Swim England South East Open/Junior Championships 2021 (SC)

Results for Event 502: Male Open 400m Individual Medley

Event 502: Male Open 400m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 25m 50m 75m 100m 125m 150m 175m 200m 225m 250m 275m 300m 325m 350m 375m
1 Jan Poulton 04 Wycombe District 4:23.26 716 27.85 1:00.37 1:34.61 2:07.32 2:44.93 3:23.67 3:54.40
2 Joshua Press 03 City of Milton Keynes 4:28.77 673 28.34 1:00.55 1:34.75 2:08.37 2:46.60 3:25.25 3:57.36
3 Oliver Pope 05 Thanet 4:34.68 630 29.04 1:03.39 1:37.74 2:11.51 2:51.09 3:31.61 4:04.02
4 Luke Poulton 06 Wycombe District 4:37.16 613 29.33 1:03.42 1:39.64 2:14.08 2:53.24 3:32.75 4:05.82
5 Oscar Miles 04 Thanet 4:38.92 602 28.20 1:01.23 1:38.12 2:14.84 2:53.59 3:33.31 4:06.65
6 Benjamin Tritton 00 University of Surrey 4:39.02 601 28.88 1:03.38 1:40.46 2:17.17 2:56.36 3:36.54 4:09.12
7 Arthur Logan 04 Mid Sussex Marlins 4:40.49 592 28.21 1:01.85 1:37.85 2:13.22 2:54.76 3:36.89 4:09.37
8 Kenji Mcdade 02 Maxwell 4:41.15 588 29.60 1:03.21 1:40.63 2:17.27 2:56.14 3:35.45 4:09.19
9 David Allen 05 Sevenoaks 4:43.14 575 29.86 1:04.76 1:40.84 2:16.07 2:58.48 3:40.43 4:12.27
10 Joseph Watkiss 05 Maidenhead 4:46.28 557 30.38 1:05.19 1:42.08 2:18.31 2:58.63 3:38.92 4:13.11
11 James Renshaw 05 Lancing College 4:47.29 551 29.79 1:04.70 1:41.23 2:18.65 2:59.74 3:42.31 4:15.59
12 Dominic Morgan 05 Leatherhead 4:47.42 550 28.44 1:02.16 1:38.47 2:14.46 3:00.21 3:45.20 4:17.33
13 Jack Booth Rudd 04 Maidenhead 4:47.72 548 31.69 1:07.83 1:42.58 2:18.03 3:01.96 3:46.42 4:17.24
14 Charlie Toms 06 Maxwell 4:48.92 542 30.70 1:05.51 1:42.46 2:18.13 3:00.86 3:43.47 4:17.42
15 Jake Chesworth 07 Maxwell 4:48.96 541 31.02 1:06.59 1:43.91 2:20.61 3:01.29 3:42.43 4:16.54
16 Oren Jones 06 Crawley 4:49.69 537 29.83 1:04.94 1:44.88 2:23.61 3:02.88 3:42.66 4:17.54
17 Felix Brockdorff 06 Guildford City 4:51.75 526 29.86 1:05.18 1:43.94 2:21.38 3:01.82 3:43.36 4:18.84
18 Matthew Smith 04 Littlehampton 4:53.17 518 29.88 1:05.27 1:44.55 2:23.10 3:04.13 3:46.00 4:20.04
19 Nathaniel Reeve 06 Woking 4:55.07 508 30.63 1:05.70 1:43.51 2:20.10 3:02.55 3:45.07 4:21.11
20 Veer Kassan 06 City of Milton Keynes 4:55.76 505 30.45 1:05.39 1:43.50 2:20.98 3:03.76 3:47.03 4:22.02
21 Daniel Wilson 06 Portsmouth Northsea 4:56.32 502 30.89 1:07.52 1:46.89 2:25.73 3:05.60 3:46.62 4:22.47
22 Liam Smith 05 Wycombe District 4:57.21 497 31.74 1:09.52 1:49.81 2:28.53 3:08.58 3:49.33 4:24.21
23 Peter Conte 05 Hastings Seagull 4:58.42 491 31.85 1:09.71 1:50.05 2:27.81 3:09.51 3:51.64 4:26.80
24 Caiden Hibbert 05 Sevenoaks 4:58.51 491 30.47 1:07.25 1:45.99 2:22.98 3:07.12 3:50.31 4:25.78
25 David Maule 05 Sevenoaks 4:58.54 491 30.36 1:07.30 1:46.85 2:25.54 3:08.34 3:51.25 4:26.13
26 Joseph Dollamore 07 Portsmouth Northsea 4:59.85 484 32.20 1:10.91 1:49.54 2:27.49 3:08.62 3:50.12 4:26.06
27 Jamie Pickering 06 Guildford City 5:04.61 462 30.53 1:05.88 1:45.58 2:24.89 3:09.77 3:54.72 4:30.41
28 Sam Martin-young 06 Sevenoaks 5:07.82 448 30.88 1:06.99 1:48.79 2:30.57 3:12.86 3:56.01 4:32.29
29 Theodore Mcfadden 07 Rushmoor Royals 5:09.19 442 31.69 1:07.99 1:47.16 2:25.71 3:13.19 4:00.16 4:35.59

