Gay
Alton
441
486
927
14
Kent Langridge
Winchester
450
438
888
15
Andrew Postins
Basingstoke
425
424
849
16
Daniel Forshaw
Havant & Wat
389
353
742
17
David Sclanders
Seagulls
386
294
680
18
Aaron Croucher
Basingstoke
581
581
19
Matthew King
Hart
537
537
20
Chris Walker
Fareham N'ds
482
482
21
Richard Le Cuirot
Jersey
450
450
22
Thomas Sanitpan
Portsmouth N
434
434
23
Mark Bugg
Andover
427
427
24
Jaime Palmer
Rushmoor Ryl
416
416
25
James Lambourne
Seagulls
356
356
WOMEN 15 years Backstroke
Winner: Julia Beckett
Place
Name
Club
50m Back
100m Back
200m Back
Total
1
Julia Beckett
Winchester
783
745
721
2249
2
Laura Willett
West Wight
655
683
694
2032
3
Holly-Louise Blaber
Havant & Wat
681
636
562
1879
4
Claire Wills
Fareham N'ds
627
624
593
1844
5
Eloise Le Cornu
Tigers Jer
574
571
580
1725
6
Lauren De-Ste-Croix
Hamble Aq
613
591
512
1716
7
Lucy Carroll
Hart
596
551
566
1713
8
Emma Bolderston
Alton
527
507
494
1528
9
Naomi Norris
Rushmoor Ryl
669
678
1347
10
Laura Hook
Basingstoke
612
597
1209
11
Keeley Sheppard
Seagulls
583
620
1203
12
Amy Marklew
Winchester
585
571
1156
13
Hannah Halbauer
Fareham N'ds
540
527
1067
14
Crystal Maw
Fareham N'ds
468
474
942
15
Hayley Foot
Jersey
486
454
940
16
Joanna Jefferson
Fareham N'ds
450
424
874
17
Emma Templeman
RomseyTotton
416
445
861
18
Donna Fochard
Seagulls
598
598
19
Rachel Bowker
New Milton
516
516
20
Joanne Hole
Eastleigh
515
515
21
Rachael Pickup
Hart
505
505
22
Kelly-Louise Dobson
Hart
489
489
23
Caroline Major
Rushmoor Ryl
430
430
MENS 15 years Breaststroke
Place
Name
Club
50m Brst
100m Brst
200m Brst
Total
1
Thomas Sanitpan
Portsmouth N
554
605
608
1767
2
Joe Hardy
Hart
584
545
500
1629
3
Daniel Huddlestone
Tigers Jer
541
506
500
1547
4
James Foulkes
Hamble Aq
438
442
416
1296
5
Ryan Spencer
Portsmouth N
558
594
1152
6
Stuart Black
Tigers Jer
335
375
424
1134
7
Aaron Croucher
Basingstoke
549
561
1110
8
James Gay
Alton
560
545
1105
9
Jaime Palmer
Rushmoor Ryl
550
481
1031
10
Sam Close
Winchester
503
496
999
11
David Bywater
Co South'ton
467
422
889
12
Carl Webster
Rushmoor Ryl
375
399
774
13
Daniel Forshaw
Havant & Wat
375
359
734
14
Richard Le Cuirot
Jersey
413
413
15
Justin Agnew
Havant & Wat
405
405
WOMEN 15 years Breatstroke
Winner: Rikki Jackson
Place
Name
Club
50m Brst
100m Brst
200m Brst
Total
1
Rikki Jackson
Eastleigh
736
715
682
2133
2
Kate Sloan
Tigers Jer
694
677
713
2084
3
Sarah-Jane Poingdestre
Tigers Jer
626
653
660
1939
4
Amy Everard
Hart
600
626
646
1872
5
Suzannah Garden
Basingstoke
609
586
597
1792
6
Keeley Sheppard
Seagulls
536
574
582
1692
7
Amy Turner
Io Wight
590
524
462
1576
8
Hannah Marchant
Hart
524
521
517
1562
9
Lauren De-Ste-Croix
