SCASA and PAW Swimwear Summer Championships 2002
Crystal Palace National Sports Centre
Sunday June 23rd - Session 18 at 4.30pm
EVENT 144 FINAL OF EVENT 129 Girls 10 Years 200m Ind.Medley
10yrs CBP: New Event
11yrs CBP: Holly Miller REBS (2001) 2.44.22
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Ellen Gandy
10
Beckenham
2:43.83
608
1:17.88
1:25.95
2.
Charlotte Copeland
10
East Essex
2:44.97
597
1:20.65
1:24.32
3.
Ceri Unwin
10
Cheshunt
2:50.71
538
1:19.55
1:31.16
4.
Ellen Scott
10
Killerwhales
2:51.77
529
1:25.55
1:26.22
5.
Georgia Hunton Clarke
10
East Essex
2:54.30
506
1:22.86
1:31.44
6.
Liesje Van Der Velde
10
Rtw Monson
2:57.54
478
1:26.99
1:30.55
7.
Aimee Benfield
10
Portsmouth N
2:58.47
471
1:26.23
1:32.24
8.
Kimberley Glazier
10
Woking
2:59.91
459
1:27.06
1:32.85
EVENT 145 FINAL OF EVENT 129 Girls 11 Years 200m Ind.Medley
10yrs CBP: New Event
11yrs CBP: Holly Miller REBS (2001) 2.44.22
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Natalie Durant
11
T5 Ldn West
2:39.52
639
1:14.25
1:25.27
2.
Rachel Leong
11
East Essex
2:41.27
620
1:16.81
1:24.46
3.
Emma Eaves
11
Brighton
2:45.24
578
1:18.78
1:26.46
4.
Rachael George
11
Hatfield
2:45.60
574
1:18.78
1:26.82
5.
Hannah Belameh
11
Brighton
2:45.63
574
1:21.24
1:24.39
6.
Denise Young
11
East Essex
2:50.54
527
1:23.60
1:26.94
7.
Bonnie Maxwell
11
Phoenix Bas
2:51.80
515
1:21.42
1:30.38
8.
Bethany Faulkner
11
East Essex
2:52.89
506
1:22.16
1:30.73
EVENT 146 FINAL OF EVENT 130 Boys 13 Years 200m Butterfly
13yrs CBP: Oliver Haynes HOUS (1993) 2.23.54
14yrs CBP: Edward Clement KILS (1993) 2.14.53
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Martin Cox
13
Portsmouth N
2:22.87
642
1:07.81
1:15.06
2.
Christopher Robinson
13
Reading
2:24.17
626
1:07.75
1:16.42
3.
Shaun Bracey
13
Newbury
2:31.07
545
1:11.48
1:19.59
4.
Nicholas Conner
13
East Essex
2:37.19
483
1:15.12
1:22.07
5.
Adam Spratt
13
Bishop Stort
2:37.54
479
1:15.05
1:22.49
6.
James Allchorne
13
Barnet Copt
2:39.96
457
1:13.27
1:26.69
7.
James Stockdale
13
Portsmouth N
2:40.38
453
1:15.41
1:24.97
8.
Daniel Hime
13
Killerwhales
2:40.72
451
1:14.59
1:26.13
EVENT 147 FINAL OF EVENT 130 Boys 14 Years 200m Butterfly
13yrs CBP: Oliver Haynes HOUS (1993) 2.23.54
14yrs CBP: Edward Clement KILS (1993) 2.14.53
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Jason A Ruder
14
East Essex
2:19.17
668
1:06.40
1:12.77
2.
James Clarke
14
Co Cant'bury
2:19.19
667
1:04.34
1:14.85
3.
Daniel L Fogg
14
East Essex
2:22.42
625
1:08.44
1:13.98
4.
Tom Rose
14
Portsmouth N
2:25.74
586
1:09.82
1:15.92
5.
Tomi L Owoborode
14
East Essex
2:26.25
580
1:07.63
1:18.62
6.
James Tebbett
14
Portsmouth N
2:27.03
571
1:10.67
1:16.36
7.
Luke McLaughlin
14
T5 Ldn West
2:36.15
477
1:11.44
1:24.71
8.
Liam Barnett
14
Hemel Hemp
2:39.96
441
1:13.73
1:26.23
EVENT 148 FINAL OF EVENT 131 Girls 12 Years 100m Breaststroke
12yrs CBP: Samantha Nesbit PORS (1994) 1.19.30
13yrs CBP: Sarah Lawrence HILS (1995) 1.16.04
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
1.
Sarah Bamber
12
New Milton
1:19.74
697
2.
Melanie Quinn
12
T5 Ldn West
1:21.55
656
3.
Daisy Malin
12
Hatfield
1:24.35
595
4.
Zoe Colyer-Worsell
12
Barnet Copt
1:26.17
560
5.
Victoria Rebours
12
Portsmouth N
1:26.37
556
6.
Sabrina Turner
12
Havant & Wat
1:26.38
556
7.
Janine Rayner
12
Killerwhales
1:26.42
555
8.
Poppy Ritchie
12
Chichester
1:26.54
553
EVENT 149 FINAL OF EVENT 131 Girls 13 Years 100m Breaststroke
12yrs CBP: Samantha Nesbit PORS (1994) 1.19.30
13yrs CBP: Sarah Lawrence HILS (1995) 1.16.04
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
1.
Claire Abraham
13
Leatherhead
1:18.55
714
2.
Nicola Ballingall
13
Chesham
1:20.70
664
3.
