EVENT 115 FINAL OF EVENT 101 Girls 10 Years 200m Freestyle
CBP 10yrs: New Event
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Ellen Gandy |
10 |
Beckenham |
2:22.64 |
649 |
1:11.41 |
1:11.23 |
2. |
Ceri Unwin |
10 |
Cheshunt |
2:24.22 |
629 |
1:11.16 |
1:13.06 |
3. |
Ellen Scott |
10 |
Killerwhales |
2:28.60 |
578 |
1:12.46 |
1:16.14 |
4. |
Charlotte Copeland |
10 |
East Essex |
2:29.36 |
569 |
1:12.38 |
1:16.98 |
5. |
Kathryn Toth |
10 |
Windsor |
2:30.38 |
558 |
1:12.98 |
1:17.40 |
6. |
Barbi Varsi |
10 |
Kingston Roy |
2:33.46 |
524 |
1:14.61 |
1:18.85 |
7. |
Eleanor Bohane |
10 |
T5 Ldn West |
2:34.59 |
514 |
1:13.49 |
1:21.10 |
8. |
Roseanne Thompson |
10 |
East Essex |
2:35.97 |
500 |
1:15.57 |
1:20.40 |
| | | | | | | |
|
EVENT 116 FINAL OF EVENT 101 Girls 11 Years 200m Freestyle
CBP 11yrs: Nicola Rees EESS (2001) 2.22.86
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Rachel Leong |
11 |
East Essex |
2:19.82 |
682 |
1:07.27 |
1:12.55 |
2. |
Eve Baker |
11 |
Windsor |
2:21.97 |
653 |
1:09.52 |
1:12.45 |
3. |
Rachael George |
11 |
Hatfield |
2:22.07 |
652 |
1:09.17 |
1:12.90 |
4. |
Emma Eaves |
11 |
Brighton |
2:22.38 |
648 |
1:08.41 |
1:13.97 |
5. |
Kelsey McCue |
11 |
Bexley |
2:23.14 |
638 |
1:10.08 |
1:13.06 |
6. |
Alexandra Wilson |
11 |
Braintree |
2:24.28 |
625 |
1:10.28 |
1:14.00 |
7. |
Natalie Durant |
11 |
T5 Ldn West |
2:25.21 |
613 |
1:10.77 |
1:14.44 |
8. |
Bethany Faulkner |
11 |
East Essex |
2:27.01 |
592 |
1:11.27 |
1:15.74 |
| | | | | | | |
|
EVENT 117 FINAL OF EVENT 102 Boys 13 Years 200m Ind.Medley
CBP 13yrs: David Bartlett PORS (1997) 2.23.82
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Nicholas Smith |
13 |
Woking |
2:24.57 |
630 |
1:09.34 |
1:15.23 |
2. |
Christopher Robinson |
13 |
Reading |
2:25.80 |
616 |
1:06.75 |
1:19.05 |
3. |
James Stockdale |
13 |
Portsmouth N |
2:30.29 |
565 |
1:11.65 |
1:18.64 |
4. |
Martin Cox |
13 |
Portsmouth N |
2:31.13 |
556 |
1:12.23 |
1:18.90 |
5. |
Zachary Murphy |
13 |
T5 Ldn West |
2:31.21 |
555 |
1:12.80 |
1:18.41 |
6. |
Matthew Shead |
13 |
Bexley |
2:31.91 |
548 |
1:17.95 |
1:13.96 |
7. |
Bruno Bamberger |
13 |
Reading |
2:36.82 |
498 |
1:14.19 |
1:22.63 |
8. |
James Crawford |
13 |
Wycombe Dist |
2:39.08 |
476 |
1:13.52 |
1:25.56 |
| | | | | | | |
|
EVENT 118 FINAL OF EVENT 102 Boys 14 Years 200m Ind.Medley
CBP 14yrs: Christopher Watkinson EESS (2000)2.18.81
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Jason A Ruder |
14 |
East Essex |
2:18.62 |
701 |
1:04.83 |
1:13.79 |
2. |