Hamble Aq
516
500
511
1527
10
Claire Wills
Fareham N'ds
503
460
963
11
Colette Falla
Beau Sejour
476
483
959
12
Crystal Maw
Fareham N'ds
487
470
957
13
Stephanie Brett
Io Wight
473
433
906
14
Laura Dollery
Fareham N'ds
432
423
855
15
Katrina Eldridge
Io Wight
584
584
16
Charlotte Marvin
Alton
524
524
17
Rachael Pickup
Hart
483
483
18
Alice Niven
Guernsey
481
481
19
Caroline Major
Rushmoor Ryl
460
460
20
Emma Bolderston
Alton
415
415
MENS 15 years Butterfly
Winner: Ben Lowndes
Place
Name
Club
50m Fly
100m Fly
200m Fly
Total
1
Ben Lowndes
Guernsey
587
629
592
1808
2
Thomas Hopton
Tigers Jer
560
588
610
1758
3
Matthew King
Hart
587
557
516
1660
4
Nick Reynolds
Rushmoor Ryl
512
505
481
1498
5
Matthew Parker
West Wight
448
457
430
1335
6
Brendan Giltinane
Basingstoke
479
421
303
1203
7
Samuel Taylor
Eastleigh
559
477
1036
8
Justin Agnew
Havant & Wat
494
451
945
9
Sam Close
Winchester
471
469
940
10
Harry Johnston
Havant & Wat
455
406
861
11
Andrew Postins
Basingstoke
409
410
819
12
Stuart Furnell
Co South'ton
431
375
806
13
Peter White
Portsmouth N
417
342
759
14
Daniel Drake
RomseyTotton
400
356
756
15
Kent Langridge
Winchester
517
517
16
Richard Le Cuirot
Jersey
455
455
17
Jaime Palmer
Rushmoor Ryl
443
443
18
David Clarke
Alton
423
423
19
Thomas Sanitpan
Portsmouth N
397
397
20
Liam Small
Seagulls
388
388
21
James Lambourne
Seagulls
380
380
22
Peter Baudains
Jersey
379
379
WOMEN 15 years Butterfly
Winner: Katherine Gamlin
Place
Name
Club
50m Fly
100m Fly
200m Fly
Total
1
Katherine Gamlin
Tigers Jer
685
683
676
2044
2
Laura Hook
Basingstoke
639
626
620
1885
3
Alice Niven
Guernsey
588
608
620
1816
4
Stephanie McLean
Basingstoke
508
440
377
1325
5
Krystie Corben
Fareham N'ds
485
426
400
1311
6
Julia Beckett
Winchester
679
602
1281
7
Charlotte Cardy
RomseyTotton
558
519
1077
8
Lauren Preston
Rushmoor Ryl
447
422
869
9
Katrina Eldridge
Io Wight
574
574
10
Donna Fochard
Seagulls
544
544
11
Naomi Norris
Rushmoor Ryl
517
517
12
Colette Falla
Beau Sejour
489
489
13
Amanda Chainey
Seagulls
465
465
13
Joanne Hole
Eastleigh
465
465
15
Hannah Marchant
Hart
416
416
MENS 15 years Individual Medley
Place
Name
Club
100m IM
200m IM
400m IM
Total
1
Daniel Halksworth
Tigers Jer
620
640
652
1912
2
Ben Lowndes
Guernsey
578
610
601
1789
3
Stuart Black
Tigers Jer
436
443
468
1347
4
Thomas Hopton
Tigers Jer
607
641
1248
5
Matthew King
Hart
584
578
1162
6
Thomas Sanitpan
Portsmouth N
570
574
1144
7
Daniel Huddlestone
Tigers Jer
574
528
1102
8
Jaime Palmer
Rushmoor Ryl
501
542
1043
9
Nick Reynolds
Rushmoor Ryl
504
504
1008
10
Andrew Postins
Basingstoke
472
484
956
11
Brendan Giltinane
Basingstoke
430
400
830
12
Ryan Spencer
Portsmouth N
