EVENT 3 BOYS 16 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Not held in 2000
CBP Daniel Coombs Romford Town 26.93 1994 EQT 0:31.8
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Chris Varrall |
(85) |
Hastings |
28.08 |
2. |
Christopher Sutton |
(85) |
Brighton |
28.22 |
2. |
Bradley Neal |
(85) |
EESS/ROMS |
28.22 |
4. |
Stewart Ford |
(85) |
Orpington OJ |
28.25 |
5. |
Dean Martin |
(85) |
Killerwhales |
28.28 |
6. |
Alex Vine |
(85) |
Wycombe Dist |
28.36 |
7. |
Gregory Zimmerman |
(85) |
Guernsey |
28.58 |
8. |
Greg Lasenby |
(85) |
Stevenage |
28.60 |
9. |
Nathan Jegou |
(85) |
Portsmouth N |
28.78 |
10. |
Robert Doran |
(85) |
Kingston Roy |
28.82 |
11. |
Josh Kerr |
(85) |
Killerwhales |
28.97 |
12. |
Steven Norman |
(85) |
Portsmouth N |
29.03 |
13. |
Jonathan Milne |
(85) |
Leatherhead |
29.12 |
14. |
Ian Powell |
(85) |
Beau Sejour |
29.40 |
15. |
Barry Tonks |
(85) |
Croydon Amph |
29.47 |
16. |
Ting Siu Ip |
(85) |
Beckenham |
29.50 |
17. |
Ben Silver |
(85) |
T5 Ldn West |
29.52 |
18. |
Craig Simmons |
(85) |
Dover Life |
29.59 |
19. |
Alexander Witherspoon |
(85) |
East Essex |
29.60 |
19. |
Toby Hanson |
(85) |
HNSS/BADS |
29.60 |
21. |
Greg Knight |
(85) |
Hants North |
29.63 |
22. |
Michael Goody |
(85) |
Littleh'pton |
29.92 |
23. |
Stephen Mills |
(85) |
Chesham |
30.15 |
24. |
Carl McGregor |
(85) |
Herne Bay |
30.38 |
25. |
Richard Jones |
(85) |
Streatham |
30.50 |
26. |
James Lock |
(85) |
Leatherhead |
30.52 |
27. |
Martin Wakeland |
(85) |
Saxon Crown |
30.68 |
28. |
Paul Lindsay |
(85) |
Crawley |
30.70 |
29. |
Darren Stevenson |
(85) |
EESS/ROMS |
30.71 |
30. |
Paul Bayfield |
(85) |
Woking |
30.75 |
31. |
Paul Broughall |
(85) |
Hitchin |
30.76 |
32. |
Calvin Morgan-Jones |
(85) |
Leander |
30.80 |
33. |
Adam Patterson |
(85) |
Dover Life |
30.86 |
34. |
Ben Boddy |
(85) |
Southend |
30.88 |
35. |
Paul Wickham |
(85) |
HEMS/DACS |
31.02 |
36. |
Luke Smith |
(85) |
Co Rochester |
31.06 |
37. |
James Hall |
(85) |
Fareham N'ds |
31.27 |
38. |
Iain Seedhouse |
(85) |
BOCS/CNVS |
31.39 |
39. |
David Wise |
(85) |
East Essex |
31.54 |
40. |
Graham Reading |
(85) |
T5LS/HILS |
31.65 |
41. |
Mario Bedoya-Vill'real |
(85) |
Windsor |
31.66 |
42. |
Andrew Shand |
(85) |
Fareham N'ds |
31.74 |
43. |
Martin Green |
(85) |
Beachfield |
32.11 |
44. |
Daniel Rice |
(85) |
Guildford Ct |
32.26 |
45. |
Kyle Price |
(85) |
Beckenham |
33.08 |
EVENT 4 GIRLS 16 YEARS 50 Metres BACKSTROKE
Not held in 2000
CBP Lauren Stent Amersham 31.62 1991 EQT 0:35.1
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Elizabeth Kreuz |
(85) |
West Wight |
31.83 |
12. |
Laura Ball |
(85) |
HNSS/RURS |
34.97 |
2. |
Natasha Slabas |
(85) |
Leander |
32.97 |
13. |
Samantha Lowndes |
(85) |
Guernsey |
34.98 |
3. |
Gail Strobridge |
(85) |
Beau Sejour |
33.68 |
14. |
Nicola Newitt |
(85) |
Chelsea&Ken |
35.07 |
4. |
Sarah Hodge |
(85) |
Dartf'd Swan |
33.81 |
15. |
Samantha Fordham |
(85) |
Wycombe Dist |
35.28 |
5. |
Joanne Gallagher |
(85) |
T5LS/HAWS |
34.20 |
16. |
Anita Oliver |
(85) |
Orpington OJ |
35.62 |
6. |
Sarah Wood |
(85) |
East Essex |
34.23 |
17. |
Natalie Tsang |
(85) |
Slough Eton |
35.65 |
7. |
Sophie Braithwaite |
(85) |
Dover Life |
34.43 |
18. |
Samantha Rankin |
(85) |
Chalfont |
35.76 |
8. |
Katherine Smith |
(85) |
Co Cant'bury |
34.53 |
19. |
Nicola Abbott |
(85) |
St Bedes Sch |
36.07 |
9. |
Clare Woodcock |
(85) |
Portsmouth N |
34.63 |
20. |
Claire Hatfull |
(85) |
EESS/ROMS |
36.38 |
10. |
Radhika Gajraj |
(85) |
Elmbridge |
34.74 |
21. |
Lynsey Dovey |
(85) |
