Swim England South East Open/Junior Championships 2021 (SC)

Results for Event 204: Male Open 200m Backstroke

Event 204: Male Open 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 25m 50m 75m 100m 125m 150m 175m
1 Jan Poulton 04 Wycombe District 1:59.74 687 28.26 58.92 1:29.91
2 Hendrik Van Der Leest 04 Woking 2:00.36 676 27.98 58.80 1:29.84
3 Ellis Morgan 03 Wycombe District 2:00.37 676 28.25 58.86 1:29.78
4 Christian Duetoft 05 Leatherhead 2:04.48 611 28.63 1:00.10 1:32.35
5 Samuel Lowe 04 Guernsey 2:05.32 599 29.30 1:01.20 1:33.91
6 Matthew Hind 04 Brighton 2:05.40 598 29.63 1:01.37 1:34.06
7 Toby Stewart 03 Guildford City 2:06.18 587 28.65 1:00.34 1:33.20
8 Joseph Davies 03 Guildford City 2:07.04 575 29.15 1:00.88 1:33.71
9 Oliver Pope 05 Thanet 2:07.11 574 30.01 1:02.14 1:34.81
10 Jake Acton 05 Brighton 2:07.66 566 30.00 1:02.26 1:35.34
11 Archie Hawkins 05 Thanet 2:07.84 564 29.88 1:01.96 1:35.11
12 Luke Poulton 06 Wycombe District 2:08.27 558 30.12 1:02.94 1:36.08
13 Rohan Penney 01 University of Surrey 2:09.49 543 29.07 1:02.08 1:35.74
14 Ben Hatfield 06 Winchester City Penguins 2:09.91 538 30.72 1:03.08 1:36.84
14 Michael Young 04 Guildford City 2:09.91 538 30.91 1:03.08 1:36.61
16 Jayden Hill 04 City of Milton Keynes 2:10.12 535 30.33 1:03.19 1:36.97
17 George Snow 06 Portsmouth Northsea 2:10.58 529 30.10 1:03.34 1:37.29
17 Euan Macleod 05 Shiverers 2:10.58 529 29.22 1:02.24 1:36.40
19 Thomas Spencer 05 Portsmouth Northsea 2:11.08 523 28.57 1:01.11 1:36.47
20 David Allen 05 Sevenoaks 2:11.17 522 30.18 1:02.62 1:36.80
21 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 2:11.34 520 29.43 1:03.05 1:37.23
22 Luca Staines 04 Wycombe District 2:11.45 519 30.53 1:03.68 1:38.09
23 Dominic Morgan 05 Leatherhead 2:11.65 517 30.45 1:03.61 1:37.56
24 Laurence Seymour 04 Brighton 2:11.83 514 30.55 1:03.56 1:37.61
25 Kai Jackson 04 Alton and District 2:12.18 510 29.76 1:03.03 1:37.76
26 Max Shaw 05 City of Milton Keynes 2:12.47 507 30.53 1:04.08 1:38.66
27 Jack Booth Rudd 04 Maidenhead 2:12.74 504 31.83 1:05.63 1:39.19
28 Antoni Kepa 06 Bracknell and Wokingham 2:13.02 501 30.42 1:03.95 1:38.89
29 Noah Palmer 06 Leatherhead 2:14.89 480 30.97 1:05.49 1:40.32
30 Benjamin Redlich 04 Chesham 2:15.44 474 31.03 1:04.78 1:39.77
31 Johnathan Ireland 08 Maidenhead 2:15.71 472 31.18 1:05.95 1:41.44
32 Marley Barham 06 Thanet 2:15.84 470 31.56 1:05.67 1:40.94
33 Samuel Pyefinch 05 Maxwell 2:16.60 462 31.22 1:05.47 1:40.98
34 Sidney Collingwood 07 Portsmouth Northsea 2:17.48 454 32.06 1:06.87 1:42.77
35 Jacob Palmer 06 Leatherhead 2:20.03 429 31.21 1:06.66 1:43.59