670
670
13
Kent Langridge
Winchester
550
550
14
James Gay
Alton
543
543
15
Sam Close
Winchester
540
540
16
Matthew Parker
West Wight
507
507
17
Richard Le Cuirot
Jersey
502
502
18
David Bywater
Co South'ton
497
497
19
Benjamin Smith
Havant & Wat
490
490
20
Joe Hardy
Hart
481
481
21
Daniel Cross
Winchester
480
480
22
Justin Agnew
Havant & Wat
477
477
23
Peter Baudains
Jersey
432
432
24
Daniel Forshaw
Havant & Wat
402
402
25
Peter White
Portsmouth N
394
394
WOMEN 15 years Individual Medley
Place
Name
Club
100m IM
200m IM
400m IM
Total
1
Sarah-Jane Poingdestre
Tigers Jer
605
618
640
1863
2
Alice Niven
Guernsey
587
584
599
1770
3
Lauren De-Ste-Croix
Hamble Aq
597
594
541
1732
4
Rikki Jackson
Eastleigh
649
621
1270
5
Keeley Sheppard
Seagulls
642
618
1260
6
Kate Sloan
Tigers Jer
625
629
1254
7
Suzannah Garden
Basingstoke
610
621
1231
8
Amy Everard
Hart
583
577
1160
9
Colette Falla
Beau Sejour
586
566
1152
10
Crystal Maw
Fareham N'ds
564
504
1068
11
Emma Bolderston
Alton
495
480
975
12
Katherine Gamlin
Tigers Jer
680
680
13
Laura Willett
West Wight
647
647
14
Laura Hook
Basingstoke
646
646
15
Naomi Norris
Rushmoor Ryl
631
631
16
Katrina Eldridge
Io Wight
604
604
17
Claire Wills
Fareham N'ds
582
582
18
Amy Marklew
Winchester
552
552
19
Rachael Pickup
Hart
541
541
20
Kelly-Louise Dobson
Hart
535
535
21
Lauren Preston
Rushmoor Ryl
515
515
22
Stephanie McLean
Basingstoke
511
511
23
Hannah Halbauer
Fareham N'ds
487
487
24
Hayley Foot
Jersey
463
463
MENS 16 years Freestyle
Winner: Gregory Zimmerman
Place
Name
Club
50m Free
100m Free
200m Free
Total
1
Gregory Zimmerman
Guernsey
708
701
679
2088
2
Nathan Jegou
Tigers Jer
587
642
721
1950
3
Christopher Cantelo
West Wight
609
666
654
1929
4
Steven Norman
Portsmouth N
626
627
655
1908
5
Greg Knight
Basingstoke
642
632
610
1884
6
Toby Hanson
Basingstoke
592
619
659
1870
7
Joe Tellett
Co South'ton
652
590
603
1845
8
Ian Powell
Beau Sejour
572
605
649
1826
9
Jamie Richards
Havant & Wat
548
548
505
1601
10
James Robert
Io Wight
525
541
435
1501
11
James Hall
Fareham N'ds
475
516
482
1473
12
Richard Crane
Basingstoke
463
501
503
1467
13
John Austin
New Milton
434
429
450
1313
14
Tom Proven
Winchester
576
602
1178
15
Andrew Shand
Fareham N'ds
554
560
1114
16
Ben Terry
Portsmouth N
508
560
1068
17
Thomas Fenton
Portsmouth N
522
542
1064
18
Ian Woods
Rushmoor Ryl
482
557
1039
19
Simon Hutt
Havant & Wat
493
514
1007
20
Jason Lupton
Hart
471
480
951
21
Matthew Stuckey
Basingstoke
596
596
22
Steven May
Winchester
577
577
23
Chris Loosemore
Fareham N'ds
552
552
24
David Slade
Alton
533
533
WOMEN 16 years Freestyle
Winner: Elizabeth Kreuz
Place
Name
Club
50m Free
100m Free