Beckenham |
36.52 |
11. |
Jennifer Etherington |
(85) |
Portsmouth N |
34.77 |
| | | | |
EVENT 5 BOYS 15 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
2000 Champion Sam Blunt Harlow Pen 2:15.34
CBP Edward Clement Killerwhales 2:11.92 1994 EQT 2:35.9
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
100 |
1. |
Thomas Hopton |
(86) |
Portsmouth N |
2:16.44 |
1:04.70 |
2. |
John Wood |
(86) |
BKBS/DACS |
2:17.92 |
1:06.49 |
3. |
Ben Lowndes |
(86) |
Guernsey |
2:20.91 |
1:05.80 |
4. |
Christopher Scott |
(86) |
Bexley |
2:21.59 |
1:05.61 |
5. |
Christopher Watkinson |
(86) |
EESS/BTRS |
2:21.88 |
1:07.28 |
6. |
Daniel Halksworth |
(86) |
Portsmouth N |
2:25.06 |
1:09.22 |
7. |
Paul Barauskas |
(86) |
BOCS/CNVS |
2:26.97 |
1:07.14 |
8. |
Phillip Welburn |
(86) |
STBS/THVS |
2:27.62 |
1:08.81 |
9. |
Matthew King |
(86) |
HNSS/HARS |
2:28.61 |
1:09.33 |
10. |
Gareth Hand |
(86) |
East Essex |
2:29.36 |
1:11.30 |
11. |
Neil Toher |
(86) |
EESS/REBS |
2:38.71 |
1:12.93 |
12. |
Martin Booth |
(86) |
Reading |
2:39.51 |
1:11.53 |
13. |
Matthew Parker |
(86) |
West Wight |
2:42.60 |
1:14.33 |
14. |
Nick Reynolds |
(86) |
Hants North |
2:43.57 |
1:13.77 |
15. |
Peter Ying |
(86) |
Rtw Monson |
2:53.99 |
1:16.10 |
EVENT 6 GIRLS 15 YEARS 100 Metres FREESTYLE
2000 Champion Vicky Cook Hatfield 0:58.2
CBP Vicky Cook Hatfield 0:58.2 2000 EQT 1:05.6
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Katherine Wyld |
(86) |
Leatherhead |
59.73 |
19. |
Rikki Jackson |
(86) |
Solent Raid |
1:05.18 |
2. |
Natalie Prince |
(86) |
Elmbridge |
1:00.90 |
20. |
Holly-Louise Blaber |
(86) |
Havant & Wat |
1:05.21 |
3. |
Julia Beckett |
(86) |
Winchester |
1:01.16 |
21. |
Sophie Moore |
(86) |
Co Cant'bury |
1:05.39 |
4. |
Melissa Chuck |
(86) |
Leatherhead |
1:01.90 |
22. |
Emma Davis |
(86) |
Woking |
1:05.56 |
5. |
Amy Kent |
(86) |
Brighton |
1:02.38 |
23. |
Heidi Swanston |
(86) |
T5LS/HAWS |
1:05.59 |
6. |
Rina Endo |
(86) |
Leatherhead |
1:02.78 |
24. |
Lauren Denham |
(86) |
East Essex |
1:05.81 |
7. |
Kirsty Sykes |
(86) |
Herne Bay |
1:02.84 |
25. |
Amy Donkin |
(86) |
Bracknell |
1:06.13 |
8. |
Laura Hook |
(86) |
HNSS/BADS |
1:03.30 |
26. |
Shelley Parker |
(86) |
T5LS/HAWS |
1:06.25 |
9. |
Claire Taylor |
(86) |
Hatfield |
1:03.91 |
27. |
Katherine Gamlin |
(86) |
Portsmouth N |
1:06.35 |
10. |
Jenny Armstrong |
(86) |
Dartf'd Swan |
1:04.00 |
28. |
Holly Morris |
(86) |
Southend |
1:06.56 |
11. |
Julie Hunt |
(86) |
Leatherhead |
1:04.01 |
29. |
Holly Miller |
(86) |
EESS/REBS |
1:06.70 |
12. |
Kirsty Hedge |
(86) |
Brighton |
1:04.10 |
29. |
Nicola Lee |
(86) |
Leatherhead |
1:06.70 |
13. |
Laurian Wright |
(86) |
T5LS/EALS |
1:04.24 |
31. |
Alice Mackay |
(86) |
Beckenham |
1:06.84 |
14. |
Kate Mansfield |
(86) |
Dover Life |
1:04.29 |
31. |
Katie O'Brien |
(86) |
Rtw Monson |
1:06.84 |
15. |
Holly Cross |
(86) |
Beckenham |
1:04.44 |
33. |
Laura Abbott |
(86) |
EESS/ROMS |
1:06.90 |
16. |
Rachel Houghton |
(86) |
Dartf'd Swan |
1:04.62 |
34. |
Anne Sargent |
(86) |
Guildford Ct |
1:07.19 |
17. |
Sarah Berkeley |
(86) |
EESS/ROMS |
1:04.75 |
35. |
Eleanor Bailey |
(86) |
Beckenham |
1:07.43 |
18. |
Laura Myers |
(86) |
Rochford |
1:04.81 |
36. |
Faye Henry |
(86) |
East Essex |
1:07.63 |
EVENT 7 MENS OPEN/JUNIOR 200m BREASTSTROKE
Open 2000 Champion Paul Linkins Portsmouth N 2:29.5
CBP Murray Buswell Beckenham 2:21.26 1988 EQT 2:37.1
Junior 2000 Champion Adam Knight Dover Life 2:38.95
CBP Matthew Keen Bo Waltham F 2:29.98 1999 EQT 2:41.6
Open winner: Stuart Memorial Cup. Junior Winner: E J Tackley Cup.
