SCASA Long Course Masters Competition 2003
Session Four
13th April 2003
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Carole Eyles |
(79) |
Reading |
2:52.43 |
AA |
1:23.83 |
1:28.60 |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Tracey Jennings |
(77) |
Spencer |
2:55.20 |
AA |
1:25.89 |
1:29.31 |
2. |
Sarah James |
(75) |
Cardiff Mast |
2:57.40 |
AA |
1:26.03 |
1:31.37 |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Sue Fawn |
(71) |
Hants North |
2:50.51 |
AA |
1:22.55 |
1:27.96 |
2. |
Lucy Clarke |
(73) |
Otter |
2:59.28 |
A |
1:28.17 |
1:31.11 |
|
Claire Sweeney |
(69) |
Greenwich Bo |
DIS SL 1L. |
|
|
|
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Elizabeth Shaw |
(66) |
Otter |
3:29.58 |
C |
1:43.67 |
1:45.91 |
2. |
Sarah Devereux |
(64) |
Y Swim |
3:37.25 |
C |
1:44.98 |
1:52.27 |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Hannah Ueckermann |
(63) |
Witham Dolph |
3:10.31 |
B |
1:29.31 |
1:41.00 |
2. |
Ann Fordham |
(62) |
Gravesend |
3:52.74 |
C |
1:51.04 |
2:01.70 |
3. |
Lesley Davies |
(60) |
Otter |
3:58.86 |
C |
1:55.38 |
2:03.48 |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Amanda Heath |
(57) |
Spencer |
3:03.41 |
A |
1:29.23 |
1:34.18 |
2. |
Esther Iseppi |
(58) |
AMT Aquatic |
3:09.45 |
B |
1:33.37 |
1:36.08 |
3. |
Frances Penwarden |
(54) |
Croydon Amph |
3:09.75 |
B |
1:31.80 |
1:37.95 |
4. |
Judith McKerchar |
(57) |
Haywards Hth |
3:29.89 |
C |
1:42.78 |
1:47.11 |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Julie Crayford |
(48) |
Nofio Cymru |
3:27.00 |
C |
1:39.58 |
1:47.42 |
2. |
Jean Dawson |
(45) |
Guildford Ct |
3:50.78 |
C |
1:51.52 |
1:59.26 |
3. |
Rose Dudeney |
(47) |
Haywards Hth |
4:06.12 |
C |
1:59.96 |
2:06.16 |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Diane Ford |
(43) |
Spencer |
3:22.36 |
C |
1:36.90 |
1:45.46 |
2. |
Georgie Hamilton |
(43) |
Barnet Copt |
3:50.81 |
C |
1:54.77 |
1:56.04 |
3. |
Susan Stewart |
(41) |
Chelmsford |
4:33.40 |
C |
2:12.72 |
2:20.68 |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Felicity Hague |
(38) |
Shiverers |
3:54.85 |
C |
1:54.14 |
2:00.71 |
2. |
Muriel Hitchcock |
(38) |
Chichester |
3:58.87 |
C |
1:56.59 |
2:02.28 |
75/79 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Joan Kidd |
(27) |
IO Wight |
4:39.89 |
C |
2:14.12 |
2:25.77 |
2. |
Viv Batten |
(25) |
Nofio Cymru |
6:36.03 |
C |
3:11.84 |
3:24.19 |
80/84 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
|
Nancy Chammings |
(22) |
Spencer |
DIS T 3L. |
|
|
|
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Alexander Chklar |
(81) |
Spencer |
2:47.35 |
A |
1:20.47 |
1:26.88 |
2. |
Dervis Konuralp |
(80) |
BethnalGreen |
2:48.35 |
A |
1:19.83 |
1:28.52 |
3. |
Simon Clement |
(82) |
Wandsworth |
2:49.36 |
A |
1:21.22 |
1:28.14 |
4. |
James Kerton |
(80) |
Otter |
2:56.63 |
B |
1:18.73 |
1:37.90 |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Martin Jurco |
(74) |
Wandsworth |
2:41.87 |
AA |
1:17.75 |
1:24.12 |
2. |
Kevin Arundell |
(78) |
Greenwich Bo |
2:48.03 |
A |
1:20.38 |
1:27.65 |
3. |
Gary Wraight |
(77) |
Romford Town |
3:02.59 |
B |
1:27.77 |
1:34.82 |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Michael Nelhams |
(71) |
Spencer |
2:43.82 |
A |
1:18.56 |
1:25.26 |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
