SCASA Long Course Masters Competition 2003
Session Three
13th April 2003
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Dervis Konuralp |
(80) |
BethnalGreen |
2:30.27 |
A |
1:08.11 |
1:22.16 |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Devin Howard |
(77) |
Wandsworth |
2:15.59 |
AAA |
1:03.91 |
1:11.68 |
2. |
Kevin Arundell |
(78) |
Greenwich Bo |
2:26.72 |
A |
1:07.51 |
1:19.21 |
3. |
Gareth Earl |
(78) |
Otter |
2:29.10 |
A |
1:07.69 |
1:21.41 |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Andrew Collins |
(70) |
Croydon Amph |
2:27.32 |
A |
1:09.30 |
1:18.02 |
|
David Stannard |
(71) |
Reading |
DIS SL 1L. |
|
|
|
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Tony Corben |
(62) |
Fareham N'ds |
2:44.63 |
C |
1:14.29 |
1:30.34 |
2. |
Peppe Orru |
(62) |
Out to Swimo |
2:53.33 |
C |
1:16.40 |
1:36.93 |
3. |
Adam Lelean |
(62) |
Diss Otters |
3:11.78 |
C |
|
3:11.78 |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Derek Parr |
(44) |
Otter |
2:50.92 |
C |
1:19.29 |
1:31.63 |
2. |
Tony Pearce |
(45) |
Wandsworth |
3:26.34 |
C |
1:34.43 |
1:51.91 |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Neil Tasker |
(38) |
Brighton |
3:25.48 |
C |
1:39.72 |
1:45.76 |
2. |
Paul Alvarez |
(34) |
Romford Town |
3:43.90 |
C |
1:47.24 |
1:56.66 |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Seymour Banning |
(33) |
Kings Corm |
3:21.84 |
C |
1:35.04 |
1:46.80 |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Caroline Coles |
(83) |
Leatherhead |
2:43.91 |
A |
1:16.90 |
1:27.01 |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Kay Hamilton |
(78) |
Romford Town |
2:46.62 |
B |
1:17.00 |
1:29.62 |
2. |
Elizabeth Attwood |
(77) |
Otter |
2:53.15 |
B |
1:19.89 |
1:33.26 |
3. |
Louise Keetley |
(74) |
Bracknell |
3:04.68 |
C |
1:25.89 |
1:38.79 |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Claire Sweeney |
(69) |
Greenwich Bo |
2:39.14 |
A |
1:15.75 |
1:23.39 |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Esther Iseppi |
(58) |
AMT Aquatic |
2:50.95 |
B |
1:20.51 |
1:30.44 |
2. |
Frances Penwarden |
(54) |
Croydon Amph |
3:07.05 |
C |
1:30.14 |
1:36.91 |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Judy Wilson |
(44) |
FHM Bham |
3:06.85 |
C |
1:28.58 |
1:38.27 |
2. |
Julie Crayford |
(48) |
Nofio Cymru |
3:17.67 |
C |
1:32.38 |
1:45.29 |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Georgie Hamilton |
(43) |
Barnet Copt |
4:00.19 |
C |
1:55.72 |
2:04.47 |
2. |
Judith Windsor |
(39) |
Ellesmere Pt |
5:05.65 |
C |
2:26.79 |
2:38.86 |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
1. |
Felicity Hague |
(38) |
Shiverers |
4:45.26 |
C |
2:14.18 |
2:31.08 |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Shane Hume |
(79) |
Erith & Dist |
26.35 |
AAA |
2. |
Dervis Konuralp |
(80) |
BethnalGreen |
27.02 |
AA |
3. |
Dean Butcher |
(80) |
Spencer |
27.20 |
AA |
4. |
Steven Clark |
(79) |
Wandsworth |
27.49 |
AA |
5. |
Alexander Chklar |
(81) |