John Molyneaux |
14 |
West Wight |
2:21.13 |
667 |
1:04.59 |
1:16.54 |
3. |
Tomi L Owoborode |
14 |
East Essex |
2:23.69 |
636 |
1:07.29 |
1:16.40 |
4. |
Daniel L Fogg |
14 |
East Essex |
2:23.70 |
636 |
1:08.77 |
1:14.93 |
5. |
Ben McIvor |
14 |
St Bedes Sch |
2:26.16 |
606 |
1:09.04 |
1:17.12 |
6. |
James Tebbett |
14 |
Portsmouth N |
2:28.26 |
582 |
1:08.21 |
1:20.05 |
7. |
Tom Rose |
14 |
Portsmouth N |
2:28.31 |
581 |
1:11.28 |
1:17.03 |
8. |
Andrew Windard |
14 |
Braintree |
2:28.82 |
576 |
1:12.09 |
1:16.73 |
| | | | | | | |
|
EVENT 119 FINAL OF EVENT 103 Girls 12 Years 200m Backstroke
CBP 12yrs: Charlotte Wright KIRS (2000) 2.39.52
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Lucy McGinn |
12 |
Guildford Ct |
2:33.07 |
711 |
1:07.27 |
1:25.80 |
2. |
Jessica Lambson |
12 |
Portsmouth N |
2:33.77 |
702 |
1:09.17 |
1:24.60 |
3. |
Charlotte Wright |
12 |
Kingston Roy |
2:33.85 |
701 |
1:09.52 |
1:24.33 |
4. |
Rosy Murray |
12 |
Portsmouth N |
2:39.04 |
639 |
1:11.27 |
1:27.77 |
5. |
Hollie Pascoe |
12 |
Portsmouth N |
2:39.12 |
638 |
1:10.77 |
1:28.35 |
6. |
Anoushka Dovey |
12 |
Windsor |
2:39.17 |
638 |
1:08.41 |
1:30.76 |
7. |
Holly Tanner |
12 |
Reading |
2:39.40 |
635 |
1:10.08 |
1:29.32 |
8. |
Sarah Owen |
12 |
Portsmouth N |
2:39.49 |
634 |
1:10.28 |
1:29.21 |
| | | | | | | |
|
EVENT 120 FINAL OF EVENT 103 Girls 13 Years 200m Backstroke
CBP 13yrs: Louise Cox PORS (2001) 2.25.53
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Katie Towers |
13 |
Amersham |
2:28.64 |
747 |
1:12.12 |
1:16.52 |
2. |
Lisa Mitchell |
13 |
St Bedes Sch |
2:30.27 |
725 |
1:13.37 |
1:16.90 |
3. |
Kerry Pinington |
13 |
Rtw Monson |
2:34.07 |
678 |
1:15.20 |
1:18.87 |
4. |
Jenifer Howard |
13 |
Amersham |
2:34.84 |
668 |
1:14.94 |
1:19.90 |
5. |
Holly White |
13 |
Brighton |
2:35.20 |
664 |
1:15.99 |
1:19.21 |
6. |
Holly Mills |
13 |
T5 Ldn West |
2:38.19 |
630 |
1:17.01 |
1:21.18 |
7. |
Samantha Rose |
13 |
Portsmouth N |
2:38.48 |
627 |
1:18.10 |
1:20.38 |
| | | | | | | |
|
EVENT 121 FINAL OF EVENT 104 Boys 13 Years 100m Freestyle
13yrs CBP: Simon Burtenshaw SHIS (1994) 57.74
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
1. |
Luke Wakefield |
13 |
Newbury |
58.30 |
639 |
2. |
Nicholas Middleton |
13 |
Guildford Ct |
59.26 |
611 |
3. |
Daniel Jacobs |
13 |
Herne Bay |
59.50 |
603 |
4. |
Charles Crayford |
13 |
Herne Bay |
1:01.67 |
544 |
5. |
James Stockdale |
13 |
Portsmouth N |
1:01.82 |
541 |
6. |
Bruno Bamberger |
13 |
Reading |
1:02.13 |
533 |
7. |
James Crawford |
