Swim England South East - Festival of Swimming

Results for Event 445: Male 13-15 Years 100m Backstroke

Event 445B: Male Age 13 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Aran Bissett 08 RTW Monson 1:09.47 416 33.11
2 Max El-Mokadem 08 RTW Monson 1:11.30 385 34.79
3 Harry Cocks 08 Thanet 1:11.43 382 34.41
4 George Russell-Ross 08 Beacon 1:13.64 349 35.10
5 Aquiles Bello 08 Elmbridge Phoenix 1:13.85 346 35.46
6 Finn Jackson 08 Maidstone 1:14.03 344 35.50
7 Ralph Sereki 08 Maidstone 1:14.37 339 35.24
8 William Jones 08 Leatherhead 1:14.61 336 35.74
9 Ashton Sutton 08 Thanet 1:14.86 332 36.03
10 Angus Whyte 08 Leatherhead 1:16.20 315 37.22
11 Lewis Head 08 Dover Lifeguard 1:16.22 315 35.37
12 Morgan Davies 08 Guildford City 1:16.54 311 35.94
13 James Port 08 Alton and District 1:20.89 263 37.77

Event 445C: Male Age 14 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Alexander Moore 07 Wycombe District 1:05.60 494 31.96
2 Ryan Sawyer 07 Beacon 1:06.70 470 32.11
3 Sidney Collingwood 07 Portsmouth Northsea 1:06.72 469 32.00
4 Jake Chesworth 07 Maxwell 1:07.98 444 32.53
5 Alfie Creek 07 City of Milton Keynes 1:08.18 440 32.54
6 Leo Mitchell 07 Littlehampton 1:08.36 436 32.92
7 Theo Mcfadden 07 Rushmoor Royals 1:09.01 424 34.11
8 Jacob Kelly 07 Portsmouth Northsea 1:09.49 415 33.70
9 Matthew Metcalfe 07 Mid Sussex Marlins 1:09.86 409 32.57
10 Aiden Boyes 07 Eastleigh 1:10.38 400 32.21
11 Marcus Richards 07 Maidstone 1:10.72 394 34.01
12 Ethan Richards-Knight 07 Chalfont Otters 1:10.93 391 33.01
13 Samuel Williams 07 Wycombe District 1:11.27 385 34.41
14 Joseph Barnard 07 4 Shires 1:11.39 383 34.41
15 Aden McCarthy 07 Bracknell and Wokingham 1:11.62 379 34.90
16 Ruben Cowley Antelo 07 Tonbridge 1:12.14 371 34.14
17 Jack Pass 07 Black Lion 1:12.21 370 35.12
18 Christopher Emberlin 07 Newbury 1:12.25 370 35.30
19 Tom Youdale 07 Hastings Seagull 1:12.32 369 35.15
20 Dylan O'Brien 07 Hastings Seagull 1:13.95 345 35.06

Event 445D: Male Age 15 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 George Snow 06 Portsmouth Northsea 1:01.76 592 30.07
2 Antoni Kepa 06 Bracknell and Wokingham 1:03.49 545 30.37
3 Noah Palmer 06 Leatherhead 1:05.10 505 31.29
4 Thomas Pearce 06 Windsor 1:05.42 498 31.56
5 Marley Barham 06 Thanet 1:05.74 491 32.66
6 Rohan Shearer 06 Elmbridge Phoenix 1:05.77 490 31.23
7 Oliver Sawyer 06 City of Milton Keynes 1:05.91 487 32.04
8 Leon Taylor 06 Shiverers 1:06.37 477 31.72
9 Joshua Prendergast 06 RTW Monson 1:07.10 461 32.44
10 Fredrick Van Der Leest 06 Woking 1:07.48 454 33.12
11 Robert Taylor 06 East Grinstead 1:07.54 452 32.51
12 Archie Mckenna 06 Brighton 1:07.74 448 32.65
13 Edgar Stepliuk 06 Abingdon Vale 1:08.29 438 32.47
14 Tristan Woolven 06 Amersham 1:08.32 437 32.47
15 Benjamin Watson 06 Sevenoaks 1:09.41 417 33.06
16 Harry Gibb 06 Chalfont Otters 1:09.91 408 32.58
17 Freddie Sadler 06 Eastleigh 1:10.22 403 33.69
18 Zachary Howard 06 Sevenoaks 1:10.55 397 34.55
18 Sebastian Gomm 06 Bicester Blue Fins 1:10.55 397 34.68
20 Charles Stanley 06 Maidstone 1:11.41 383 32.87
21 Joel Sawyer 06 Amersham 1:12.75 362 34.18
22 Mikhail Naumovich 06 Chesham 1:13.40 352 35.97