Spencer |
27.87 |
AA |
6. |
James Grigg |
(81) |
Rochford |
28.48 |
A |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Ross Croasdell |
(75) |
Otter |
25.34 |
AAA |
2. |
Joe Twyman |
(77) |
Barnet Copt |
26.15 |
AAA |
3. |
Tristan Fuller |
(77) |
Wandsworth |
26.18 |
AAA |
4. |
Matt Staines |
(76) |
Otter |
26.59 |
AAA |
5. |
James Wakelin |
(78) |
Spencer |
26.65 |
AAA |
6. |
Christopher Hopton |
(75) |
Camden Swiss |
27.23 |
AA |
13. |
Tim Neal |
(76) |
Reading |
27.23 |
AA |
8. |
Gareth Earl |
(78) |
Otter |
27.45 |
AA |
9. |
Gary Wraight |
(77) |
Romford Town |
27.70 |
AA |
10. |
Logan Poyers |
(78) |
Wandsworth |
27.76 |
AA |
11. |
Alex Freelove |
(74) |
Otter |
27.86 |
AA |
12. |
Paul Stromsoe |
(75) |
Wandsworth |
28.29 |
A |
13. |
Steve Buckley |
(77) |
Co Cambridge |
28.66 |
A |
14. |
Neil Bradfield |
(74) |
Chichester |
28.82 |
A |
15. |
Rafal Pawlowicz |
(74) |
Guildford Ct |
29.57 |
B |
16. |
Wayne Iu |
(74) |
Out To Swim |
30.31 |
B |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Kevin Steele |
(73) |
Out To Swim |
25.51 |
AAA |
2. |
Mark Russell |
(72) |
Erith & Dist |
26.85 |
AAA |
3. |
Guy Powdrill |
(72) |
Otter |
27.83 |
AA |
4. |
Andreas Pauli |
(69) |
Spencer |
28.51 |
A |
5. |
James Palmer |
(72) |
Otter |
28.59 |
A |
6. |
Mark Houllier |
(71) |
Kingston Roy |
28.87 |
A |
7. |
Darren Bigmore |
(70) |
Romford Town |
29.18 |
A |
8. |
Arunas Mickus |
(71) |
Banginiai |
33.17 |
C |
|
Daniel Rogers |
(71) |
GuysHospital |
DIS ST |
|
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Paul Wesson |
(65) |
Kings Corm |
27.26 |
AA |
2. |
M Bradford |
(67) |
Out To Swim |
27.52 |
AA |
3. |
Simon Green |
(65) |
Spencer |
28.78 |
A |
4. |
Marc Piveteau |
(65) |
GuysHospital |
29.34 |
A |
5. |
Ross Tanner |
(64) |
Wandsworth |
30.87 |
B |
6. |
Stuart Whitney |
(66) |
Otter |
32.15 |
C |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Wray S-Cooper |
(61) |
Potters Bar |
27.20 |
AA |
2. |
Paul Hare |
(60) |
Croydon Amph |
27.61 |
AA |
3. |
Anthony Ball |
(60) |
Erith & Dist |
28.16 |
A |
4. |
Ian Harding |
(63) |
Cheshunt |
28.63 |
A |
5. |
David Halshaw |
(59) |
GuysHospital |
29.09 |
A |
6. |
Sergejus Simonis |
(60) |
Banginiai |
29.32 |
A |
7. |
Bradley Dipino |
(60) |
Romford Town |
30.19 |
B |
8. |
Richard Gillman |
(63) |
Otter |
30.67 |
B |
9. |
Mick Casey |
(62) |
Beckenham |
32.47 |
C |
10. |
Philip Collins |
(62) |
Out To Swim |
32.69 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Keith Mann |
(56) |
Romford Town |
27.56 |
AA |
2. |
Peter Kirk |
(56) |
Otter |
27.84 |
AA |
3. |
David Shamp |
(58) |
Kingston Roy |
28.51 |
A |
4. |
David Hamm |
(54) |
Brighton |
28.87 |
A |
5. |
Ian Woollard |
(54) |
Barnet Copt |
29.90 |
B |
6. |
Maxwell Winters |
(57) |
Beckenham |
30.97 |
B |
7. |
John Paddington |
(57) |
Beckenham |
33.32 |
C |
8. |
Rytas Ramanavicius |
(54) |
Banginiai |
33.76 |
C |
9. |
Hugh Thompson |
(54) |
Spencer |
35.30 |
C |
10. |
Bob Bicknell |
(55) |
