Swim England South East Open/Junior Championships 2021 (SC)

Results for Event 109: Female Open 200m Individual Medley

Event 109: Female Open 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 25m 50m 75m 100m 125m 150m 175m
1 Kayla Van Der Merwe 02 Winchester City Penguins 2:16.21 716 29.38 1:05.09 1:43.69
2 Rhiannon Bowen 01 University of Surrey 2:19.88 661 29.54 1:06.24 1:47.22
2 Tilly Hansen-hamilton 02 Guildford City 2:19.88 661 30.00 1:04.80 1:45.96
4 Ella Dyson 04 Wycombe District 2:20.88 647 31.07 1:06.60 1:48.86
5 Sophie King 06 Woking 2:21.70 636 30.39 1:08.76 1:47.43
6 Caitlin Ebbage 05 Tonbridge 2:21.97 632 30.60 1:05.92 1:47.89
6 Ruby Stephenson 07 City of Milton Keynes 2:21.97 632 31.37 1:06.51 1:47.54
8 Lucy Fox 06 Wycombe District 2:22.64 624 30.34 1:07.86 1:50.78
9 Maddison Lay 04 Thanet 2:23.23 616 30.36 1:09.12 1:49.35
10 Hollie Whaymand 08 Maxwell 2:24.54 599 32.38 1:09.59 1:50.75
11 Hannah Poulter 03 Brighton 2:24.60 599 32.25 1:09.42 1:50.57
12 Hazel-anne Carter 08 Wycombe District 2:24.87 595 32.19 1:09.46 1:51.10
13 Poppy Baybutt 05 Maxwell 2:24.99 594 30.94 1:08.91 1:51.49
14 Holly Hopwood 08 Guildford City 2:26.23 579 31.78 1:08.74 1:51.77
15 Merissa Booth 05 Wycombe District 2:26.29 578 30.90 1:08.25 1:52.84
15 Amber Piper 06 Thanet 2:26.29 578 31.61 1:12.06 1:52.28
17 Emma Allatt-file 06 Guildford City 2:26.30 578 31.71 1:10.09 1:50.21
18 Anna Oakes 05 Wycombe District 2:26.82 572 31.38 1:08.83 1:51.84
19 Lily Brabbin 05 Wycombe District 2:26.87 571 31.24 1:09.12 1:51.66
20 Rebecca Thornton 04 Reading 2:26.95 570 30.21 1:08.17 1:53.05
21 Lara Mills 04 Maidenhead 2:27.01 570 31.29 1:09.58 1:53.74
22 Zoe Ryan 05 Guildford City 2:27.03 569 32.28 1:08.83 1:53.08
23 Lucy Block 04 Wycombe District 2:27.40 565 33.20 1:08.51 1:53.43
24 Oriana Wheeler 05 Beau Sejour Barracuda 2:27.53 564 31.77 1:10.03 1:53.78
25 Evie Smith 07 Maidstone 2:28.21 556 31.15 1:08.59 1:52.22
26 Hannah Murphy 07 Maidstone 2:29.11 546 30.93 1:08.89 1:54.87
27 Keira Narraway 04 Crawley 2:29.38 543 32.16 1:11.63 1:54.64
28 Kirsten Abrams 08 Mid Sussex Marlins 2:30.11 535 32.14 1:11.20 1:55.40
29 Alice Young 08 Guildford City 2:30.24 534 32.32 1:10.38 1:56.22
30 Libby Harris 04 Leatherhead 2:30.38 532 31.42 1:10.90 1:54.83
31 Tegan Matthews 08 Guildford City 2:31.19 524 34.00 1:12.35 1:56.96
32 Grace Cummings 06 Thanet 2:31.72 518 32.65 1:10.99 1:55.24
33 Libby Gordon 04 Rushmoor Royals 2:31.75 518 33.44 1:11.84 1:58.91
34 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:31.77 518 31.65 1:09.05 1:54.80
35 Danielle Siong 07 City of Milton Keynes 2:31.94 516 32.34 1:11.56 1:55.92
36 Charlotte Cope 07 Guildford City 2:32.86 507 32.65 1:11.99 1:54.95
Louise Bressler 06 Guildford City DQ.swimmer did not leave on her front at turn 7