200m Free
Total
1
Elizabeth Kreuz
West Wight
736
747
818
2301
2
Gail Strobridge
Beau Sejour
706
658
727
2091
3
Diana Kilmister
Havant & Wat
658
654
692
2004
4
Emma-Louise Preston
Rushmoor Ryl
616
663
713
1992
5
Sara Baddeley
Rushmoor Ryl
627
629
638
1894
6
Jennifer Etherington
Portsmouth N
620
625
603
1848
7
Casey Lee
Beau Sejour
608
611
614
1833
8
Deborah Seaborn
Fareham N'ds
662
619
545
1826
9
Sian du Feu
Tigers Jer
565
601
595
1761
10
Helen Mahy
Guernsey
556
481
531
1568
11
Laura Wills
Portsmouth N
658
730
1388
12
Samantha Lowndes
Guernsey
676
682
1358
13
Victoria Prude
Seagulls
638
629
1267
14
Laura Ball
Rushmoor Ryl
604
662
1266
15
Laura Patterson
Portsmouth N
596
555
1151
16
Helen Thacker
New Milton
552
541
1093
17
Rachael Kemp
Winchester
569
521
1090
17
Ashley Wheatcroft
Fareham N'ds
561
529
1090
19
Natalie Lewis
Rushmoor Ryl
502
534
1036
20
Jennifer Graham
Portsmouth N
552
480
1032
21
Alex Savage
Co South'ton
773
773
22
Colette Falla
Beau Sejour
604
604
23
Elizabeth Ridley
Basingstoke
540
540
24
Gemma Cummings
Io Wight
523
523
25
Samantha Marsh
Portsmouth N
522
522
26
Sarah King
Britannia
475
475
MENS 16 years Distance Freestyle
Winner: Nathan Jegou
Place
Name
Club
200m Fr
400m Fr
1500m Fr
Total
1
Nathan Jegou
Tigers Jer
721
741
750
2212
2
Christopher Cantelo
West Wight
654
640
656
1950
3
Toby Hanson
Basingstoke
659
636
584
1879
4
Ben Terry
Portsmouth N
560
573
602
1735
5
Oliver Jarvis
Portsmouth N
666
688
1354
6
Steven Norman
Portsmouth N
655
656
1311
7
Ian Powell
Beau Sejour
649
654
1303
8
James Hall
Fareham N'ds
482
514
996
9
Gregory Zimmerman
Guernsey
679
679
10
Greg Knight
Basingstoke
610
610
11
Joe Tellett
Co South'ton
603
603
12
Jamie Richards
Havant & Wat
505
505
13
Richard Crane
Basingstoke
503
503
14
John Austin
New Milton
450
450
15
James Robert
Io Wight
435
435
WOMEN 16 years Distance Freestyle
Winner: Elizabeth Kreuz
Place
Name
Club
200m Fr
400m Fr
800m Fr
Total
1
Elizabeth Kreuz
West Wight
818
798
791
2407
2
Laura Wills
Portsmouth N
730
765
740
2235
3
Emma-Louise Preston
Rushmoor Ryl
713
705
686
2104
4
Sian du Feu
Tigers Jer
595
631
607
1833
5
Casey Lee
Beau Sejour
614
600
603
1817
6
Natalie Lewis
Rushmoor Ryl
534
535
1069
7
Gail Strobridge
Beau Sejour
727
727
8
Kirsty Nash
Rushmoor Ryl
696
696
9
Diana Kilmister
Havant & Wat
692
692
10
Samantha Lowndes
Guernsey
668
668
11
Laura Ball
Rushmoor Ryl
662
662
12
Sara Baddeley
Rushmoor Ryl
638
638
13
Victoria Prude
Seagulls
629
629
14
Jennifer Etherington
Portsmouth N
603
603
15
Deborah Seaborn
Fareham N'ds
545
545
16
Helen Mahy
Guernsey
531
531
MENS 16 years Backstroke
Winner: Ian Powell
Place
Name
Club
50m Back
100m Back
200m Back
Total
1