Sevenoaks |
35.54 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Tony Meek |
(50) |
Sevenoaks |
29.79 |
B |
2. |
Steve Bratt |
(50) |
Out To Swim |
31.35 |
B |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Peter Prijdekker |
(48) |
Out To Swim |
27.00 |
AA |
2. |
Chris Dunn |
(46) |
Hatfield |
28.34 |
A |
3. |
Barrie Rolfe |
(48) |
Eastbourne |
28.38 |
A |
4. |
Duncan McCreadie |
(45) |
Spencer |
29.36 |
A |
5. |
Andy Wilson |
(46) |
FHM Bham |
31.73 |
B |
6. |
Dennis Vick |
(45) |
Erith & Dist |
33.14 |
C |
7. |
Anthony Ray |
(44) |
Otter |
34.17 |
C |
8. |
Colin Dew |
(47) |
Hants North |
36.85 |
C |
9. |
Jack Birrell |
(45) |
Spencer |
36.86 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
John Tennant |
(39) |
FHM Bham |
31.52 |
B |
2. |
Derek Gore |
(40) |
Chelmsford |
32.51 |
C |
3. |
Peter Sutherland |
(39) |
Beckenham |
33.28 |
C |
4. |
Ron Power |
(40) |
Romford Town |
34.03 |
C |
5. |
Nigel Salsbury |
(40) |
Reading |
34.49 |
C |
6. |
Brian Kiely |
(40) |
Spencer |
37.52 |
C |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Stanley Clarke |
(38) |
Romford Town |
30.90 |
B |
2. |
Anthony Gimson |
(37) |
Haywards Hth |
32.84 |
C |
3. |
Ted Evans |
(35) |
Otter |
32.87 |
C |
4. |
John Starr |
(34) |
Romford Town |
33.03 |
C |
5. |
Francis Halshaw |
(36) |
GuysHospital |
34.84 |
C |
6. |
Maurice McDonald |
(38) |
Ellesmere Pt |
35.60 |
C |
7. |
Irving Dixon |
(34) |
Spencer |
36.08 |
C |
8. |
Neil Tasker |
(38) |
Brighton |
36.78 |
C |
9. |
Stephen Hawkins |
(37) |
Co Cant'bury |
38.91 |
C |
10. |
John Hurworth |
(34) |
Spencer |
39.53 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Seymour Banning |
(33) |
Kings Corm |
34.22 |
C |
2. |
Derrick Fuller |
(33) |
Thanet Swim |
35.58 |
C |
3. |
Peter Tucker |
(31) |
Darwen |
35.68 |
C |
4. |
Robert Carter |
(31) |
Albyns |
42.08 |
C |
5. |
Richard Harding |
(33) |
Wycombe Dist |
44.27 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Johanna Riddoch |
(83) |
Greenwich Bo |
30.38 |
AA |
2. |
Karen Yendole |
(80) |
Bournemouth |
30.69 |
AA |
3. |
Karen Mitchell |
(80) |
Wandsworth |
30.82 |
AA |
4. |
Caroline Coles |
(83) |
Leatherhead |
31.80 |
A |
5. |
Jemma Houghton |
(79) |
BethnalGreen |
33.47 |
B |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Marie Atkinson |
(76) |
Loughboro Un |
29.11 |
AAA |
2. |
Lara Clarke |
(74) |
Romford Town |
29.23 |
AAA |
3. |
Dawn Palmer |
(76) |
Romford Town |
29.25 |
AAA |
4. |
Amy Pritchard |
(78) |
Erith & Dist |
30.23 |
AA |
5. |
Gina Hobson |
(77) |
Otter |
31.01 |
AA |
6. |
Rachel Joyce |
(78) |
Otter |
31.06 |
AA |
7. |
Nicola Lovelock |
(76) |
Burgess Hill |
32.35 |
A |
8. |
Louise Keetley |
(74) |
Bracknell |
33.11 |
B |
9. |
Olivia Brown |
(75) |
Spencer |
34.76 |
B |
10. |
Sarah Mackintosh |
(78) |
Romford Town |
35.89 |
C |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susan Hill |
(70) |
Otter |
27.63 |
AAA |
2. |
Ann Vanner |
(72) |
Ware |
29.37 |
AAA |
3. |
Alicia Irvin |