David Blandy |
(66) |
Thurrock |
2:59.48 |
B |
1:22.52 |
1:36.96 |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Philip Collins |
(62) |
Out To Swim |
3:00.96 |
B |
1:26.01 |
1:34.95 |
2. |
Adam Lelean |
(62) |
Diss Otters |
3:13.91 |
C |
1:33.29 |
1:40.62 |
3. |
Paul Hayes |
(62) |
Thurrock |
3:16.59 |
C |
1:34.31 |
1:42.28 |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Nick Hunt |
(56) |
Chelmsford |
3:00.12 |
B |
1:26.05 |
1:34.07 |
2. |
John Cochrane |
(57) |
Co Cambridge |
3:16.55 |
C |
1:34.96 |
1:41.59 |
3. |
Bob Bickley |
(55) |
Sevenoaks |
3:44.07 |
C |
1:48.36 |
1:55.71 |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Graham Pearson |
(52) |
Hadrian Mast |
2:58.89 |
B |
1:27.00 |
1:31.89 |
2. |
Jeff Lea |
(53) |
Spencer |
3:09.19 |
C |
1:31.79 |
1:37.40 |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Henry Dick |
(42) |
Spencer |
3:23.84 |
C |
1:40.51 |
1:43.33 |
2. |
Keith Ingram |
(40) |
FHM Bham |
3:24.11 |
C |
1:39.80 |
1:44.31 |
3. |
Derek Gore |
(40) |
Chelmsford |
3:53.02 |
C |
1:49.63 |
2:03.39 |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Neil Tasker |
(38) |
Brighton |
3:40.85 |
C |
1:48.55 |
1:52.30 |
2. |
Paul Alvarez |
(34) |
Romford Town |
3:41.08 |
C |
1:47.20 |
1:53.88 |
3. |
Stephen Hawkins |
(37) |
Co Cant'bury |
4:33.36 |
C |
2:12.53 |
2:20.83 |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Geoff Graves |
(31) |
Gravesend |
3:43.93 |
C |
1:45.83 |
1:58.10 |
2. |
Neil Howell |
(32) |
Diss Otters |
4:18.91 |
C |
2:01.40 |
2:17.51 |
3. |
Robert Curr |
(29) |
Serpentine |
4:39.99 |
C |
2:10.95 |
2:29.04 |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Caroline Coles |
(83) |
Leatherhead |
38.89 |
B |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Lisa Dawson |
(78) |
Beckenham |
35.34 |
A |
2. |
Gina Hobson |
(77) |
Otter |
35.37 |
A |
3. |
Nicola Nassi |
(78) |
Wandsworth |
38.40 |
B |
4. |
Sarah Mackintosh |
(78) |
Romford Town |
42.23 |
C |
5. |
Olivia Brown |
(75) |
Spencer |
42.44 |
C |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Ann-Marie Ryan |
(73) |
Croydon Amph |
39.71 |
C |
2. |
Giovanna Bertoldi |
(70) |
East Anglian |
40.90 |
C |
3. |
Anne Monaghan |
(69) |
Wandsworth |
41.67 |
C |
4. |
Suzanne Linwood |
(71) |
Spencer |
42.39 |
C |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Nancy Dawrant |
(68) |
Croydon Amph |
37.87 |
B |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Philippa Collin |
(62) |
Wycombe Dist |
37.67 |
B |
2. |
Lisa Hibberd |
(63) |
Beckenham |
38.64 |
B |
3. |
Karen Lyons |
(60) |
Hants North |
40.85 |
C |
4. |
Ann Fordham |
(62) |
Gravesend |
46.96 |
C |
5. |
Jenny Richards |
(62) |
Guildford Ct |
55.34 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susannah Page |
(58) |
Kingston Roy |
39.40 |
C |
2. |
Jane Crisp |
(56) |
Co Milton K |
42.09 |
C |
3. |
Amanda Doyle |
(56) |
Dorking |
44.38 |
C |
4. |
Elizabeth Stoyel |
(57) |
Wandsworth |
45.95 |
C |
5. |
Karen Brown |
(55) |
Brent Dolph |
59.47 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Mary Johnson |
(50) |
Haywards Hth |
44.16 |
C |
2. |
Roma Kiely |
(50) |
Spencer |
47.08 |
C |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susie Breslin |
(47) |
Barnet Copt |
40.99 |
C |
2. |
Elizabeth Savidge |
(44) |
Kings Corm |
46.02 |
C |
3. |