Ian Powell
Beau Sejour
625
677
706
2008
2
Joe Tellett
Co South'ton
644
585
602
1831
3
Ian Woods
Rushmoor Ryl
505
513
522
1540
4
John Austin
New Milton
409
399
444
1252
5
David Slade
Alton
533
546
1079
6
Ben Terry
Portsmouth N
473
482
955
7
Matthew Stuckey
Basingstoke
502
502
8
Thomas Fenton
Portsmouth N
415
415
WOMEN 16 years Backstroke
Winner: Kirsty Nash
Place
Name
Club
50m Back
100m Back
200m Back
Total
1
Kirsty Nash
Rushmoor Ryl
673
709
766
2148
2
Gail Strobridge
Beau Sejour
661
667
697
2025
3
Victoria Murray
Havant & Wat
633
653
644
1930
4
Clare Woodcock
Portsmouth N
597
640
686
1923
5
Laura Ball
Rushmoor Ryl
621
606
649
1876
6
Jennifer Etherington
Portsmouth N
639
612
606
1857
7
Helen Mahy
Guernsey
565
506
515
1586
8
Elizabeth Kreuz
West Wight
753
782
1535
9
Sara Baddeley
Rushmoor Ryl
560
567
1127
10
Helen Stone-Ward
Basingstoke
547
535
1082
11
Deborah Seaborn
Fareham N'ds
532
494
1026
12
Rachael James
Havant & Wat
491
484
975
13
Jennifer Graham
Portsmouth N
518
401
919
14
Hannah Waring
Winchester
441
450
891
15
Colette Falla
Beau Sejour
522
522
16
Laura Patterson
Portsmouth N
491
491
17
Samantha Marsh
Portsmouth N
477
477
18
Sarah King
Britannia
443
443
MENS 16 years Breaststroke
Winner: Steven May
Place
Name
Club
50m Brst
100m Brst
200m Brst
Total
1
Steven May
Winchester
575
612
594
1781
2
Simon Hobson
West Wight
590
544
528
1662
3
Joe Tellett
Co South'ton
567
546
541
1654
4
Christopher Cantelo
West Wight
531
514
522
1567
5
Scott Fitzgerald
Eastleigh
492
512
497
1501
6
Jamie Richards
Havant & Wat
473
466
470
1409
7
Simon Hutt
Havant & Wat
481
473
454
1408
8
Richard Crane
Basingstoke
428
468
457
1353
9
Keith Dashwood
Fareham N'ds
410
405
401
1216
10
James Hall
Fareham N'ds
450
442
892
11
Andrew Shand
Fareham N'ds
437
449
886
12
Gregory Zimmerman
Guernsey
426
399
825
13
Oliver Jarvis
Portsmouth N
544
544
14
Ben Terry
Portsmouth N
480
480
15
Steven Norman
Portsmouth N
419
419
WOMEN 16 years Breaststroke
Winner: Gail Strobridge
Place
Name
Club
50m Brst
100m Brst
200m Brst
Total
1
Gail Strobridge
Beau Sejour
691
686
732
2109
2
Kirsty Nash
Rushmoor Ryl
679
690
728
2097
3
Diana Kilmister
Havant & Wat
655
630
625
1910
4
Leah Dunford
Tigers Jer
655
628
626
1909
5
Rachael Kemp
Winchester
622
618
631
1871
6
Emma-Louise Preston
Rushmoor Ryl
626
607
614
1847
7
Alex Savage
Co South'ton
762
766
1528
8
Laura Wills
Portsmouth N
657
697
1354
9
Victoria Murray
Havant & Wat
585
578
1163
10
Elizabeth Ridley
Basingstoke
475
501
976
11
Laura Patterson
Portsmouth N
518
451
969
12
Helen Thacker
New Milton
448
423
871
13
Ashley Wheatcroft
Fareham N'ds
470
470
14
Rachael James
Havant & Wat
455
455
MENS 16 years Butterfly