(71) |
AMT Aquatic |
29.74 |
AAA |
4. |
Julie Sanders |
(72) |
Romford Town |
30.64 |
AA |
5. |
Lucy Clarke |
(73) |
Otter |
31.99 |
A |
6. |
Deborah Henley |
(71) |
Wandsworth |
32.11 |
A |
7. |
Carole Linwood |
(71) |
Spencer |
32.24 |
A |
8. |
Suzanne Linwood |
(71) |
Spencer |
33.43 |
B |
9. |
Giovanna Bertoldi |
(70) |
East Anglian |
33.71 |
B |
10. |
Julie Anne Gilroy |
(73) |
Shiverers |
34.86 |
B |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Jinny Gunston |
(67) |
Out To Swim |
28.76 |
AAA |
2. |
Jane McMenemy |
(68) |
Otter |
29.98 |
AA |
3. |
Helen Gray |
(66) |
Dartford |
30.92 |
AA |
4. |
Luciana Cowell |
(66) |
Erith & Dist |
31.10 |
AA |
5. |
Elizabeth Minter |
(65) |
Wandsworth |
32.05 |
A |
6. |
Nancy Dawrant |
(68) |
Croydon Amph |
33.37 |
B |
7. |
Elizabeth Shaw |
(66) |
Otter |
33.66 |
B |
8. |
Rupa Morris |
(68) |
Spencer |
35.71 |
C |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Philippa Collin |
(62) |
Wycombe Dist |
31.50 |
A |
2. |
Coral Wallace |
(59) |
Haywards Hth |
33.35 |
B |
3. |
Lisa Hibberd |
(63) |
Beckenham |
33.50 |
B |
4. |
Jenny Vick |
(63) |
Erith & Dist |
33.55 |
B |
5. |
Sheena Bassett |
(61) |
Dorking |
37.17 |
C |
6. |
Jenny Richards |
(62) |
Guildford Ct |
45.10 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Joy Dalkin |
(58) |
Kings Corm |
31.85 |
A |
2. |
Barbara Boxall |
(55) |
Romford Town |
32.55 |
A |
26. |
Susannah Page |
(58) |
Kingston Roy |
32.55 |
A |
4. |
Amanda Doyle |
(56) |
Dorking |
35.43 |
C |
5. |
Christine Goodair |
(57) |
Kings Corm |
35.51 |
C |
6. |
Elizabeth Stoyel |
(57) |
Wandsworth |
36.87 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Roma Kiely |
(50) |
Spencer |
35.59 |
C |
2. |
Mary Johnson |
(50) |
Haywards Hth |
39.03 |
C |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Judy Wilson |
(44) |
FHM Bham |
33.61 |
B |
2. |
Elizabeth Savidge |
(44) |
Kings Corm |
36.18 |
C |
3. |
Ellery McGowan |
(46) |
Kings Corm |
37.08 |
C |
4. |
Elaine Blower |
(45) |
Barnet Copt |
37.22 |
C |
|
Julie Crayford |
(48) |
Nofio Cymru |
DIS ST |
|
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Penny Webster |
(42) |
Kingston Roy |
35.39 |
C |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Felicity Hague |
(38) |
Shiverers |
45.10 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Jane Asher |
(31) |
Kings Corm |
35.18 |
B |
2. |
Jo Parkins |
(32) |
Spencer |
50.23 |
C |
75/79 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susan Halter |
(27) |
Camden Swiss |
47.37 |
C |
2. |
Daphne Gilbert |
(24) |
Albyns |
57.13 |
C |
3. |
Viv Batten |
(25) |
Nofio Cymru |
1:03.42 |
C |
85 YEARS/OVER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Willy Van Rysel |
(16) |
Spencer |
1:01.77 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
James Grigg |
(81) |
Rochford |
1:08.05 |
A |
2. |
Shane Hume |
(79) |
Erith & Dist |
1:11.21 |
B |
3. |
Sebastian Lambert |
(81) |
Spencer |
1:14.25 |