OPEN AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
100 |
1. |
Matthew Keen |
(83) |
EESS/BWFS |
2:26.96 |
1:09.54 |
2. |
Lee Wightwick |
(85) |
Killerwhales |
2:28.90 |
1:11.39 |
3. |
Richard Collins |
(79) |
Beckenham |
2:32.91 |
1:14.43 |
4. |
Christopher Thompson |
(83) |
Portsmouth N |
2:34.61 |
1:16.26 |
5. |
Sean Duffy |
(84) |
Kingston Roy |
2:36.19 |
1:14.18 |
6. |
Alex Perrin |
(83) |
Reading |
2:36.36 |
1:14.78 |
7. |
Damien Bouchere |
(82) |
Portsmouth N |
2:37.00 |
1:14.78 |
8. |
Matthew Hyde |
(83) |
Hatfield |
2:38.70 |
1:14.63 |
9. |
Paul Kilmister |
(83) |
Havant & Wat |
2:42.63 |
1:18.96 |
10. |
Nicholas Hart |
(85) |
Hastings |
2:45.15 |
1:17.98 |
|
Paul Hawkridge |
(81) |
East Essex |
DIS ST |
|
16 YEARS/UNDER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
100 |
1. |
Lee Wightwick |
(85) |
Killerwhales |
2:28.90 |
1:11.39 |
2. |
Nicholas Hart |
(85) |
Hastings |
2:45.15 |
1:17.98 |
EVENT 8 WOMENS OPEN/JUNIOR 100m BUTTERFLY
Open 2000 Champion Nikki Ladlow East Essex 1:4.1
CBP Sue Cooper Harrow Weald 1:2.93 1980 EQT 1:10.1
Junior 2000 Champion Lindsey Waller Hailsham 1:5.83
CBP Sue Jenner Mermaid&Marl 1:4.11 1976 EQT 1:10.1
Open winner: J F Price Cup. Junior Winner: Applebee Bowl.
OPEN AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Caroline Smart |
(82) |
PORS/THTW |
1:05.26 |
12. |
Jenny Clayton |
(82) |
Reading |
1:09.33 |
2. |
Jacqui Marshall |
(84) |
Havant & Wat |
1:05.93 |
13. |
Georgina Nash |
(86) |
T5LS/EALS |
1:09.38 |
3. |
Greta McLachlan |
(84) |
Leander |
1:07.10 |
14. |
Philippa Davies |
(84) |
East Essex |
1:09.40 |
4. |
Sarah Price |
(79) |
Barnet Copt |
1:07.13 |
15. |
Zoe Hills |
(83) |
EESS/THUS |
1:09.42 |
5. |
Laura Henry |
(83) |
Guildford Ct |
1:07.25 |
16. |
Gemma Bowsher |
(84) |
Portsmouth N |
1:09.55 |
6. |
Alexa White |
(79) |
Crawley |
1:07.69 |
17. |
Emma Wicks |
(88) |
SRSS/COSS |
1:09.88 |
7. |
Chloe Winter |
(87) |
Haslemere |
1:08.25 |
18. |
Joanne Scott |
(83) |
Bexley |
1:10.28 |
8. |
Zara White |
(84) |
T5LS/HILS |
1:08.54 |
19. |
Samantha Green |
(84) |
Leatherhead |
1:10.35 |
9. |
Elizabeth Bellinger |
(78) |
East Essex |
1:08.72 |
20. |
Laura Wood |
(83) |
HNSS/BADS |
1:11.07 |
10. |
Emma Hulls |
(74) |
Orpington OJ |
1:08.83 |
21. |
Jasmine Lloyd |
(87) |
Barnet Copt |
1:13.23 |
11. |
Katherine Gardner |
(81) |
Barnet Copt |
1:09.20 |
22. |
Alannah Crux |
(83) |
Beckenham |
1:15.52 |
YEARS/UNDER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Chloe Winter |
(87) |
Haslemere |
1:08.25 |
3. |
Emma Wicks |
(88) |
SRSS/COSS |
1:09.88 |
2. |
Georgina Nash |
(86) |
T5LS/EALS |
1:09.38 |
4. |
Jasmine Lloyd |
(87) |
Barnet Copt |
1:13.23 |
EVENT 9 JUNIOR BOYS 4x50m FREESTYLE RELAY
Junior 2000 Champion East Essex 1:44.08
CBP Beckenham 1:42.11 1997
Westminster Bank Cup.
