Swim England South East Open/Junior Championships 2021 (SC)

Results for Event 107: Female Open 200m Butterfly

Event 107: Female Open 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 25m 50m 75m 100m 125m 150m 175m
1 Lucy Fox 06 Wycombe District 2:17.27 662 31.38 1:06.05 1:42.12
2 Maisie Thornton 03 University of Surrey 2:17.50 658 30.07 1:04.71 1:41.20
3 Kate Baxter 03 Winchester City Penguins 2:18.05 650 31.64 1:07.78 1:43.71
4 Charlotte Johnson 03 Mid Sussex Marlins 2:18.47 645 31.06 1:06.13 1:42.16
5 Orla Rabey 01 Beau Sejour Barracuda 2:20.45 618 30.27 1:05.38 1:42.24
6 Alice Weston 06 Wycombe District 2:22.19 595 31.80 1:08.40 1:45.60
7 Iona Morley 03 Winchester City Penguins 2:22.29 594 31.72 1:07.61 1:44.31
8 Merissa Booth 05 Wycombe District 2:22.48 592 31.49 1:07.88 1:45.09
9 Leila Flower 04 Leatherhead 2:22.65 590 30.89 1:06.99 1:44.82
10 Oriana Wheeler 05 Beau Sejour Barracuda 2:24.01 573 32.02 1:08.52 1:46.17
11 Isabella Hayes 04 Atlantis 2:24.38 569 32.24 1:09.01 1:46.75
12 Annabel Pilgrim 06 Elmbridge Phoenix 2:24.88 563 32.09 1:09.01 1:46.77
13 Abigail Holland 04 Newbury 2:25.88 551 31.93 1:08.42 1:46.73
14 Niamh Hasselwander 07 Epsom District 2:25.92 551 31.72 1:08.37 1:46.52
15 Yasmin Jones 05 Crawley 2:26.10 549 32.59 1:09.60 1:47.77
16 Abbie Outram 06 Maidstone 2:27.86 529 32.45 1:09.66 1:48.46
17 Ivy Haggerty 08 Thanet 2:28.38 524 33.14 1:10.44 1:49.13
18 Millie Emmans 99 University of Surrey 2:29.46 513 32.98 1:11.04 1:50.22
19 Daisy Dewsbury 05 Bracknell and Wokingham 2:29.59 511 32.07 1:08.70 1:48.35
20 Isabel Duetoft 07 Leatherhead 2:30.17 505 32.72 1:10.40 1:50.04
21 Amelia Ayling 04 Portsmouth Northsea 2:30.69 500 32.83 1:10.78 1:50.49
22 Rowan Cyster 04 Maxwell 2:31.17 495 32.70 1:11.07 1:51.07
23 Drew Dill 02 University of Surrey 2:31.18 495 32.27 1:09.07 1:48.81
24 Hollie Atton 06 Basingstoke Bluefins 2:31.85 489 32.43 1:10.47 1:50.61
25 Madison Ladell 05 Epsom District 2:32.21 485 32.70 1:10.24 1:49.17
26 Nancy Knight 07 Guildford City 2:32.67 481 34.32 1:13.42 1:52.25
27 Annabelle Compton 08 Wycombe District 2:33.06 477 33.27 1:11.76 1:52.20
28 Alicia Bethell 08 Amersham 2:33.32 475 32.87 1:10.75 1:50.56
29 Scarlett Sim 08 Guildford City 2:33.41 474 32.54 1:11.56 1:51.85
30 Isobel Neighbour 05 Reading 2:33.64 472 33.13 1:12.21 1:53.50
31 Kreswin Smith 06 Amersham 2:35.66 454 35.06 1:14.75 1:54.94
32 Ruby Herd 05 Guildford City 2:36.84 444 33.71 1:12.68 1:53.93
33 Niamh Pearce 07 Guildford City 2:37.05 442 33.79 1:13.27 1:54.25
34 Phoebe Paul 05 Abingdon Vale 2:37.29 440 34.23 1:14.50 1:55.47
35 Violetta Pflug 08 Guildford City 2:37.78 436 33.27 1:13.37 1:55.48
36 Amelie Shaw 07 Guildford City 2:37.83 435 33.95 1:13.66 1:55.51
37 Navya Shandil 07 Amersham 2:37.91 435 33.30 1:11.91 1:52.70
38 Lucy Quill 07 Amersham 2:38.79 427 33.78 1:13.40 1:55.76
Lauren Barras 06 Leatherhead DQ.Did not finish
Emily Toms 06 Crawley DQ.Did not finish