13 |
Wycombe Dist |
1:05.15 |
461 |
|
Allen E Lindenberg |
13 |
East Essex |
DIS ST |
|
| | | | | |
|
EVENT 122 FINAL OF EVENT 104 Boys 14 Years 100m Freestyle
14yrs CBP: Jamey Waters BANS (1993) 55.62
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
1. |
Benjamin Dollard |
14 |
Watford |
57.39 |
677 |
2. |
James Clarke |
14 |
Co Cant'bury |
57.77 |
665 |
3. |
Ben McIvor |
14 |
St Bedes Sch |
57.86 |
661 |
4. |
Peter Hall |
14 |
Fareham N'ds |
58.28 |
649 |
5. |
James Tebbett |
14 |
Portsmouth N |
58.30 |
648 |
6. |
Abeeku Philip-Forde |
14 |
Barnet Copt |
1:00.15 |
593 |
7. |
Mark Blackburn |
14 |
East Essex |
1:01.32 |
561 |
8. |
John Molyneaux |
14 |
West Wight |
1:01.99 |
543 |
| | | | | |
|
EVENT 123 FINAL OF EVENT 108 Girls 10 Years 200m Breaststroke
10yrs CBP: New Event
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Charlotte Copeland |
10 |
East Essex |
3:03.90 |
618 |
1:31.11 |
1:32.79 |
2. |
Ellen Scott |
10 |
Killerwhales |
3:04.07 |
617 |
1:30.70 |
1:33.37 |
3. |
Sarah Taylor |
10 |
Guildford Ct |
3:17.20 |
501 |
1:35.20 |
1:42.00 |
4. |
Roseanne Thompson |
10 |
East Essex |
3:17.28 |
500 |
1:35.92 |
1:41.36 |
5. |
Bryony Dunne |
10 |
Winch&Hasle |
3:18.35 |
491 |
1:34.62 |
1:43.73 |
6. |
Lara Nyman |
10 |
T5 Ldn West |
3:18.65 |
489 |
1:37.35 |
1:41.30 |
7. |
Emily Curtis |
10 |
Chesham |
3:22.91 |
457 |
1:37.15 |
1:45.76 |
8. |
Aimee Benfield |
10 |
Portsmouth N |
3:26.59 |
431 |
1:40.00 |
1:46.59 |
| | | | | | | |
|
EVENT 124 FINAL OF EVENT 108 Girls 11 Years 200m Breaststroke
11yrs CBP: Chloe Vaughan GUIS (2001) 3.06.55
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Lucy Shilling |
11 |
Co Cant'bury |
3:01.19 |
660 |
1:27.16 |
1:34.03 |
2. |
Bonnie Maxwell |
11 |
Phoenix Bas |
3:02.62 |
644 |
1:29.32 |
1:33.30 |
3. |
Jenny Cusselle |
11 |
Bexley |
3:03.54 |
636 |
1:28.79 |
1:34.75 |
4. |
Sian Aherne |
11 |
Leatherhead |
3:04.87 |
622 |
1:30.51 |
1:34.36 |
5. |
Hannah Belameh |
11 |
Brighton |
3:07.78 |
594 |
1:30.55 |
1:37.23 |
6. |
Sarah Hassell |
11 |
Portsmouth N |
3:10.12 |
572 |
1:34.03 |
1:36.09 |
7. |
Denise Young |
11 |
East Essex |
3:10.41 |
570 |
1:32.67 |
1:37.74 |
8. |
April Sullivan |
11 |
T5 Ldn West |
3:11.34 |
561 |
1:31.86 |
1:39.48 |
| | | | | | | |
|
EVENT 125 FINAL OF EVENT 109 Boys 13 Years 200m Freestyle
13yrs CBP:Simon Burtenshaw SHIS (1994) 2.07.10
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
Christopher Robinson |
13 |
Reading |
2:05.01 |
668 |
1:00.60 |
1:04.41 |
2. |
James Crawford |
13 |
Wycombe Dist |