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Barnet Copthall |
(85) |
Barnet Copt |
1:45.77 |
10. |
Fareham Nomads A |
(85) |
Fareham N'ds |
1:50.12 |
2. |
East Essex A |
(85) |
East Essex |
1:45.96 |
11. |
Black Lion |
(85) |
Black Lion |
1:50.38 |
3. |
Leatherhead |
(85) |
Leatherhead |
1:46.43 |
12. |
West Wight |
(85) |
West Wight |
1:50.80 |
4. |
Reading |
(85) |
Reading |
1:48.44 |
13. |
Dover Life Guard |
(85) |
Dover Life |
1:50.96 |
5. |
Shiverers |
(85) |
Shiverers |
1:48.75 |
14. |
Hatfield |
(85) |
Hatfield |
1:51.49 |
6. |
Kingston Royals |
(85) |
Kingston Roy |
1:48.95 |
15. |
Tring |
(85) |
Tring |
1:54.33 |
7. |
Beckenham |
(85) |
Beckenham |
1:49.03 |
16. |
Fareham Nomads B |
(85) |
Fareham N'ds |
1:55.78 |
8. |
East Essex B |
(85) |
East Essex |
1:49.54 |
17. |
Haslemere A |
(85) |
Haslemere |
2:00.12 |
9. |
Havant & Waterlooville |
(85) |
Havant & Wat |
1:49.86 |
18. |
Haslemere B |
(85) |
Haslemere |
2:06.43 |
EVENT 10 GIRLS 16 YEARS 200 Metres FREESTYLE
2000 Champion Clare Stevens Rtw Monson 2:10.08
CBP Rebecca Cooke Reading 2:6.8 1999 EQT 2:24.1
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
100 |
1. |
Victoria Cook |
(85) |
Hatfield |
2:09.06 |
1:02.42 |
2. |
Jane Stalker |
(85) |
Amersham |
2:14.23 |
1:04.78 |
3. |
Natasha Slabas |
(85) |
Leander |
2:14.39 |
1:04.51 |
4. |
Gail Strobridge |
(85) |
Beau Sejour |
2:15.66 |
1:06.33 |
5. |
Emma-Louise Preston |
(85) |
Hants North |
2:15.83 |
1:06.26 |
6. |
Kirsty Nash |
(85) |
HNSS/RURS |
2:16.16 |
1:06.37 |
7. |
Francesca Wright |
(85) |
Wycombe Dist |
2:16.36 |
1:06.28 |
8. |
Sarah Wood |
(85) |
East Essex |
2:16.91 |
1:07.02 |
9. |
Clare Woodcock |
(85) |
Portsmouth N |
2:17.55 |
1:07.37 |
10. |
Ciara Droy |
(85) |
East Essex |
2:18.24 |
1:06.67 |
11. |
Jennie Clarke |
(85) |
Haslemere |
2:19.19 |
1:07.02 |
12. |
Pandora Allard |
(85) |
East Essex |
2:20.08 |
1:08.61 |
13. |
Laura Ball |
(85) |
HNSS/RURS |
2:20.71 |
1:08.34 |
14. |
Helen Chan |
(85) |
Orpington OJ |
2:22.43 |
1:08.84 |
15. |
Lorraine Hibben |
(85) |
Barking |
2:23.21 |
1:09.58 |
16. |
Leanne Newman |
(85) |
Elmbridge |
2:23.48 |
1:09.23 |
17. |
Claire Ferguson |
(85) |
EESS/THUS |
2:23.52 |
1:09.97 |
18. |
Nicole Read |
(85) |
Shiverers |
2:24.36 |
1:11.13 |
19. |
Claire Hatfull |
(85) |
EESS/ROMS |
2:24.53 |
1:08.72 |
20. |
Natasha Chignell |
(85) |
Bo Castlepnt |
2:24.62 |
1:10.32 |
21. |
Samantha Rankin |
(85) |
Chalfont |
2:25.21 |
1:10.45 |
22. |
Samantha Fordham |
(85) |
Wycombe Dist |
2:25.53 |
1:10.95 |
23. |
Faye Gardiner |
(85) |
Herne Bay |
2:25.70 |
1:10.36 |
24. |
Nicola Abbott |
(85) |
St Bedes Sch |
2:26.37 |
1:10.18 |
25. |
Anita Oliver |
(85) |
Orpington OJ |
2:27.33 |
1:11.07 |
26. |
Gemma Marshall |
(85) |
EESS/ROMS |
2:28.50 |
1:12.40 |
27. |
Joanne Pearl |
(85) |
East Essex |
2:28.56 |
1:12.07 |
28. |
Naomi Rowland |
(85) |
Orpington OJ |
2:28.58 |
1:11.99 |
29. |
Marie McDermott |
(85) |
BOCS/CNVS |
2:28.68 |
1:11.34 |
|
Elizabeth Kreuz |
(85) |
West Wight |
DIS ST |
|
|
Gemma Queen |
(85) |
Orpington OJ |
DIS ST |
1:10.31 |
