Swim England South East - Festival of Swimming

Results for Event 442: Male 13-15 Years 200m Backstroke

Event 442B: Male Age 13 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Isaac Thompson 08 Tigers (Jersey) 2:17.26 542 32.87 1:07.30 1:42.72
2 Aran Bissett 08 RTW Monson 2:28.27 430 34.56 1:12.33 1:50.59
3 Harry Cocks 08 Thanet 2:32.10 398 35.90 1:14.84 1:54.82
4 Matthew Lowther 08 City of Southampton 2:34.14 383 37.00 1:16.61 1:56.31
5 George Russell-Ross 08 Beacon 2:34.96 377 35.75 1:15.31 1:56.08
6 William Jones 08 Leatherhead 2:38.27 354 35.68 1:17.06 1:58.35
7 Thomas Jennings 08 Fareham Nomads 2:38.35 353 35.28 1:16.29 1:58.20
8 Dominic Adams 08 Wycombe District 2:38.77 350 36.79 1:17.71 1:58.29
9 Ashton Sutton 08 Thanet 2:39.19 348 36.30 1:17.40 1:59.38
10 Finn Jackson 08 Maidstone 2:40.65 338 36.06 1:16.79 1:59.62
11 Reus Brown 08 Hastings Seagull 2:41.66 332 37.47 1:18.56 2:00.74
12 Joshua Davidson 08 Atlantis 2:42.32 328 37.43 1:19.22 2:01.71
13 Aquiles Bello 08 Elmbridge Phoenix 2:42.38 327 36.58 1:18.59 2:01.46
14 Angus Whyte 08 Leatherhead 2:42.44 327 37.04 1:18.66 2:01.64
15 Morgan Davies 08 Guildford City 2:42.81 325 36.20 1:18.40 2:00.74
16 Charlie Francis 08 Alton and District 2:43.49 321 36.39 1:18.30 2:02.25
17 Ryan Grealou 08 Woking 2:45.72 308 37.03 1:19.37 2:03.27

Event 442C: Male Age 14 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Sidney Collingwood 07 Portsmouth Northsea 2:24.11 468 33.44 1:10.31 1:47.92
2 Filip Nowacki 07 Tigers (Jersey) 2:25.14 459 33.51 1:10.77 1:47.85
3 Ryan Sawyer 07 Beacon 2:28.44 429 33.31 1:11.28 1:50.27
4 Jake Chesworth 07 Maxwell 2:28.70 426 34.76 1:13.73 1:52.13
5 Aden McCarthy 07 Bracknell and Wokingham 2:28.93 424 35.36 1:12.85 1:51.53
6 Alexander Moore 07 Wycombe District 2:28.98 424 34.22 1:12.52 1:51.71
7 Alfie Creek 07 City of Milton Keynes 2:29.40 420 33.90 1:12.43 1:51.69
8 Theo Mcfadden 07 Rushmoor Royals 2:30.34 413 35.20 1:13.13 1:53.25
9 Leo Mitchell 07 Littlehampton 2:30.39 412 34.98 1:14.02 1:54.04
10 Joseph Barnard 07 4 Shires 2:31.29 405 36.99 1:15.69 1:54.52
11 Daniel Bourner 07 City of Milton Keynes 2:31.48 403 35.76 1:14.19 1:53.50
12 Marcus Richards 07 Maidstone 2:31.98 399 33.70 1:12.38 1:52.12
13 Christopher Emberlin 07 Newbury 2:32.90 392 35.73 1:13.82 1:54.16
14 Samuel Williams 07 Wycombe District 2:33.04 391 36.12 1:15.40 1:55.29
15 Matthew Metcalfe 07 Mid Sussex Marlins 2:34.88 377 34.02 1:14.34 1:54.94
16 Tom Youdale 07 Hastings Seagull 2:36.77 364 35.38 1:15.66 1:56.75
17 Daniel Dick 07 Newport Pagnell 2:39.21 347 35.58 1:15.35 1:57.37
18 Dylan O'Brien 07 Hastings Seagull 2:41.76 331 35.68 1:16.43 1:59.54
19 Thomas Williams 07 Dorking 2:42.31 328 36.46 1:16.79 2:01.10
20 Nathan Lewis 07 Eastleigh 2:42.84 325 35.29 1:17.16 1:59.86
21 Chale Cowles 07 Maxwell 2:43.34 322 37.86 1:19.57 2:02.00
22 Harry Oliver 07 Eastleigh 2:46.38 304 37.25 1:17.99 2:02.67

Event 442D: Male Age 15 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Oscar Dodds 06 Tigers (Jersey) 2:12.46 603 30.75 1:04.08 1:38.65
2 Luke Poulton 06 Wycombe District 2:14.14 581 32.02 1:06.39 1:41.17
3 George Snow 06 Portsmouth Northsea 2:16.08 556 30.70 1:05.00 1:41.03
4 Antoni Kepa 06 Bracknell and Wokingham 2:18.88 523 31.49 1:06.41 1:42.91
5 Marley Barham 06 Thanet 2:19.43 517 32.79 1:08.07 1:44.47
6 Joshua Prendergast 06 RTW Monson 2:21.24 498 33.08 1:08.95 1:45.48
7 Noah Palmer 06 Leatherhead 2:22.37 486 32.93 1:09.49 1:45.57
8 Leon Taylor 06 Shiverers 2:23.22 477 33.32 1:09.82 1:47.72
9 Thomas Pearce 06 Windsor 2:25.66 454 32.52 1:09.84 1:47.73
10 Archie Mckenna 06 Brighton 2:26.47 446 33.34 1:10.58 1:48.62
11 Callum Farrow 06 Black Lion 2:27.01 441 32.59 1:09.98 1:48.71
12 Robert Taylor 06 East Grinstead 2:27.50 437 32.77 1:10.56 1:48.70
13 Joseph Swart 06 Tigers (Jersey) 2:27.99 433 33.74 1:12.45 1:50.89
14 Benjamin Watson 06 Sevenoaks 2:28.33 430 33.47 1:11.24 1:50.05
15 Alessio St Paul 06 Crawley 2:29.43 420 34.16 1:11.52 1:50.37
16 Edgar Stepliuk 06 Abingdon Vale 2:29.69 418 35.19 1:13.26 1:52.07
17 Tristan Woolven 06 Amersham 2:30.01 415 34.26 1:12.07 1:52.03
18 Sebastian Gomm 06 Bicester Blue Fins 2:31.15 406 35.20 1:14.72 1:54.28
19 Zachary Howard 06 Sevenoaks 2:31.27 405 35.01 1:13.27 1:53.00
20 Daniel Marchant 06 City of Southampton 2:33.33 389 35.07 1:14.49 1:53.76
21 Joel Sawyer 06 Amersham 2:34.74 378 35.08 1:14.97 1:55.29
22 Charles Stanley 06 Maidstone 2:36.06 369 33.63 1:13.45 1:53.84