B |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Ross Croasdell |
(75) |
Otter |
1:04.24 |
AA |
2. |
Matt Staines |
(76) |
Otter |
1:07.15 |
A |
3. |
Alan Nancarrow |
(74) |
Fareham N'ds |
1:13.25 |
B |
4. |
Tim Neal |
(76) |
Reading |
1:14.23 |
B |
5. |
Neil Morgan |
(77) |
Redhill & R |
1:18.84 |
C |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Kieron Taylor |
(72) |
Guildford Ct |
1:11.82 |
B |
2. |
Michael Nelhams |
(71) |
Spencer |
1:11.96 |
B |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Mark Salway |
(68) |
Spencer |
1:08.47 |
A |
2. |
Graham Saunders |
(68) |
Burgess Hill |
1:13.01 |
B |
3. |
Matthew Sussmes |
(64) |
Barracuda |
1:14.22 |
B |
4. |
Paul Eaglestone |
(67) |
Saxon Crown |
1:14.40 |
B |
5. |
David Blandy |
(66) |
Thurrock |
1:19.01 |
C |
6. |
Michael Coltman |
(65) |
Out To Swim |
1:19.09 |
C |
7. |
Stuart Whitney |
(66) |
Otter |
1:22.30 |
C |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Anthony Ball |
(60) |
Erith & Dist |
1:15.21 |
C |
2. |
Ian Harding |
(63) |
Cheshunt |
1:15.64 |
C |
3. |
Bradley Dipino |
(60) |
Romford Town |
1:21.36 |
C |
4. |
Stuart Redpath |
(62) |
Erith & Dist |
1:25.97 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
David Hamm |
(54) |
Brighton |
1:14.98 |
C |
2. |
Peter Kirk |
(56) |
Otter |
1:15.52 |
C |
3. |
John Cochrane |
(57) |
Co Cambridge |
1:26.33 |
C |
4. |
Tom Hall |
(56) |
Y Swim |
1:35.21 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Tony Meek |
(50) |
Sevenoaks |
1:20.36 |
C |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Chris Dunn |
(46) |
Hatfield |
1:19.38 |
C |
2. |
Dave Langley |
(44) |
Severnside |
1:19.51 |
C |
3. |
Anthony Ray |
(44) |
Otter |
1:38.09 |
C |
4. |
Colin Dew |
(47) |
Hants North |
1:57.46 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Roger Billing |
(43) |
Guildford Ct |
1:25.35 |
C |
2. |
David Stavely |
(42) |
Hythe |
1:27.02 |
C |
3. |
Nigel Salsbury |
(40) |
Reading |
1:31.57 |
C |
65/69 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Anthony Pepper |
(38) |
Romford Town |
1:31.65 |
C |
2. |
Ted Evans |
(35) |
Otter |
1:37.53 |
C |
3. |
John Starr |
(34) |
Romford Town |
1:38.17 |
C |
4. |
Stephen Hawkins |
(37) |
Co Cant'bury |
1:59.89 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Seymour Banning |
(33) |
Kings Corm |
1:41.92 |
C |
2. |
Richard Harding |
(33) |
Wycombe Dist |
1:48.67 |
C |
3. |
Robert Curr |
(29) |
Serpentine |
2:08.53 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Yvette Grice |
(80) |
Wandsworth |
1:17.97 |
B |
2. |
Helen Clifton |
(81) |
Erith & Dist |
1:21.98 |
B |
3. |
Jemma Houghton |
(79) |
BethnalGreen |
1:25.37 |
C |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Gina Hobson |
(77) |
Otter |
1:16.76 |
A |
2. |
Lisa Dawson |
(78) |
Beckenham |
1:17.70 |
B |
3. |
Tracey Jennings |
(77) |
Spencer |
1:18.71 |
B |
4. |
Nicola Nassi |
(78) |
Wandsworth |
1:22.91 |
C |
5. |
Katherine Mearman |
(78) |
Otter |
1:25.94 |
C |
6. |
Sarah Mackintosh |