EVENT 11 BOYS 16 YEARS 100 Metres BACKSTROKE
2000 Champion Ross Hughes East Essex 1:1.26
CBP Martin Carl Redbridge Bo 1:1.09 1991 EQT 1:11.9
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Jamil Mirza |
(85) |
Barnet Copt |
1:02.52 |
20. |
Paul Wickham |
(85) |
HEMS/DACS |
1:10.67 |
2. |
Ian Powell |
(85) |
Beau Sejour |
1:03.94 |
21. |
Paul Broughall |
(85) |
Hitchin |
1:10.68 |
3. |
David Bending |
(85) |
Hatfield |
1:03.98 |
22. |
Toby Hanson |
(85) |
HNSS/BADS |
1:10.69 |
4. |
James Smithers |
(85) |
T5LS/EALS |
1:04.03 |
23. |
Simon Lewis |
(85) |
Sutton Cheam |
1:10.82 |
5. |
Charlie Ticehurst |
(85) |
Shiverers |
1:04.08 |
24. |
Paul Lindsay |
(85) |
Crawley |
1:11.11 |
6. |
Alex Vine |
(85) |
Wycombe Dist |
1:05.76 |
25. |
Adam Patterson |
(85) |
Dover Life |
1:11.36 |
6. |
Dean Martin |
(85) |
Killerwhales |
1:05.76 |
26. |
Martin Wakeland |
(85) |
Saxon Crown |
1:11.51 |
8. |
Robert Doran |
(85) |
Kingston Roy |
1:06.28 |
27. |
Matthew Field |
(85) |
Beckenham |
1:11.70 |
9. |
Ben Silver |
(85) |
T5 Ldn West |
1:06.58 |
28. |
Pier Francioni |
(85) |
Epping For't |
1:11.83 |
10. |
Darren Stevenson |
(85) |
EESS/ROMS |
1:06.66 |
29. |
Ben Terry |
(85) |
Portsmouth N |
1:12.12 |
11. |
Thomas Kirk |
(85) |
Beckenham |
1:06.82 |
30. |
Sean Eldridge |
(85) |
T5LS/HILS |
1:12.37 |
12. |
Tim Woska |
(85) |
Barnet Copt |
1:07.18 |
31. |
Barry Tonks |
(85) |
Croydon Amph |
1:12.87 |
13. |
Greg Knight |
(85) |
Hants North |
1:08.19 |
32. |
Jason Lupton |
(85) |
HNSS/HARS |
1:12.99 |
14. |
Joe Tellett |
(85) |
Solent Raid |
1:08.20 |
33. |
Christopher Knightly |
(85) |
T5 Ldn West |
1:13.83 |
15. |
James Ellis |
(85) |
T5LS/EALS |
1:08.24 |
34. |
Sam Oakley |
(85) |
Southend |
1:13.94 |
16. |
Daniel Eves |
(85) |
Bracknell |
1:08.28 |
35. |
Ben Boddy |
(85) |
Southend |
1:14.12 |
17. |
Bradley Neal |
(85) |
EESS/ROMS |
1:10.25 |
36. |
David Wise |
(85) |
East Essex |
1:14.27 |
18. |
David Slade |
(85) |
HNSS/ALTS |
1:10.31 |
37. |
Christopher Littlejohn |
(85) |
Ashford Town |
1:17.12 |
19. |
Michael Goody |
(85) |
Littleh'pton |
1:10.53 |
38. |
Mario Bedoya-Vill'real |
(85) |
Windsor |
1:17.56 |
EVENT 12 GIRLS 15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
2000 Champion Alex Savage Solent Raid 2:27.51
CBP Jodie Swallow Brentwood 2:25.66 1996 EQT 2:44.0
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Katie Bowman |
(86) |
Orpington OJ |
2:32.70 |
21. |
Caroline King |
(86) |
Dorking |
2:43.33 |
2. |
Jessica Grimwood |
(86) |
Leatherhead |
2:32.83 |
22. |
Helen Pinkess |
(86) |
Dartf'd Swan |
2:43.40 |
3. |
Amy Kent |
(86) |
Brighton |
2:35.03 |
23. |
Nicola Lee |
(86) |
Leatherhead |
2:43.50 |
4. |
Kelly Fitzgerald |
(86) |
Beckenham |
2:36.03 |
24. |
Laurian Wright |
(86) |
T5LS/EALS |
2:43.84 |
5. |
Laura Hook |
(86) |
HNSS/BADS |
2:36.19 |
25. |
Kirsty Sykes |
(86) |
Herne Bay |
2:44.05 |
6. |
Lauren Denham |
(86) |
East Essex |
2:37.47 |
26. |
Hayley Duncan |
(86) |
Watford |
2:44.70 |
7. |
Rina Endo |
(86) |
Leatherhead |
2:37.61 |
27. |
Kate Mansfield |
(86) |
Dover Life |
2:44.73 |
8. |
Holly Miller |
(86) |