Event 107J: Female 200m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Lucy Fox 06 Wycombe District 2:17.27 662
2 Alice Weston 06 Wycombe District 2:22.19 595
3 Merissa Booth 05 Wycombe District 2:22.48 592
4 Oriana Wheeler 05 Beau Sejour Barracuda 2:24.01 573
5 Annabel Pilgrim 06 Elmbridge Phoenix 2:24.88 563
6 Niamh Hasselwander 07 Epsom District 2:25.92 551
7 Yasmin Jones 05 Crawley 2:26.10 549
8 Abbie Outram 06 Maidstone 2:27.86 529
9 Ivy Haggerty 08 Thanet 2:28.38 524
10 Daisy Dewsbury 05 Bracknell and Wokingham 2:29.59 511
11 Isabel Duetoft 07 Leatherhead 2:30.17 505
12 Hollie Atton 06 Basingstoke Bluefins 2:31.85 489
13 Madison Ladell 05 Epsom District 2:32.21 485
14 Nancy Knight 07 Guildford City 2:32.67 481
15 Annabelle Compton 08 Wycombe District 2:33.06 477
16 Alicia Bethell 08 Amersham 2:33.32 475
17 Scarlett Sim 08 Guildford City 2:33.41 474
18 Isobel Neighbour 05 Reading 2:33.64 472
19 Kreswin Smith 06 Amersham 2:35.66 454
20 Ruby Herd 05 Guildford City 2:36.84 444
21 Niamh Pearce 07 Guildford City 2:37.05 442
22 Phoebe Paul 05 Abingdon Vale 2:37.29 440
23 Violetta Pflug 08 Guildford City 2:37.78 436
24 Amelie Shaw 07 Guildford City 2:37.83 435
25 Navya Shandil 07 Amersham 2:37.91 435
26 Lucy Quill 07 Amersham 2:38.79 427

Event 107O: Female 200m Butterfly OPEN

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Lucy Fox 06 Wycombe District 2:17.27 662
2 Maisie Thornton 03 University of Surrey 2:17.50 658
3 Kate Baxter 03 Winchester City Penguins 2:18.05 650
4 Charlotte Johnson 03 Mid Sussex Marlins 2:18.47 645
5 Orla Rabey 01 Beau Sejour Barracuda 2:20.45 618
6 Alice Weston 06 Wycombe District 2:22.19 595
7 Iona Morley 03 Winchester City Penguins 2:22.29 594
8 Merissa Booth 05 Wycombe District 2:22.48 592
9 Leila Flower 04 Leatherhead 2:22.65 590
10 Oriana Wheeler 05 Beau Sejour Barracuda 2:24.01 573
11 Isabella Hayes 04 Atlantis 2:24.38 569
12 Annabel Pilgrim 06 Elmbridge Phoenix 2:24.88 563
13 Abigail Holland 04 Newbury 2:25.88 551
14 Niamh Hasselwander 07 Epsom District 2:25.92 551
15 Yasmin Jones 05 Crawley 2:26.10 549
16 Abbie Outram 06 Maidstone 2:27.86 529
17 Ivy Haggerty 08 Thanet 2:28.38 524
18 Millie Emmans 99 University of Surrey 2:29.46 513
19 Daisy Dewsbury 05 Bracknell and Wokingham 2:29.59 511
20 Isabel Duetoft 07 Leatherhead 2:30.17 505
21 Amelia Ayling 04 Portsmouth Northsea 2:30.69 500
22 Rowan Cyster 04 Maxwell 2:31.17 495
23 Drew Dill 02 University of Surrey 2:31.18 495
24 Hollie Atton 06 Basingstoke Bluefins 2:31.85 489
25 Madison Ladell 05 Epsom District 2:32.21 485
26 Nancy Knight 07 Guildford City 2:32.67 481
27 Annabelle Compton 08 Wycombe District 2:33.06 477
28 Alicia Bethell 08 Amersham 2:33.32 475
29 Scarlett Sim 08 Guildford City 2:33.41 474
30 Isobel Neighbour 05 Reading 2:33.64 472
31 Kreswin Smith 06 Amersham 2:35.66 454
32 Ruby Herd 05 Guildford City 2:36.84 444
33 Niamh Pearce 07 Guildford City 2:37.05 442
34 Phoebe Paul 05 Abingdon Vale 2:37.29 440
35 Violetta Pflug 08 Guildford City 2:37.78 436
36 Amelie Shaw 07 Guildford City 2:37.83 435
37 Navya Shandil 07 Amersham 2:37.91 435
38 Lucy Quill 07 Amersham 2:38.79 427