(78) |
Romford Town |
1:33.52 |
C |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Jo Corben |
(70) |
Fareham N'ds |
1:09.68 |
AAA |
2. |
Alicia Irvin |
(71) |
AMT Aquatic |
1:17.22 |
B |
3. |
Diane Rochford |
(72) |
Spencer |
1:25.69 |
C |
4. |
Ann-Marie Ryan |
(73) |
Croydon Amph |
1:26.40 |
C |
5. |
Anne Monaghan |
(69) |
Wandsworth |
1:30.02 |
C |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Nancy Dawrant |
(68) |
Croydon Amph |
1:21.65 |
B |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Lisa Hibberd |
(63) |
Beckenham |
1:22.94 |
C |
2. |
Jane Hale |
(63) |
Beckenham |
1:25.86 |
C |
3. |
Karen Lyons |
(60) |
Hants North |
1:29.89 |
C |
4. |
Alison Cox |
(60) |
Y Swim |
1:32.20 |
C |
45/49 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susannah Page |
(58) |
Kingston Roy |
1:26.50 |
C |
2. |
Ruth Lowe |
(57) |
Burntwood |
1:29.06 |
C |
3. |
Jane Crisp |
(56) |
Co Milton K |
1:36.61 |
C |
4. |
Karen Brown |
(55) |
Brent Dolph |
2:04.75 |
C |
50/54 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Mary Johnson |
(50) |
Haywards Hth |
1:38.81 |
C |
55/59 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Susie Breslin |
(47) |
Barnet Copt |
1:29.14 |
C |
2. |
Jean Dawson |
(45) |
Guildford Ct |
1:44.06 |
C |
60/64 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Margaret Wilding |
(39) |
Haywards Hth |
1:24.35 |
C |
2. |
Georgie Hamilton |
(43) |
Barnet Copt |
1:45.89 |
C |
3. |
Sue Lauder |
(43) |
Kings Corm |
1:49.73 |
C |
4. |
Jacqueline Ingram |
(43) |
FHM Bham |
2:16.06 |
C |
70/74 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Jo Parkins |
(32) |
Spencer |
2:10.68 |
C |
75/79 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Joan Kidd |
(27) |
Io Wight Ma |
2:01.62 |
C |
2. |
Olive Hale |
(27) |
Beckenham |
2:02.16 |
C |
3. |
Daphne Gilbert |
(24) |
Albyns |
2:23.29 |
C |
85 YEARS/OVER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Willy Van Rysel |
(16) |
Spencer |
2:18.45 |
C |
2. |
Emily Godsall |
(17) |
Nofio Cymru |
3:04.39 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Beckenham SC |
|
Beckenham |
|
C |
2. |
Romford Town SC |
|
Romford Town |
2:04.39 |
C |
3. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:33.93 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Kings\Cormorant |
|
|
2:28.71 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
1:55.14 |
C |
2. |
Erith |
|
Erith |
1:56.16 |
C |
3. |
Beckenham SC |
|
Beckenham |
1:58.91 |
C |
4. |
Out to Swim |
|
Out to Swim |
2:00.96 |
C |
5. |
Weandsworth |
|
Wandsworth |
2:03.30 |
C |
6. |
Guy's Hospital |
|
GuysHospital |
2:08.33 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:13.08 |
C |
2. |
Beckenham SC A Team |
|
Beckenham |
2:14.80 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Otter |
|
Otter |
1:43.77 |
C |
2. |
Wandsworth |
|
Wandsworth |
1:48.39 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Otter SC |
|
Otter |
1:57.22 |
C |
2. |
Romford Town SC |