EESS/REBS |
2:37.75 |
28. |
Emma Davis |
(86) |
Woking |
2:44.87 |
9. |
Claire Taylor |
(86) |
Hatfield |
2:38.61 |
29. |
Faye Angold |
(86) |
Epping For't |
2:45.48 |
10. |
Rikki Jackson |
(86) |
Solent Raid |
2:38.64 |
30. |
Laura Abbott |
(86) |
EESS/ROMS |
2:45.97 |
11. |
Keeley Sheppard |
(86) |
Seagulls |
2:38.73 |
31. |
Jessica Lezard |
(86) |
Shiverers |
2:46.03 |
12. |
Emily Brown |
(86) |
OOJS/NWMY |
2:38.82 |
32. |
Hannah Farrer-Fisher |
(86) |
Leander |
2:46.45 |
13. |
Naomi Norris |
(86) |
Hants North |
2:38.86 |
33. |
Eleanor Bailey |
(86) |
Beckenham |
2:46.70 |
14. |
Sarah-Jane Poingdestre |
(86) |
Portsmouth N |
2:39.55 |
34. |
Faye Henry |
(86) |
East Essex |
2:47.44 |
15. |
Kate Sloan |
(86) |
Portsmouth N |
2:39.98 |
35. |
Lauren de Ste Croix |
(86) |
Hamble Aq |
2:47.47 |
16. |
Katie Bashford |
(86) |
Crawley |
2:41.05 |
36. |
Eleanor Davis |
(86) |
T5LS/HAWS |
2:48.52 |
17. |
Rebecca Brindley |
(86) |
Rochford |
2:41.59 |
37. |
Amy Everard |
(86) |
HNSS/HARS |
2:48.54 |
18. |
Abigail Lloyd |
(86) |
T5LS/EALS |
2:42.06 |
38. |
Holly Morris |
(86) |
Southend |
2:49.60 |
19. |
Anne Sargent |
(86) |
Guildford Ct |
2:42.49 |
Alice Niven |
(86) |
Guernsey |
DIS FI |
|
20. |
Julie Hunt |
(86) |
Leatherhead |
2:42.61 |
| | | | |
EVENT 13 BOYS 15 YEARS 100m.BREASTSTROKE
2000 Champion Lee Wightwick East Essex 1:11.5
CBP Darren Mew Io Wight 1:8.62 1994 EQT 1:20.0
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Christopher Watkinson |
(86) |
EESS/BTRS |
1:11.41 |
14. |
Ashley Barnes |
(86) |
Griffins Enf |
1:17.98 |
2. |
Connor Benjamin Parker |
(86) |
East Essex |
1:13.53 |
15. |
James Armstrong |
(86) |
TRIS/DACS |
1:18.27 |
3. |
Thomas May |
(86) |
Hatfield |
1:13.95 |
16. |
Jaime Palmer |
(86) |
HNSS/RURS |
1:18.51 |
4. |
Ryan Spencer |
(86) |
Portsmouth N |
1:14.13 |
17. |
Andrew Wakefield |
(86) |
Kingston Roy |
1:18.87 |
5. |
Matthew Mager |
(86) |
EESS/THUS |
1:14.16 |
18. |
Sam Close |
(86) |
Winchester |
1:19.00 |
6. |
Joshua McEvoy |
(86) |
Beckenham |
1:14.41 |
19. |
Matthew Martin |
(86) |
Teddington |
1:20.73 |
7. |
Adam Linton |
(86) |
T5 Ldn West |
1:15.74 |
20. |
Anthony Cronin |
(86) |
Epping For't |
1:21.63 |
8. |
Jonathan Chuah |
(86) |
Barnet Copt |
1:16.59 |
21. |
Charles Millen |
(86) |
Rtw Monson |
1:21.82 |
9. |
Danny Sivers |
(86) |
Eastbourne |
1:16.69 |
22. |
Ben Lowndes |
(86) |
Guernsey |
1:22.32 |
10. |
Dominic Meschini |
(86) |
Camden Swiss |
1:17.12 |
23. |
James Boyd |
(86) |
Barnet Copt |
1:22.50 |
11. |
Simon Steele |
(86) |
Barnet Copt |
1:17.15 |
24. |
Michael Lawton |
(86) |
Southend |
1:23.25 |
12. |
James Gay |
(86) |
HNSS/ALTS |
1:17.17 |
Thomas Sanitpan |
(86) |
Portsmouth N |
DIS ST |
|
13. |
Aaron Croucher |
(86) |
Hants North |
1:17.36 |
| | | | |
EVENT 14 MENS OPEN/JUNIOR 50m FREESTYLE
Open 2000 Champion Mathew Kidd Leatherhead 0:24.65
CBP Mike Fibbens Barnet Copt 0:23.5 1993 EQT 0:25.2
Junior 2000 Champion Jeremy Chang Croydon Amph 0:26.28
CBP Jamey Waters Barnet Copt 0:24.77 1994 EQT 0:27.0
Open winner: Thomas Hughes Mem Cup. Junior Winner: Ealing Challenge Cup.