Jean Dawson |
(45) |
Guildford Ct |
47.88 |
C |
4. |
Ellery McGowan |
(46) |
Kings Corm |
50.68 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Margaret Wilding |
(39) |
Haywards Hth |
37.87 |
B |
2. |
Jacqueline Ingram |
(43) |
FHM Bham |
1:02.76 |
C |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Muriel Hitchcock |
(38) |
Chichester |
53.88 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Jo Parkins |
(32) |
Spencer |
57.17 |
C |
75/79 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susan Halter |
(27) |
Camden Swiss |
54.51 |
C |
2. |
Joan Kidd |
(27) |
Io Wight Ma |
55.33 |
C |
3. |
Daphne Gilbert |
(24) |
Albyns |
1:00.09 |
C |
85 YEARS/OVER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Willy Van Rysel |
(16) |
Spencer |
1:02.57 |
C |
2. |
Emily Godsall |
(17) |
Nofio Cymru |
1:29.22 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
James Grigg |
(81) |
Rochford |
31.82 |
A |
2. |
Shane Hume |
(79) |
Erith & Dist |
33.41 |
B |
3. |
Alexander Chklar |
(81) |
Spencer |
34.57 |
B |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Joe Twyman |
(77) |
Barnet Copt |
30.99 |
AA |
2. |
Matt Staines |
(76) |
Otter |
31.19 |
AA |
3. |
Tim Neal |
(76) |
Reading |
32.60 |
A |
4. |
Neil Morgan |
(77) |
Redhill & R |
36.98 |
C |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Mark Salway |
(68) |
Spencer |
30.62 |
AA |
2. |
Paul Wesson |
(65) |
Kings Corm |
32.74 |
B |
3. |
Roger Hall |
(66) |
Darwen |
32.80 |
B |
4. |
Graham Saunders |
(68) |
Burgess Hill |
33.26 |
B |
5. |
Paul Eaglestone |
(67) |
Saxon Crown |
34.39 |
B |
6. |
Michael Coltman |
(65) |
Out To Swim |
36.08 |
C |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Huub Faas |
(59) |
AMT Aquatic |
32.48 |
A |
2. |
Ian Harding |
(63) |
Cheshunt |
33.86 |
B |
3. |
Anthony Ball |
(60) |
Erith & Dist |
33.99 |
B |
4. |
Bradley Dipino |
(60) |
Romford Town |
37.76 |
C |
5. |
Richard Gillman |
(63) |
Otter |
38.77 |
C |
6. |
Mick Casey |
(62) |
Beckenham |
41.89 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Peter Kirk |
(56) |
Otter |
33.58 |
B |
2. |
David Hamm |
(54) |
Brighton |
34.15 |
B |
3. |
David Shamp |
(58) |
Kingston Roy |
35.05 |
B |
4. |
Ian Woolard |
(54) |
Barnet Copt |
36.56 |
C |
5. |
Roger Cooper |
(54) |
Gravesend |
39.46 |
C |
6. |
Tom Hall |
(56) |
Y Swim |
41.73 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Steve Bratt |
(50) |
Out To Swim |
37.46 |
C |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Barrie Rolfe |
(48) |
Eastbourne |
36.10 |
C |
2. |
Chris Dunn |
(46) |
Hatfield |
36.32 |
C |
3. |
Dave Langley |
(44) |
Severnside |
37.05 |
C |
4. |
Anthony Ray |
(44) |
Otter |
44.46 |
C |
5. |
Colin Dew |
(47) |
Hants North |
53.15 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Roger Billing |
(43) |
Guildford Ct |
38.06 |
C |
2. |
David Stavely |
(42) |
Hythe |
39.44 |
C |
3. |
Nigel Salsbury |
(40) |
Reading |
41.42 |
C |
4. |
Peter Sutherland |
(39) |
Beckenham |
43.41 |
C |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Anthony Pepper |
(38) |
Romford Town |
39.48 |
C |
2. |
Ted Evans |
(35) |
Otter |
43.32 |
C |
3. |
John Starr |
(34) |
Romford Town |
45.70 |
C |
4. |
Maurice McDonald |
(38) |
Ellesmere Pt |
50.43 |
C |
5. |
Stephen Hawkins |
(37) |
Co Cant'bury |