2:10.19 |
597 |
1:02.97 |
1:07.22 |
3. |
Christopher Eddon |
13 |
Barnet Copt |
2:12.64 |
567 |
1:04.77 |
1:07.87 |
4. |
James Stockdale |
13 |
Portsmouth N |
2:13.22 |
560 |
1:05.67 |
1:07.55 |
5. |
Nicholas Middleton |
13 |
Guildford Ct |
2:13.68 |
554 |
1:03.78 |
1:09.90 |
6. |
Martyn King |
13 |
Windsor |
2:13.83 |
552 |
1:03.35 |
1:10.48 |
7. |
Martin Cox |
13 |
Portsmouth N |
2:14.74 |
541 |
1:05.79 |
1:08.95 |
8. |
Bruno Bamberger |
13 |
Reading |
2:22.16 |
461 |
1:07.28 |
1:14.88 |
| | | | | | | |
|
EVENT 126 FINAL OF EVENT 109 Boys 14 Years 200m Freestyle
14yrs CBP:Scott McKormick EESS (2001) 2.03.95
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
100 |
200 |
1. |
James Clarke |
14 |
Co Cant'bury |
2:04.06 |
688 |
58.48 |
1:05.58 |
2. |
Ben McIvor |
14 |
St Bedes Sch |
2:05.43 |
668 |
1:01.02 |
1:04.41 |
3. |
Daniel L Fogg |
14 |
East Essex |
2:06.57 |
652 |
1:01.57 |
1:05.00 |
4. |
Tom Rose |
14 |
Portsmouth N |
2:06.60 |
652 |
1:02.51 |
1:04.09 |
5. |
Peter Hall |
14 |
Fareham N'ds |
2:07.13 |
644 |
1:01.57 |
1:05.56 |
6. |
James Tebbett |
14 |
Portsmouth N |
2:08.78 |
622 |
1:02.57 |
1:06.21 |
7. |
Andrew Windard |
14 |
Braintree |
2:09.76 |
609 |
1:02.97 |
1:06.79 |
8. |
Tomi L Owoborode |
14 |
East Essex |
2:12.27 |
576 |
1:02.52 |
1:09.75 |
| | | | | | | |
|
EVENT 127 FINAL OF EVENT 110 Girls 12 Years 100m Backstroke
12yrs CBP: Louise Cox PORS (2002) 1.10.74
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
1. |
Lucy McGinn |
12 |
Guildford Ct |
1:11.28 |
701 |
2. |
Grace Francis |
12 |
Basildon |
1:13.45 |
646 |
3. |
Charlotte Wright |
12 |
Kingston Roy |
1:13.68 |
640 |
4. |
Melanie Quinn |
12 |
T5 Ldn West |
1:14.30 |
625 |
5. |
Jessica Lambson |
12 |
Portsmouth N |
1:14.89 |
611 |
6. |
Anna Jemielity |
12 |
Wycombe Dist |
1:15.00 |
608 |
7. |
Anoushka Dovey |
12 |
Windsor |
1:15.18 |
604 |
8. |
Holly Tanner |
12 |
Reading |
1:17.72 |
548 |
| | | | | |
|
EVENT 128 FINAL OF EVENT 110 Girls 13 Years 100m Backstroke
13yrs CBP: Chloe Winter HSMS (2000) 1.08.36
Place |
Name |
AaD |
Club |
Time |
BAG Pt |
1. |
Kerry Pinington |
13 |
Rtw Monson |
1:10.01 |
732 |
2. |
Lisa Mitchell |
13 |
St Bedes Sch |
1:10.61 |
716 |
3. |
Emily Sadler |
13 |
T5 Ldn West |
1:11.84 |
684 |
4. |
Holly White |
13 |
Brighton |
1:12.03 |
678 |
5. |
Katie Towers |
13 |
Amersham |
1:12.76 |
659 |
6. |
Holly Mills |
13 |
T5 Ldn West |
1:13.76 |
635 |
7. |
Jodie Miller |
13 |
Haywards Hth |
1:13.81 |
634 |
8. |
Jenifer Howard |
13 |
Amersham |
1:14.81 |
610 |
| | | | | |
|