OPEN AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Simon Burnett |
(83) |
Wycombe Dist |
24.85 |
16. |
Ben Waddy |
(84) |
Wycombe Dist |
26.10 |
2. |
Philip Turnham |
(81) |
Camden Swiss |
24.99 |
17. |
Simon Keegan |
(82) |
EESS/REBS |
26.14 |
3. |
Stuart Notman |
(75) |
BTRS/BRUW |
25.05 |
18. |
Mark Heath |
(83) |
T5LS/EALS |
26.16 |
4. |
Matthew Kidd |
(79) |
Leatherhead |
25.08 |
18. |
Oliver Espinasse |
(84) |
HNSS/BADS |
26.16 |
5. |
Richard Salt |
(83) |
SHIS/PORS |
25.09 |
20. |
Alexander Witherspoon |
(85) |
East Essex |
26.20 |
6. |
Alexis Militis |
(80) |
Portsmouth N |
25.14 |
21. |
Nicholas Reid |
(86) |
Guildford Ct |
26.41 |
7. |
Mark Racher |
(80) |
Hatfield |
25.19 |
22. |
James Lock |
(85) |
Leatherhead |
26.44 |
8. |
William Felgate |
(82) |
Portsmouth N |
25.38 |
23. |
Craig Simmons |
(85) |
Dover Life |
26.48 |
9. |
Mark Jones |
(72) |
T5LS/EALS |
25.49 |
24. |
Chris Varrall |
(85) |
Hastings |
26.51 |
10. |
Jonathan Bone |
(83) |
Rtw Monson |
25.61 |
25. |
Matthew Stuckey |
(85) |
HNSS/BADS |
26.57 |
11. |
Richard Quy |
(83) |
Witham Dolph |
25.63 |
26. |
Ben Hutchinson |
(86) |
Crawley |
26.76 |
12. |
Leon McKenzie |
(84) |
Leatherhead |
25.75 |
27. |
Simon Le Couilliard |
(87) |
Portsmouth N |
26.87 |
13. |
Tom Harnett |
(82) |
Beckenham |
25.98 |
28. |
Lawrence Northover |
(86) |
T5LS/HILS |
27.07 |
14. |
David Bennett |
(81) |
PORS/BEKS |
26.03 |
29. |
David Wise |
(85) |
EESS/BTRS |
27.66 |
15. |
Adam Desborough |
(84) |
Hatfield |
26.09 |
| | | | |
16 YEARS/UNDER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Alexander Witherspoon |
(85) |
East Essex |
26.20 |
6. |
Matthew Stuckey |
(85) |
HNSS/BADS |
26.57 |
2. |
Nicholas Reid |
(86) |
Guildford Ct |
26.41 |
7. |
Ben Hutchinson |
(86) |
Crawley |
26.76 |
3. |
James Lock |
(85) |
Leatherhead |
26.44 |
8. |
Simon Le Couilliard |
(87) |
Portsmouth N |
26.87 |
4. |
Craig Simmons |
(85) |
Dover Life |
26.48 |
9. |
Lawrence Northover |
(86) |
T5LS/HILS |
27.07 |
5. |
Chris Varrall |
(85) |
Hastings |
26.51 |
10. |
David Wise |
(85) |
EESS/BTRS |
27.66 |
EVENT 15 WOMENS OPEN/JUNIOR 50m BREASTSTROKE
Open 2000 Champion Jane Davis Bexley 0:34.03
CBP Laren Short Havant & Wat 0:33.9 1999 EQT 0:38.4
Junior 2000 Champion Georgina Heyn T5 Ldn West 0:34.31
CBP Laren Short Havant & Wat 0:33.9 1999 EQT 0:38.4
Open winner: Jantzen Cup. Junior Winner: Richmond & Vandals Cup.