50.89 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Seymour Banning |
(33) |
Kings Corm |
44.81 |
C |
2. |
Peter Tucker |
(31) |
Darwen |
46.81 |
C |
3. |
Richard Harding |
(33) |
Wycombe Dist |
47.51 |
C |
4. |
Robert Carter |
(31) |
Albyns |
50.75 |
C |
5. |
Neil Howell |
(32) |
Diss Otters |
56.24 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Johanna Riddoch |
(83) |
Greenwich Bo |
1:06.41 |
AA |
2. |
Karen Mitchell |
(80) |
Wandsworth |
1:06.80 |
AA |
3. |
Caroline Coles |
(83) |
Leatherhead |
1:08.75 |
A |
4. |
Helen Clifton |
(81) |
Erith & Dist |
1:11.31 |
B |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Marie Atkinson |
(76) |
Loughboro Un |
1:01.54 |
AAA |
2. |
Lara Clarke |
(74) |
Romford Town |
1:03.37 |
AAA |
3. |
Amy Pritchard |
(78) |
Erith & Dist |
1:04.57 |
AA |
4. |
Gina Hobson |
(77) |
Otter |
1:06.31 |
AA |
5. |
Isabelle Kenning |
(78) |
Otter |
1:07.73 |
A |
6. |
Kay Hamilton |
(78) |
Romford Town |
1:08.25 |
A |
7. |
Louise Keetley |
(74) |
Bracknell |
1:11.42 |
B |
8. |
Nicola Lovelock |
(76) |
Burgess Hill |
1:11.80 |
B |
9. |
Katherine Mearman |
(78) |
Otter |
1:12.18 |
B |
10. |
Ann Hartland |
(77) |
Spencer |
1:12.54 |
B |
11. |
Sarah Mackintosh |
(78) |
Romford Town |
1:21.00 |
C |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susan Hill |
(70) |
Otter |
1:00.92 |
AAA |
2. |
Julie Sanders |
(72) |
Romford Town |
1:06.44 |
AA |
3. |
Deborah Henley |
(71) |
Wandsworth |
1:11.76 |
B |
4. |
Giovanna Bertoldi |
(70) |
East Anglian |
1:12.77 |
B |
5. |
Julie Anne Gilroy |
(73) |
Shiverers |
1:16.78 |
C |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Jane McMenemy |
(68) |
Otter |
1:05.65 |
AA |
2. |
Helen Gray |
(66) |
Dartford |
1:06.67 |
AA |
3. |
Anne Braam |
(68) |
Spencer |
1:07.41 |
A |
4. |
Vicky Bigmore |
(67) |
Romford Town |
1:08.36 |
A |
5. |
Suzanne Welham |
(64) |
Hatfield |
1:10.10 |
A |
6. |
Elizabeth Minter |
(65) |
Wandsworth |
1:11.12 |
B |
7. |
Nancy Dawrant |
(68) |
Croydon Amph |
1:13.16 |
B |
8. |
Elizabeth Shaw |
(66) |
Otter |
1:16.26 |
C |
9. |
Rupa Morris |
(68) |
Spencer |
1:21.98 |
C |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Philippa Collin |
(62) |
Wycombe Dist |
1:11.49 |
B |
2. |
Lisa Hibberd |
(63) |
Beckenham |
1:13.31 |
B |
3. |
Jenny Vick |
(63) |
Erith & Dist |
1:14.83 |
B |
4. |
Coral Wallace |
(59) |
Haywards Hth |
1:15.82 |
C |
5. |
Hannah Ueckermann |
(63) |
Witham Dolph |
1:15.83 |
C |
6. |
Coral Allen |
(59) |
Spencer |
1:19.94 |
C |
7. |
Ann Fordham |
(62) |
Gravesend |
1:22.71 |
C |
8. |
Jenny Richards |
(62) |
Guildford Ct |
1:40.08 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susannah Page |
(58) |
Kingston Roy |
1:11.91 |
B |
2. |
Barbara Boxall |
(55) |
Romford Town |
1:12.21 |
B |
3. |
Amanda Doyle |
(56) |
Dorking |
1:18.33 |
C |
4. |
Elizabeth Stoyel |
(57) |
Wandsworth |
1:23.95 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Roma Kiely |
(50) |
Spencer |
1:21.80 |
C |
2. |
Mary Johnson |
(50) |
Haywards Hth |
1:31.27 |
C |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Judy Wilson |
(44) |
FHM Bham |
1:14.81 |
B |
2. |
Elaine Blower |
(45) |
Barnet Copt |
1:21.65 |
C |
3. |
Ellery McGowan |
(46) |
Kings Corm |
1:25.39 |
C |
4. |
Rose Dudeney |
(47) |
Haywards Hth |
1:34.49 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Penny Webster |