|
Romford Town |
1:57.99 |
C |
3. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
2:10.11 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Otter SC |
|
Otter |
1:59.60 |
C |
2. |
Out to Swim |
|
Out to Swim |
2:03.01 |
C |
3. |
Beckenham SC |
|
Beckenham |
2:16.15 |
C |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Spencer Swim Team |
|
Spencer |
1:47.75 |
C |
2. |
Out to Swim |
|
Out ti Swim |
1:48.46 |
C |
3. |
Otter SC |
|
Otter |
1:49.58 |
C |
|
Burgess Hill SC |
|
Burgess Hill |
DIS M |
|
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
1. |
Erith&District |
|
Erith |
2:04.62 |
C |
2. |
Wandsworth SC |
|
Wandsworth |
2:12.43 |
C |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Alexander Chklar |
(81) |
Spencer |
5:13.05 |
C |
1:13.61 |
1:20.05 |
1:21.96 |
1:17.43 |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Greg Orphanides |
(78) |
Portsmouth N |
4:16.48 |
AAA |
1:01.97 |
1:04.86 |
1:04.58 |
1:05.07 |
2. |
Tristan Fuller |
(77) |
Wandsworth |
4:42.27 |
A |
1:05.71 |
1:11.67 |
1:12.16 |
1:12.73 |
3. |
Ben Martin |
(74) |
Otter |
4:43.32 |
A |
1:06.78 |
1:12.45 |
1:13.13 |
1:10.96 |
4. |
Gareth Earl |
(78) |
Otter |
4:45.65 |
A |
1:07.14 |
1:11.35 |
1:12.90 |
1:14.26 |
5. |
Alan Nancarrow |
(74) |
Fareham N'ds |
4:59.55 |
B |
1:09.17 |
1:17.78 |
1:17.80 |
1:14.80 |
6. |
Steve Buckley |
(77) |
Co Cambridge |
5:03.69 |
B |
1:11.09 |
1:17.85 |
1:17.94 |
1:16.81 |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Colin Ovington |
(69) |
Durham Aqua |
4:23.57 |
AA |
1:01.90 |
1:06.89 |
1:07.99 |
1:06.79 |
2. |
Justin Palfrey |
(71) |
Greenwich Bo |
4:26.62 |
AA |
1:04.28 |
1:08.00 |
1:07.64 |
1:06.70 |
3. |
Guy Powdrill |
(72) |
Otter |
4:41.66 |
A |
1:05.66 |
1:11.12 |
1:13.24 |
1:11.64 |
4. |
Andrew Collins |
(70) |
Croydon Amph |
4:44.96 |
A |
1:07.32 |
1:13.57 |
1:13.09 |
1:10.98 |
5. |
Michael Nelhams |
(71) |
Spencer |
4:50.38 |
B |
1:05.22 |
1:12.83 |
1:15.89 |
1:16.44 |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Simon Green |
(65) |
Spencer |
5:08.00 |
B |
1:12.35 |
1:19.80 |
1:20.68 |
1:15.17 |
2. |
Darren Le Grand |
(67) |
Crawley |
5:17.20 |
C |
1:14.03 |
1:20.60 |
1:22.48 |
1:20.09 |
3. |
Ben Gifford |
(64) |
Y Swim |
5:28.59 |
C |
1:17.08 |
1:25.72 |
1:24.81 |
1:20.98 |
4. |
Marc Piveteau |
(65) |
GuysHospital |
5:42.16 |
C |
1:19.26 |
|
4:17.73 |
1:24.43 |
5. |
Alex Harper |
(68) |
Harlow Pen |
5:56.07 |
C |
1:19.69 |
1:30.61 |
1:33.51 |
1:32.26 |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Peter Long |
(63) |
St Austell |
4:35.48 |
A |
1:04.04 |
1:10.55 |
1:11.42 |
1:09.47 |
2. |
Wray S-Cooper |
(61) |
Potters Bar |
4:37.39 |
A |
1:04.09 |
1:11.46 |
1:11.96 |
1:09.88 |
3. |
Terry Wright |
(61) |
Kingston Roy |
4:59.50 |
B |
1:10.55 |
1:16.78 |
1:17.61 |
1:14.56 |
4. |
Paul Hare |
(60) |
Croydon Amph |
5:08.73 |
B |
1:12.25 |
1:20.20 |
1:20.61 |
1:15.67 |
5. |
Stefan Gartner |
(63) |
Spencer |
5:11.46 |
B |
1:12.82 |
1:19.53 |
|
5:11.46 |
6. |