Winner: Toby Hanson
Place
Name
Club
50m Fly
100m Fly
200m Fly
Total
1
Toby Hanson
Basingstoke
607
575
562
1744
2
Oliver Jarvis
Portsmouth N
531
503
573
1607
3
Matthew James
Havant & Wat
504
493
436
1433
4
Nathan Jegou
Tigers Jer
602
648
1250
5
Gregory Zimmerman
Guernsey
653
563
1216
6
Ian Powell
Beau Sejour
554
557
1111
7
Steven Norman
Portsmouth N
585
523
1108
8
James Hall
Fareham N'ds
514
454
968
9
Ben Terry
Portsmouth N
430
426
856
10
Christopher Cantelo
West Wight
449
389
838
11
Jason Lupton
Hart
446
391
837
12
Steven May
Winchester
528
528
13
Chris Loosemore
Fareham N'ds
494
494
14
David Slade
Alton
453
453
15
Thomas Fenton
Portsmouth N
449
449
WOMEN 16 years Butterfly
Winner: Laura Wills
Place
Name
Club
50m Fly
100m Fly
200m Fly
Total
1
Laura Wills
Portsmouth N
661
688
706
2055
2
Clare Woodcock
Portsmouth N
595
577
634
1806
3
Sara Baddeley
Rushmoor Ryl
584
570
491
1645
4
Alex Savage
Co South'ton
736
717
1453
5
Ashley Wheatcroft
Fareham N'ds
513
468
400
1381
6
Gail Strobridge
Beau Sejour
643
616
1259
7
Helen Stone-Ward
Basingstoke
560
554
1114
8
Sian du Feu
Tigers Jer
528
530
1058
9
Elizabeth Kreuz
West Wight
773
773
10
Victoria Prude
Seagulls
590
590
11
Leah Dunford
Tigers Jer
497
497
12
Elizabeth Ridley
Basingstoke
483
483
13
Helen Thacker
New Milton
468
468
14
Helen Mahy
Guernsey
460
460
15
Samantha Marsh
Portsmouth N
432
432
16
Gemma Cummings
Io Wight
418
418
MENS 16 years Individual Medley
Place
Name
Club
100m IM
200m IM
400m IM
Total
1
Ian Powell
Beau Sejour
637
683
692
2012
2
Oliver Jarvis
Portsmouth N
551
637
664
1852
3
Greg Knight
Basingstoke
647
624
574
1845
4
Steven May
Winchester
621
591
561
1773
5
Steven Norman
Portsmouth N
561
577
1138
6
Ben Terry
Portsmouth N
534
601
1135
7
Jason Lupton
Hart
488
466
954
8
John Austin
New Milton
441
457
898
9
Joe Tellett
Co South'ton
677
677
10
Gregory Zimmerman
Guernsey
611
611
11
Ian Woods
Rushmoor Ryl
527
527
12
Andrew Shand
Fareham N'ds
510
510
13
James Hall
Fareham N'ds
490
490
14
Matthew James
Havant & Wat
462
462
15
James Robert
Io Wight
390
390
WOMEN 16 years Individual Medley
Place
Name
Club
100m IM
200m IM
400m IM
Total
1
Gail Strobridge
Beau Sejour
750
752
725
2227
2
Laura Wills
Portsmouth N
706
720
756
2182
3
Kirsty Nash
Rushmoor Ryl
693
753
729
2175
4
Clare Woodcock
Portsmouth N
656
672
689
2017
5
Samantha Lowndes
Guernsey
665
644
642
1951
6
Alex Savage
Co South'ton
818
850
1668
7
Emma-Louise Preston
Rushmoor Ryl
654
662
1316
8
Laura Ball
Rushmoor Ryl
622
616
1238
9
Leah Dunford
Tigers Jer
621
568
1189
10
Helen Mahy
Guernsey
515
476
991
11
Elizabeth Kreuz
West Wight
776
776
12
Victoria Prude
Seagulls
653
653
13
Sara Baddeley
Rushmoor Ryl
633