Event 502J: Male 400m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Oliver Pope 05 Thanet 4:34.68 630
2 Luke Poulton 06 Wycombe District 4:37.16 613
3 David Allen 05 Sevenoaks 4:43.14 575
4 Joseph Watkiss 05 Maidenhead 4:46.28 557
5 James Renshaw 05 Lancing College 4:47.29 551
6 Dominic Morgan 05 Leatherhead 4:47.42 550
7 Charlie Toms 06 Maxwell 4:48.92 542
8 Jake Chesworth 07 Maxwell 4:48.96 541
9 Oren Jones 06 Crawley 4:49.69 537
10 Felix Brockdorff 06 Guildford City 4:51.75 526
11 Nathaniel Reeve 06 Woking 4:55.07 508
12 Veer Kassan 06 City of Milton Keynes 4:55.76 505
13 Daniel Wilson 06 Portsmouth Northsea 4:56.32 502
14 Liam Smith 05 Wycombe District 4:57.21 497
15 Peter Conte 05 Hastings Seagull 4:58.42 491
16 Caiden Hibbert 05 Sevenoaks 4:58.51 491
17 David Maule 05 Sevenoaks 4:58.54 491
18 Joseph Dollamore 07 Portsmouth Northsea 4:59.85 484
19 Jamie Pickering 06 Guildford City 5:04.61 462
20 Sam Martin-young 06 Sevenoaks 5:07.82 448
21 Theodore Mcfadden 07 Rushmoor Royals 5:09.19 442

Event 502O: Male 400m Individual Medley OPEN

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Jan Poulton 04 Wycombe District 4:23.26 716
2 Joshua Press 03 City of Milton Keynes 4:28.77 673
3 Oliver Pope 05 Thanet 4:34.68 630
4 Luke Poulton 06 Wycombe District 4:37.16 613
5 Oscar Miles 04 Thanet 4:38.92 602
6 Benjamin Tritton 00 University of Surrey 4:39.02 601
7 Arthur Logan 04 Mid Sussex Marlins 4:40.49 592
8 Kenji Mcdade 02 Maxwell 4:41.15 588
9 David Allen 05 Sevenoaks 4:43.14 575
10 Joseph Watkiss 05 Maidenhead 4:46.28 557
11 James Renshaw 05 Lancing College 4:47.29 551
12 Dominic Morgan 05 Leatherhead 4:47.42 550
13 Jack Booth Rudd 04 Maidenhead 4:47.72 548
14 Charlie Toms 06 Maxwell 4:48.92 542
15 Jake Chesworth 07 Maxwell 4:48.96 541
16 Oren Jones 06 Crawley 4:49.69 537
17 Felix Brockdorff 06 Guildford City 4:51.75 526
18 Matthew Smith 04 Littlehampton 4:53.17 518
19 Nathaniel Reeve 06 Woking 4:55.07 508
20 Veer Kassan 06 City of Milton Keynes 4:55.76 505
21 Daniel Wilson 06 Portsmouth Northsea 4:56.32 502
22 Liam Smith 05 Wycombe District 4:57.21 497
23 Peter Conte 05 Hastings Seagull 4:58.42 491
24 Caiden Hibbert 05 Sevenoaks 4:58.51 491
25 David Maule 05 Sevenoaks 4:58.54 491
26 Joseph Dollamore 07 Portsmouth Northsea 4:59.85 484
27 Jamie Pickering 06 Guildford City 5:04.61 462
28 Sam Martin-young 06 Sevenoaks 5:07.82 448
29 Theodore Mcfadden 07 Rushmoor Royals 5:09.19 442