Adam Lelean |
(62) |
Diss Otters |
5:21.04 |
C |
1:13.55 |
1:21.59 |
|
5:21.04 |
7. |
Anthony Ball |
(60) |
Erith & Dist |
5:26.36 |
C |
1:14.04 |
1:26.56 |
1:26.26 |
1:19.50 |
8. |
Huub Faas |
(59) |
AMT Aquatic |
5:28.99 |
C |
1:17.31 |
1:21.41 |
1:23.56 |
1:26.71 |
19/24 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Yvette Grice |
(80) |
Wandsworth |
5:11.61 |
B |
1:15.91 |
1:19.95 |
1:18.75 |
1:17.00 |
2. |
Karen Yendole |
(80) |
Bournemouth |
5:12.49 |
B |
1:15.45 |
1:20.63 |
1:19.46 |
1:16.95 |
3. |
Jemma Houghton |
(79) |
BethnalGreen |
5:21.21 |
B |
1:15.58 |
1:21.92 |
1:22.98 |
1:20.73 |
25/29 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Marie Atkinson |
(76) |
Loughboro Un |
4:44.80 |
AA |
1:06.69 |
1:13.08 |
1:13.61 |
1:11.42 |
2. |
Kay Hamilton |
(78) |
Romford Town |
5:00.94 |
A |
1:11.36 |
1:17.98 |
1:17.39 |
1:14.21 |
3. |
Dawn Palmer |
(76) |
Romford Town |
5:04.15 |
A |
1:08.97 |
1:17.53 |
1:19.55 |
1:18.10 |
4. |
Amy Pritchard |
(78) |
Erith & Dist |
5:12.58 |
B |
1:14.36 |
1:20.09 |
1:20.39 |
1:17.74 |
5. |
Elizabeth Attwood |
(77) |
Otter |
5:15.40 |
B |
1:14.90 |
1:21.21 |
1:19.61 |
1:19.68 |
6. |
Louise Keetley |
(74) |
Bracknell |
5:20.67 |
B |
1:15.82 |
1:22.25 |
1:21.63 |
1:20.97 |
7. |
Katherine Mearman |
(78) |
Otter |
5:23.84 |
B |
1:18.81 |
1:22.13 |
1:21.66 |
1:21.24 |
30/34 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Claire Sweeney |
(69) |
Greenwich Bo |
4:59.23 |
A |
1:12.81 |
1:16.21 |
1:16.21 |
1:14.00 |
2. |
Kirsty Owen |
(73) |
Romford Town |
5:24.11 |
B |
1:16.38 |
1:22.49 |
1:21.96 |
1:23.28 |
3. |
Katie Dawson |
(73) |
Guildford Ct |
5:34.93 |
B |
1:17.06 |
1:24.97 |
1:26.02 |
1:26.88 |
4. |
Giovanna Bertoldi |
(70) |
East Anglian |
5:36.10 |
C |
1:19.71 |
1:27.14 |
1:26.68 |
1:22.57 |
5. |
Diane Rochford |
(72) |
Spencer |
5:37.16 |
C |
1:18.45 |
1:26.59 |
1:27.38 |
1:24.74 |
35/39 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Suzanne Welham |
(64) |
Hatfield |
5:17.14 |
B |
1:15.76 |
1:21.09 |
1:21.61 |
1:18.68 |
2. |
Vicky Bigmore |
(67) |
Romford Town |
5:17.78 |
B |
1:13.94 |
1:21.07 |
1:22.02 |
1:20.75 |
3. |
Helen Gray |
(66) |
Dartford |
5:19.10 |
B |
1:14.79 |
1:22.35 |
1:22.65 |
1:19.31 |
4. |
Elizabeth Minter |
(65) |
Wandsworth |
5:35.66 |
C |
1:19.53 |
1:26.23 |
1:27.54 |
1:22.36 |
40/44 YEARS AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Grade |
100 |
200 |
300 |
400 |
1. |
Jenny Vick |
(63) |
Erith & Dist |
5:36.92 |
C |
1:22.79 |
1:24.77 |
1:26.02 |
1:23.34 |
2. |
Jane Thomas |
(59) |
Eastbourne |
5:40.25 |
C |
1:20.56 |
1:25.84 |
1:27.27 |
1:26.58 |
3. |
Alison Cox |
(60) |
Y Swim |
6:21.48 |
C |
1:29.24 |
1:36.74 |
1:37.57 |
1:37.93 |
4. |
Lesley Davies |
(60) |
Otter |
6:37.60 |
C |
1:33.05 |
1:41.07 |
1:42.65 |
1:40.83 |
5. |
Sheena Bassett |
(61) |
Dorking |
6:48.06 |
C |
1:31.27 |
1:46.78 |
1:47.31 |
1:42.70 |
6. |
Jenny Richards |
(62) |
Guildford Ct |
7:42.83 |
C |
1:46.87 |
1:59.43 |
2:03.07 |
1:53.46 |