633
14
Colette Falla
Beau Sejour
586
586
15
Helen Stone-Ward
Basingstoke
582
582
16
Victoria Murray
Havant & Wat
577
577
17
Natalie Lewis
Rushmoor Ryl
510
510
MENS 17 years Freestyle
Winner: Simon Winterbottom
Place
Name
Club
50m Free
100m Free
200m Free
Total
1
Simon Winterbottom
Hart
614
703
739
2056
2
Oliver Espinasse
Basingstoke
680
691
656
2027
3
William Ford
Alton
630
684
661
1975
4
Jonathon Le Noury
Beau Sejour
537
573
633
1743
5
Paul Davey
Hart
574
573
577
1724
6
Alex Wigmore
Basingstoke
602
564
529
1695
7
Peter Campbell
Havant & Wat
502
528
553
1583
8
Tom Close
Winchester
658
671
1329
9
Peter Coe
Rushmoor Ryl
570
567
1137
10
Mark Corben
Fareham N'ds
566
529
1095
11
Christopher Addoo
Eastleigh
539
536
1075
12
Michael Reader
RomseyTotton
498
556
1054
13
Antoin Le Fevre
Jersey
513
498
1011
14
Gareth O'Neill
Beau Sejour
436
428
864
15
Nathan Hayes
Portsmouth N
736
736
16
Alexander Black
Tigers Jer
551
551
MENS 17 years Distance Freestyle
Winner: Nathan Hayes
Place
Name
Club
200m Fr
400m Fr
1500m Fr
Total
1
Nathan Hayes
Portsmouth N
736
781
773
2290
2
Simon Winterbottom
Hart
739
747
670
2156
3
Jonathon Le Noury
Beau Sejour
633
630
1263
4
William Ford
Alton
661
661
5
Oliver Espinasse
Basingstoke
656
656
6
Paul Davey
Hart
577
577
7
Peter Campbell
Havant & Wat
553
553
8
Alex Wigmore
Basingstoke
529
529
MENS 17 years Backstroke
Winner: Jonathon Le Noury
Place
Name
Club
50m Back
100m Back
200m Back
Total
1
Jonathon Le Noury
Beau Sejour
620
632
686
1938
2
William Ford
Alton
661
597
538
1796
3
Michael Reader
RomseyTotton
570
543
549
1662
4
Peter Campbell
Havant & Wat
506
444
456
1406
5
Christopher Addoo
Eastleigh
492
429
921
6
Tom Close
Winchester
521
521
MENS 17 years Breaststroke
Winner: Ashley Savage
Place
Name
Club
50m Brst
100m Brst
200m Brst
Total
1
Ashley Savage
Co South'ton
724
754
736
2214
2
Alexander Black
Tigers Jer
513
555
556
1624
3
Antoin Le Fevre
Jersey
413
413
MENS 17 years Butterfly
Place
Name
Club
50m Fly
100m Fly
200m Fly
Total
1
Nathan Hayes
Portsmouth N
677
706
741
2124
2
Alexander Black
Tigers Jer
604
608
522
1734
3
Tom Close
Winchester
629
626
1255
4
Alex Wigmore
Basingstoke
581
506
1087
5
Mark Corben
Fareham N'ds
471
471
6
Paul Davey
Hart
453
453
7
Gareth O'Neill
Beau Sejour
417
417
8
Antoin Le Fevre
Jersey
399
399
MENS 17 years Individual Medley
Place
Name
Club
100m IM
200m IM
400m IM
Total
1
Simon Winterbottom
Hart
670
574
1244
2
Nathan Hayes
Portsmouth N
770
770
3
William Ford
Alton
663
663
4
Paul Davey
Hart
529
529
5
Christopher Addoo
Eastleigh
487
487
6
Antoin Le Fevre
Jersey
445
445
7
Gareth O'Neill
Beau Sejour
415
415
Click on any small image for a larger high resolution image.