(42) |
Kingston Roy |
1:20.07 |
C |
75/79 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susan Halter |
(27) |
Camden Swiss |
1:49.62 |
C |
2. |
Daphne Gilbert |
(24) |
Albyns |
2:07.76 |
C |
85 YEARS/OVER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Willy Van Rysel |
(16) |
Spencer |
2:24.47 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Shane Hume |
(79) |
Erith & Dist |
57.52 |
AAA |
2. |
Sebastian Lambert |
(81) |
Spencer |
59.80 |
AA |
3. |
Dervis Konuralp |
(80) |
BethnalGreen |
1:01.98 |
A |
4. |
James Grigg |
(81) |
Rochford |
1:02.01 |
A |
5. |
Simon Clement |
(82) |
Wandsworth |
1:02.05 |
A |
6. |
James Kerton |
(80) |
Otter |
1:03.10 |
A |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Greg Orphanides |
(78) |
Spencer |
56.18 |
AAA |
2. |
Devin Howard |
(77) |
Wandsworth |
56.29 |
AAA |
3. |
Tristan Fuller |
(77) |
Wandsworth |
57.78 |
AA |
4. |
Gareth Earl |
(78) |
Otter |
58.36 |
AA |
5. |
Ben Martin |
(74) |
Otter |
1:00.33 |
A |
6. |
Kerrin Cruttenden |
(77) |
Chichester |
1:00.86 |
A |
7. |
Gary Wraight |
(77) |
Romford Town |
1:01.38 |
A |
8. |
Alex Freelove |
(74) |
Otter |
1:01.89 |
A |
22. |
Steve Buckley |
(77) |
Co Cambridge |
1:01.89 |
A |
10. |
Logan Poyers |
(78) |
Wandsworth |
1:01.97 |
A |
11. |
Martin Jurco |
(74) |
Wandsworth |
1:03.00 |
A |
12. |
Neil Bradfield |
(74) |
Chichester |
1:03.07 |
A |
13. |
Paul Stromsoe |
(75) |
Wandsworth |
1:04.74 |
B |
14. |
Tim Neal |
(76) |
Reading |
1:06.34 |
B |
15. |
Wayne Iu |
(74) |
Out To Swim |
1:06.62 |
B |
16. |
Rafal Pawlowicz |
(74) |
Guildford Ct |
1:07.80 |
B |
17. |
Neil Morgan |
(77) |
Redhill & R |
1:09.74 |
C |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Kevin Steele |
(73) |
Out To Swim |
56.28 |
AAA |
2. |
Michael Nelhams |
(71) |
Spencer |
58.43 |
AA |
3. |
Justin Palfrey |
(71) |
Greenwich Bo |
59.62 |
AA |
4. |
Guy Powdrill |
(72) |
Otter |
1:00.06 |
AA |
5. |
Mark Russell |
(72) |
Erith & Dist |
1:00.86 |
A |
6. |
Darren Bigmore |
(70) |
Romford Town |
1:02.86 |
A |
7. |
James Palmer |
(72) |
Otter |
1:03.79 |
B |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Mark Salway |
(68) |
Spencer |
58.63 |
AA |
2. |
M Bradford |
(67) |
Out To Swim |
1:01.51 |
A |
3. |
Simon Green |
(65) |
Spencer |
1:03.71 |
B |
4. |
David Blandy |
(66) |
Thurrock |
1:05.88 |
B |
5. |
Ross Tanner |
(64) |
Wandsworth |
1:08.48 |
C |
6. |
Stuart Whitney |
(66) |
Otter |
1:09.63 |
C |
7. |
Ben Gifford |
(64) |
Y Swim |
1:09.99 |
C |
8. |
Alex Harper |
(68) |
Harlow Pen |
1:11.27 |
C |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Peter Long |
(63) |
St Austell |
57.23 |
AAA |
2. |
T Wilson |
(60) |
Out To Swim |
1:01.98 |
A |
3. |
Terry Wright |
(61) |
Kingston Roy |
1:02.85 |
A |
4. |
Anthony Ball |
(60) |
Erith & Dist |
1:03.86 |
B |
5. |
Ian Harding |
(63) |
Cheshunt |
1:04.92 |
B |
6. |
Stuart Redpath |
(62) |
Erith & Dist |
1:06.47 |
B |
7. |
Adam Lelean |
(62) |
Diss Otters |
1:08.07 |
B |
8. |
Bradley Dipino |
(60) |
Romford Town |
1:09.36 |
C |
9. |
David Halshaw |
(59) |
GuysHospital |
1:11.74 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Keith Mann |
(56) |
Romford Town |
1:00.95 |
A |
2. |
Peter Kirk |
(56) |
Otter |
1:01.40 |
A |
3. |
David Shamp |
(58) |
Kingston Roy |
1:02.80 |
A |
4. |
Ian Woollard |
(54) |