Sarah Chamberlain
13
Amersham
1:22.03
634
4.
Ashley Murray
13
Hatfield
1:22.25
629
5.
Angela Fu
13
Co South'ton
1:23.19
609
6.
Sophie Blackman
13
East Essex
1:23.28
607
7.
Emily Sadler
13
T5 Ldn West
1:23.40
605
8.
Rachael Gatford
13
Beckenham
1:24.15
589
EVENT 150 FINAL OF EVENT 137 Girls 10 Years 200m Backstroke
10yrs CBP: New Event
11yrs CBP: Nicola Rees EESS (2001) 2.41.57
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Charlotte Copeland
10
East Essex
2:43.45
602
1:21.73
1:21.72
2.
Georgia Hunton Clarke
10
East Essex
2:48.12
553
1:24.24
1:23.88
3.
Ceri Unwin
10
Cheshunt
2:49.28
542
1:23.05
1:26.23
4.
Francesca Wood
10
Brentwood
2:53.79
500
1:23.98
1:29.81
5.
Barbi Varsi
10
Kingston Roy
2:54.73
491
1:26.13
1:28.60
6.
Ellen Scott
10
Killerwhales
2:54.93
490
1:27.36
1:27.57
7.
Roseanne Thompson
10
East Essex
2:55.85
482
1:26.96
1:28.89
8.
Kathryn Toth
10
Windsor
2:56.22
479
1:26.02
1:30.20
EVENT 151 FINAL OF EVENT 137 Girls 11 Years 200m Backstroke
10yrs CBP: New Event
11yrs CBP: Nicola Rees EESS (2001) 2.41.57
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Natalie Durant
11
T5 Ldn West
2:36.03
690
1:17.59
1:18.44
2.
Caroline Wroe
11
Rushmoor Ryl
2:39.51
648
1:17.61
1:21.90
3.
Aimee Campbell
11
Windsor
2:42.47
615
1:19.87
1:22.60
4.
Alexandra Wilson
11
Braintree
2:46.09
575
1:20.03
1:26.06
5.
Kelsey McCue
11
Bexley
2:46.66
570
1:21.13
1:25.53
6.
Rhian Martin
11
Staines
2:49.30
544
1:23.13
1:26.17
7.
Bonnie Maxwell
11
Phoenix Bas
2:52.37
514
1:23.53
1:28.84
8.
Denise Young
11
East Essex
2:55.74
485
1:28.58
1:27.16
EVENT 152 FINAL OF EVENT 138 Boys 13 Years 100m Butterfly
13yrs CBP: Simon Burtenshaw SHIS (1994) 1.04.25
14yrs CBP: Oliver Haynes HHUS (1994) 1.01.70
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
1.
Zachary Murphy
13
T5 Ldn West
1:04.97
614
2.
Martin Cox
13
Portsmouth N
1:05.28
605
3.
James Crawford
13
Wycombe Dist
1:07.90
540
4.
Richard Flemming
13
T5 Ldn West
1:08.16
533
5.
Daniel Jacobs
13
Herne Bay
1:08.60
523
6.
Nicholas Middleton
13
Guildford Ct
1:08.67
521
7.
David Jacobs
13
East Essex
1:11.46
461
8.
Christopher Robinson
13
Reading
1:11.74
455
EVENT 153 FINAL OF EVENT 138 Boys 14 Years 100m Butterfly
13yrs CBP: Simon Burtenshaw SHIS (1994) 1.04.25
14yrs CBP: Oliver Haynes HHUS (1994) 1.01.70
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
1.
James Clarke
14
Co Cant'bury
1:03.87
633
2.
Benjamin Dollard
14
Watford
1:04.16
624
3.
John Molyneaux
14
West Wight
1:04.30
621
4.
Jason A Ruder
14
East Essex
1:04.40
618
5.
Ashley Ooi
14
T5 Ldn West
1:05.60
586
6.
James Tebbett
14
Portsmouth N
1:06.56
562
7.
Tom Rose
14
Portsmouth N
1:06.90
553
8.
Daniel L Fogg
14
East Essex
1:08.09
525
EVENT 154 FINAL OF EVENT 139 Girls 12 Years 200m Breaststroke
12yrs CBP: Harper Staples BISS (2001) 2.54.43
13yrs CBP: Samantha Nesbit PORS (1995) 2.45.00
Place
Name
AaD
Club
Time
BAG Pt
100
200
1.
Melanie Quinn
12
T5 Ldn West
2:51.51
741
1:23.77
1:27.74
2.
Victoria Rebours
12
Portsmouth N
2:56.83
681
1:27.01
1:29.82
3.
Sarah Bamber
12
New Milton
2:58.33
665
1:24.78
1:33.55
4.
Charlotte Wright
12
Kingston Roy
2:58.94
658
1:26.27
1:32.67
5.
Zoe Colyer-Worsell
12
Barnet Copt
3:01.63
630
1:28.16
1:33.47
6.
Chloe Vaughan
12
Leatherhead
3:01.91
628
1:27.95
1:33.96
7.
Chelsea Gumbrell
12
Haywards Hth
3:07.52
574
1:29.36
1:38.16
8.
Jodie Cousins
12
Bexley
3:10.35
548
1:33.11
1:37.24
EVENT 155 FINAL OF EVENT 139 Girls 13 Years 200m Breaststroke
12yrs CBP: Harper Staples BISS (2001) 2.54.43
13yrs CBP: Samantha Nesbit PORS (1995) 2.45.00