Event 204J: Male 200m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Christian Duetoft 05 Leatherhead 2:04.48 611
2 Oliver Pope 05 Thanet 2:07.11 574
3 Jake Acton 05 Brighton 2:07.66 566
4 Archie Hawkins 05 Thanet 2:07.84 564
5 Luke Poulton 06 Wycombe District 2:08.27 558
6 Ben Hatfield 06 Winchester City Penguins 2:09.91 538
7 George Snow 06 Portsmouth Northsea 2:10.58 529
8 Euan Macleod 05 Shiverers 2:10.58 529
9 Thomas Spencer 05 Portsmouth Northsea 2:11.08 523
10 David Allen 05 Sevenoaks 2:11.17 522
11 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 2:11.34 520
12 Dominic Morgan 05 Leatherhead 2:11.65 517
13 Max Shaw 05 City of Milton Keynes 2:12.47 507
14 Antoni Kepa 06 Bracknell and Wokingham 2:13.02 501
15 Noah Palmer 06 Leatherhead 2:14.89 480
16 Johnathan Ireland 08 Maidenhead 2:15.71 472
17 Marley Barham 06 Thanet 2:15.84 470
18 Samuel Pyefinch 05 Maxwell 2:16.60 462
19 Sidney Collingwood 07 Portsmouth Northsea 2:17.48 454
20 Jacob Palmer 06 Leatherhead 2:20.03 429

Event 204O: Male 200m Backstroke OPEN

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Jan Poulton 04 Wycombe District 1:59.74 687
2 Hendrik Van Der Leest 04 Woking 2:00.36 676
3 Ellis Morgan 03 Wycombe District 2:00.37 676
4 Christian Duetoft 05 Leatherhead 2:04.48 611
5 Samuel Lowe 04 Guernsey 2:05.32 599
6 Matthew Hind 04 Brighton 2:05.40 598
7 Toby Stewart 03 Guildford City 2:06.18 587
8 Joseph Davies 03 Guildford City 2:07.04 575
9 Oliver Pope 05 Thanet 2:07.11 574
10 Jake Acton 05 Brighton 2:07.66 566
11 Archie Hawkins 05 Thanet 2:07.84 564
12 Luke Poulton 06 Wycombe District 2:08.27 558
13 Rohan Penney 01 University of Surrey 2:09.49 543
14 Ben Hatfield 06 Winchester City Penguins 2:09.91 538
15 Michael Young 04 Guildford City 2:09.91 538
16 Jayden Hill 04 City of Milton Keynes 2:10.12 535
17 George Snow 06 Portsmouth Northsea 2:10.58 529
18 Euan Macleod 05 Shiverers 2:10.58 529
19 Thomas Spencer 05 Portsmouth Northsea 2:11.08 523
20 David Allen 05 Sevenoaks 2:11.17 522
21 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 2:11.34 520
22 Luca Staines 04 Wycombe District 2:11.45 519
23 Dominic Morgan 05 Leatherhead 2:11.65 517
24 Laurence Seymour 04 Brighton 2:11.83 514
25 Kai Jackson 04 Alton and District 2:12.18 510
26 Max Shaw 05 City of Milton Keynes 2:12.47 507
27 Jack Booth Rudd 04 Maidenhead 2:12.74 504
28 Antoni Kepa 06 Bracknell and Wokingham 2:13.02 501
29 Noah Palmer 06 Leatherhead 2:14.89 480
30 Benjamin Redlich 04 Chesham 2:15.44 474
31 Johnathan Ireland 08 Maidenhead 2:15.71 472
32 Marley Barham 06 Thanet 2:15.84 470
33 Samuel Pyefinch 05 Maxwell 2:16.60 462
34 Sidney Collingwood 07 Portsmouth Northsea 2:17.48 454
35 Jacob Palmer 06 Leatherhead 2:20.03 429