Swim England South East - Festival of Swimming

Results for Event 401: Male 13-15 Years 400m Freestyle

Event 401B: Male Age 13 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 Isaac Thompson 08 Tigers (Jersey) 4:27.41 557 29.33 1:02.72 1:36.39 2:10.80 2:44.73 3:19.98 3:53.80
2 Aran Bissett 08 RTW Monson 4:31.61 532 29.23 1:02.77 1:37.27 2:12.50 2:47.01 3:22.81 3:57.77
3 Max El-Mokadem 08 RTW Monson 4:34.48 515 29.24 1:02.38 1:36.77 2:11.73 2:46.85 3:22.86 3:58.98
4 Ralph Sereki 08 Maidstone 4:53.38 422 31.62 1:07.14 1:44.58 2:22.44 3:00.99 3:38.83 4:17.20
5 Morgan Davies 08 Guildford City 4:54.12 419 32.05 1:08.55 1:45.39 2:23.95 3:01.85 3:40.77 4:18.26
6 Oliver Freemantle 08 Fareham Nomads 4:55.11 415 30.32 1:07.44 1:46.13 2:25.08 3:02.74 3:42.70 4:20.74
7 Charley King 08 Thanet 4:55.19 414 31.68 1:08.02 1:45.32 2:24.42 3:02.21 3:40.98 4:18.94
8 Finn Jackson 08 Maidstone 5:10.43 356 31.31 1:08.15 1:47.65 2:27.38 3:08.00 3:49.09 4:30.10
Matthew Stewart 08 Alton and District DQ.Technical infraction (4.56.50)

Event 401C: Male Age 14 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 Filip Nowacki 07 Tigers (Jersey) 4:28.71 549 29.32 1:02.37 1:37.04 2:11.65 2:46.55 3:21.27 3:56.09
2 Sam Sterry 07 Tigers (Jersey) 4:34.75 514 30.10 1:04.04 1:39.11 2:14.79 2:50.90 3:26.73 4:01.67
3 Matthew Deffains 07 Tigers (Jersey) 4:35.00 512 30.69 1:04.21 1:39.79 2:15.29 2:51.48 3:27.12 4:02.72
4 Alessio Mandica 07 Lancing College 4:42.22 474 31.20 1:06.49 1:41.82 2:18.35 2:54.37 3:31.60 4:07.37
5 Theo Mcfadden 07 Rushmoor Royals 4:42.43 473 29.61 1:03.92 1:39.76 2:16.20 2:52.88 3:30.38 4:07.42
6 Oliver Mowbray 07 Amersham 4:42.68 472 29.44 1:04.36 1:39.82 2:17.03 2:53.50 3:31.11 4:07.18
7 Samuel Williams 07 Wycombe District 4:43.24 469 31.64 1:07.25 1:43.99 2:19.99 2:55.96 3:33.06 4:09.01
8 Hayden Annan 07 RTW Monson 4:44.53 463 31.22 1:05.55 1:40.92 2:17.20 2:53.76 3:30.58 4:07.91
9 Alfie Lawrence 07 Staines 4:45.40 458 32.00 1:07.34 1:43.53 2:20.18 2:56.48 3:33.46 4:10.01
10 Joseph Barnard 07 4 Shires 4:50.87 433 31.98 1:06.99 1:43.04 2:19.57 2:56.23 3:33.68 4:12.12
11 Luke Moore 07 Leatherhead 4:52.09 428 31.57 1:07.30 1:44.74 2:22.34 2:59.94 3:37.83 4:15.62
12 Harry Prescott 07 Crawley 4:52.34 427 30.56 1:06.41 1:43.21 2:21.35 2:59.94 3:38.68 4:15.87
13 Daniel Bourner 07 City of Milton Keynes 4:52.98 424 31.79 1:08.13 1:45.12 2:23.23 3:01.06 3:39.27 4:16.89
14 Lucas Maule 07 Sevenoaks 4:54.85 416 30.65 1:06.19 1:44.10 2:22.48 3:00.77 3:40.36 4:19.81
15 Chale Cowles 07 Maxwell 4:57.83 403 34.04 1:11.44 1:49.66 2:28.29 3:06.02 3:44.11 4:21.33
16 Oscar Pike 07 Didcot Barramundi 5:00.51 393 33.87 1:12.74 1:50.75 2:28.56 3:06.59 3:45.53 4:24.51
17 Isaac Whiddett 07 Woking 5:02.66 384 31.59 1:07.62 1:46.72 2:25.36 3:05.29 3:44.62 4:24.20
18 Marcus Crossman 07 Thanet 5:04.19 379 33.30 1:11.59 1:50.49 2:29.23 3:08.38 3:47.68 4:27.29
19 Ethan McCall 07 Amersham 5:05.47 374 33.94 1:11.51 1:50.62 2:29.20 3:08.34 3:48.13 4:28.08
20 Will Truswell 07 Bracknell and Wokingham 5:05.55 374 31.82 1:07.74 1:46.14 2:25.02 3:05.11 3:44.93 4:25.49

Event 401D: Male Age 15 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 Alexander Cooper 06 Wycombe District 4:08.06 698 27.20 57.66 1:29.28 2:01.29 2:33.30 3:05.50 3:37.29
2 George Pearson 06 Wycombe District 4:14.08 650 29.07 1:01.18 1:33.03 2:05.59 2:37.70 3:10.81 3:42.70
3 Rafael Fente-Damers 06 Elmbridge Phoenix 4:16.57 631 27.60 58.26 1:30.74 2:03.43 2:36.66 3:10.03 3:44.22
4 Oscar Dodds 06 Tigers (Jersey) 4:22.00 593 28.52 1:00.31 1:33.61 2:06.78 2:40.67 3:14.32 3:48.65
5 Charlie Toms 06 Maxwell 4:28.94 548 29.56 1:03.00 1:36.81 2:11.50 2:45.57 3:20.91 3:55.53
6 Fredrick Van Der Leest 06 Woking 4:31.57 532 28.98 1:01.26 1:34.93 2:09.70 2:45.09 3:21.01 3:57.01
7 Jacob Pillinger 06 Bicester Blue Fins 4:37.53 499 30.32 1:04.33 1:39.81 2:15.59 2:51.74 3:27.39 4:03.54
8 William Jones 06 Bicester Blue Fins 4:41.14 480 30.13 1:04.75 1:41.82 2:18.93 2:55.97 3:32.98 4:09.36
9 Kieran Elvy 06 Sevenoaks 4:41.70 477 30.25 1:04.08 1:39.51 2:15.80 2:52.45 3:29.37 4:06.21
10 Matthew Edmonds 06 4 Shires 4:46.38 454 31.65 1:06.66 1:41.89 2:18.28 2:55.00 3:32.46 4:09.77
11 Mikhail Naumovich 06 Chesham 4:46.95 451 32.75 1:08.82 1:46.97 2:23.67 3:01.23 3:38.37 4:14.84
12 Daniel Marchant 06 City of Southampton 4:49.42 440 31.79 1:08.12 1:44.29 2:21.68 2:58.46 3:36.17 4:12.89
13 Marcus Swinerd 06 Dover Lifeguard 4:49.75 438 30.77 1:06.25 1:41.96 2:19.00 2:57.04 3:35.08 4:13.77