Event 109J: Female 200m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Sophie King 06 Woking 2:21.70 636
2 Caitlin Ebbage 05 Tonbridge 2:21.97 632
3 Ruby Stephenson 07 City of Milton Keynes 2:21.97 632
4 Lucy Fox 06 Wycombe District 2:22.64 624
5 Hollie Whaymand 08 Maxwell 2:24.54 599
6 Hazel-anne Carter 08 Wycombe District 2:24.87 595
7 Poppy Baybutt 05 Maxwell 2:24.99 594
8 Holly Hopwood 08 Guildford City 2:26.23 579
9 Merissa Booth 05 Wycombe District 2:26.29 578
10 Amber Piper 06 Thanet 2:26.29 578
11 Emma Allatt-file 06 Guildford City 2:26.30 578
12 Anna Oakes 05 Wycombe District 2:26.82 572
13 Lily Brabbin 05 Wycombe District 2:26.87 571
14 Zoe Ryan 05 Guildford City 2:27.03 569
15 Oriana Wheeler 05 Beau Sejour Barracuda 2:27.53 564
16 Evie Smith 07 Maidstone 2:28.21 556
17 Hannah Murphy 07 Maidstone 2:29.11 546
18 Kirsten Abrams 08 Mid Sussex Marlins 2:30.11 535
19 Alice Young 08 Guildford City 2:30.24 534
20 Tegan Matthews 08 Guildford City 2:31.19 524
21 Grace Cummings 06 Thanet 2:31.72 518
22 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:31.77 518
23 Danielle Siong 07 City of Milton Keynes 2:31.94 516
24 Charlotte Cope 07 Guildford City 2:32.86 507

Event 109O: Female 200m Individual Medley OPEN

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Kayla Van Der Merwe 02 Winchester City Penguins 2:16.21 716
2 Rhiannon Bowen 01 University of Surrey 2:19.88 661
3 Tilly Hansen-hamilton 02 Guildford City 2:19.88 661
4 Ella Dyson 04 Wycombe District 2:20.88 647
5 Sophie King 06 Woking 2:21.70 636
6 Caitlin Ebbage 05 Tonbridge 2:21.97 632
7 Ruby Stephenson 07 City of Milton Keynes 2:21.97 632
8 Lucy Fox 06 Wycombe District 2:22.64 624
9 Maddison Lay 04 Thanet 2:23.23 616
10 Hollie Whaymand 08 Maxwell 2:24.54 599
11 Hannah Poulter 03 Brighton 2:24.60 599
12 Hazel-anne Carter 08 Wycombe District 2:24.87 595
13 Poppy Baybutt 05 Maxwell 2:24.99 594
14 Holly Hopwood 08 Guildford City 2:26.23 579
15 Merissa Booth 05 Wycombe District 2:26.29 578
16 Amber Piper 06 Thanet 2:26.29 578
17 Emma Allatt-file 06 Guildford City 2:26.30 578
18 Anna Oakes 05 Wycombe District 2:26.82 572
19 Lily Brabbin 05 Wycombe District 2:26.87 571
20 Rebecca Thornton 04 Reading 2:26.95 570
21 Lara Mills 04 Maidenhead 2:27.01 570
22 Zoe Ryan 05 Guildford City 2:27.03 569
23 Lucy Block 04 Wycombe District 2:27.40 565
24 Oriana Wheeler 05 Beau Sejour Barracuda 2:27.53 564
25 Evie Smith 07 Maidstone 2:28.21 556
26 Hannah Murphy 07 Maidstone 2:29.11 546
27 Keira Narraway 04 Crawley 2:29.38 543
28 Kirsten Abrams 08 Mid Sussex Marlins 2:30.11 535
29 Alice Young 08 Guildford City 2:30.24 534
30 Libby Harris 04 Leatherhead 2:30.38 532
31 Tegan Matthews 08 Guildford City 2:31.19 524
32 Grace Cummings 06 Thanet 2:31.72 518
33 Libby Gordon 04 Rushmoor Royals 2:31.75 518
34 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:31.77 518
35 Danielle Siong 07 City of Milton Keynes 2:31.94 516
36 Charlotte Cope 07 Guildford City 2:32.86 507