OPEN AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Lauren Short |
(83) |
Portsmouth N |
34.85 |
21. |
Tamsin Drake |
(86) |
Guildford Ct |
37.86 |
2. |
Rikki Jackson |
(86) |
Solent Raid |
34.93 |
22. |
Laura West |
(88) |
Brighton |
37.95 |
3. |
Michelle Kiff |
(83) |
KILS/EESS |
35.39 |
23. |
Caroline Castell |
(82) |
Kingston Roy |
38.07 |
3. |
Laura Wood |
(83) |
HNSS/BADS |
35.39 |
24. |
Katie Bashford |
(86) |
Crawley |
38.20 |
5. |
Claire Manton |
(87) |
Brighton |
35.44 |
25. |
Nicola Brand |
(85) |
Bexley |
38.23 |
6. |
Amy Kent |
(86) |
Brighton |
35.49 |
26. |
Hannah Kellett |
(88) |
Hatfield |
38.38 |
7. |
Helen Meckiffe |
(86) |
Haslemere |
35.52 |
27. |
Anne Sargent |
(86) |
Guildford Ct |
38.50 |
8. |
Georgina Heyn |
(84) |
T5 Ldn West |
35.60 |
28. |
Holly Cross |
(86) |
Beckenham |
38.51 |
9. |
Vicki Hopkins |
(79) |
Newbury |
35.88 |
29. |
Sarah Bedford |
(85) |
Beckenham |
38.59 |
10. |
Kirsty Hedge |
(86) |
Brighton |
35.95 |
30. |
Claire Abraham |
(89) |
Guildford Ct |
38.64 |
11. |
Virginia Pilborough |
(87) |
T5LS/HILS |
36.03 |
31. |
Emma Wicks |
(88) |
SRSS/COSS |
38.65 |
12. |
Kate Antrobus |
(84) |
Amersham |
36.58 |
32. |
Georgina Redman |
(88) |
Rtw Monson |
38.67 |
13. |
Hayley Anderson |
(87) |
WAVS/CRAS |
36.81 |
33. |
Sarah Chamberlain |
(88) |
Windsor |
38.70 |
14. |
Charlotte Andrew |
(86) |
Chesham |
37.11 |
34. |
Katie Carter |
(84) |
Guildford Ct |
39.32 |
15. |
Kelly Fitzgerald |
(86) |
Beckenham |
37.20 |
35. |
Natalie Barnard |
(87) |
Hatfield |
39.48 |
16. |
Zara White |
(84) |
T5LS/HILS |
37.22 |
36. |
Alex Connell |
(87) |
Beckenham |
40.22 |
17. |
Laura Middleton |
(83) |
Portsmouth N |
37.51 |
37. |
Lea Davenport |
(82) |
Southend |
40.55 |
18. |
Kiera Welman |
(85) |
Leatherhead |
37.69 |
Gemma Spofforth |
(87) |
Bognor Regis |
DIS ST |
|
19. |
Emma-Louise Preston |
(85) |
Hants North |
37.72 |
Charlotte Baxter |
(84) |
Croydon Amph |
DIS ST |
|
20. |
Susanna Davis |
(85) |
EESS/COLS |
37.77 |
| | | | |
16 YEARS/UNDER AGE GROUP
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
Place |
Name |
YoB |
Club |
Time |
1. |
Rikki Jackson |
(86) |
Solent Raid |
34.93 |
15. |
Katie Bashford |
(86) |
Crawley |
38.20 |
2. |
Claire Manton |
(87) |
Brighton |
35.44 |
16. |
Nicola Brand |
(85) |
Bexley |
38.23 |
3. |
Amy Kent |
(86) |
Brighton |
35.49 |
17. |
Hannah Kellett |
(88) |
Hatfield |
38.38 |
4. |
Helen Meckiffe |
(86) |
Haslemere |
35.52 |
18. |
Anne Sargent |
(86) |
Guildford Ct |
38.50 |
5. |
Kirsty Hedge |
(86) |
Brighton |
35.95 |
19. |
Holly Cross |
(86) |
Beckenham |
38.51 |
6. |
Virginia Pilborough |
(87) |
T5LS/HILS |
36.03 |
20. |
Sarah Bedford |
(85) |
Beckenham |
38.59 |
7. |
Hayley Anderson |
(87) |
WAVS/CRAS |
36.81 |
21. |
Claire Abraham |
(89) |
Guildford Ct |
38.64 |
8. |
Charlotte Andrew |
(86) |
Chesham |
37.11 |
22. |
Emma Wicks |
(88) |
SRSS/COSS |
38.65 |
9. |
Kelly Fitzgerald |
(86) |
Beckenham |
37.20 |
23. |
Georgina Redman |
(88) |
Rtw Monson |
38.67 |
10. |
Kiera Welman |
(85) |
Leatherhead |
37.69 |
24. |
Sarah Chamberlain |
(88) |
Windsor |
38.70 |
11. |
Emma-Louise Preston |
(85) |
Hants North |
37.72 |
25. |
Natalie Barnard |
(87) |
Hatfield |
39.48 |
12. |
Susanna Davis |
(85) |
EESS/COLS |
37.77 |
26. |
Alex Connell |
(87) |
Beckenham |
40.22 |
13. |
Tamsin Drake |
(86) |
Guildford Ct |
37.86 |
Gemma Spofforth |
(87) |
Bognor Regis |
DIS ST |
|
14. |
Laura West |
(88) |
Brighton |
37.95 |
| | | | |