Barnet Copt |
1:08.91 |
C |
5. |
Roger Cooper |
(54) |
Gravesend |
1:09.95 |
C |
6. |
John Paddington |
(57) |
Beckenham |
1:13.53 |
C |
7. |
Nick Hunt |
(56) |
Chelmsford |
1:13.81 |
C |
8. |
Tom Hall |
(56) |
Y Swim |
1:15.90 |
C |
9. |
John Cochrane |
(57) |
Co Cambridge |
1:17.50 |
C |
10. |
Hugh Thompson |
(54) |
Spencer |
1:19.50 |
C |
11. |
Bob Bicknell |
(55) |
Sevenoaks |
1:23.32 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Peter Rae |
(53) |
Otter |
1:02.10 |
A |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Peter Prijdekker |
(48) |
Out To Swim |
1:00.10 |
AA |
2. |
Chris Dunn |
(46) |
Hatfield |
1:01.76 |
A |
3. |
Duncan McCreadie |
(45) |
Spencer |
1:03.96 |
B |
4. |
Barrie Rolfe |
(48) |
Eastbourne |
1:07.40 |
B |
5. |
Andy Wilson |
(46) |
FHM Bham |
1:09.84 |
C |
6. |
Dennis Vick |
(45) |
Erith & Dist |
1:15.56 |
C |
7. |
Anthony Ray |
(44) |
Otter |
1:18.29 |
C |
8. |
Jack Birrell |
(45) |
Spencer |
1:28.45 |
C |
9. |
Colin Dew |
(47) |
Hants North |
1:32.81 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
John Tennant |
(39) |
FHM Bham |
1:09.86 |
C |
2. |
Derek Gore |
(40) |
Chelmsford |
1:13.09 |
C |
3. |
David Stavely |
(42) |
Hythe |
1:14.11 |
C |
4. |
Ron Power |
(40) |
Romford Town |
1:17.75 |
C |
5. |
Brian Kiely |
(40) |
Spencer |
1:25.46 |
C |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Stanley Clarke |
(38) |
Romford Town |
1:15.22 |
C |
2. |
Anthony Gimson |
(37) |
Haywards Hth |
1:16.49 |
C |
3. |
Francis Halshaw |
(36) |
GuysHospital |
1:24.25 |
C |
4. |
Maurice McDonald |
(38) |
Ellesmere Pt |
1:24.81 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Seymour Banning |
(33) |
Kings Corm |
1:21.73 |
C |
2. |
Richard Harding |
(33) |
Wycombe Dist |
1:44.90 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Romford Town SC |
|
Romford Town |
2:20.17 |
C |
2. |
Beckenham SC |
|
Beckenham |
2:40.26 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:32.69 |
C |
2. |
Beckenham SC A Team |
|
Beckenham |
2:37.32 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Beckenham SC |
|
Beckenham |
2:09.65 |
C |
2. |
Out to Swim |
|
Out to Swim |
2:12.09 |
C |
3. |
Erith & Dist |
|
Erith |
2:14.71 |
C |
4. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:20.33 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Romford Town SC |
|
Romford Town |
2:13.36 |
C |
2. |
Otter SC |
|
Otter |
2:31.16 |
C |
3. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:34.35 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Wandsworth SC |
|
Wandsworth |
2:00.13 |
C |
|
Otters |
|
Otters |
DIS O 2L. |
|
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Haywards Heath |
|
Haywards Hth |
2:43.38 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:21.33 |
C |
2. |
Otter SC |
|
Otter |
2:24.61 |
C |
3. |
Out to Swim |
|
Out to Swim |
2:25.40 |
C |
4. |
Beckenham SC |
|
Beckenham |
2:39.39 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Otters |
|
Otters |
2:14.35 |
C |
2. |
Erith & District |
|
Erith |
2:19.31 |
C |
3. |
Wandsworth SC |
|
Wandsworth |
2:35.54 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Wandsworth SC |
|
Wandsworth |
2:04.74 |
C |
2. |
Burgess Hill SC |
|
Burgess Hill |
2:05.80 |
C |
3. |
Out to Swim |
|
Out to Swim |
2:07.19 |
C |
4. |
Y Swim |
|
Y Swim |
2:22.65 |
C |