Swim England South East - Festival of Swimming

Results for Event 245: Male 16 & Over 100m Backstroke

Event 245E: Male Age 16 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Thomas Spencer 05 Portsmouth Northsea 59.60 658 28.55
2 Solomon Williams 05 Wycombe District 59.76 653 29.51
3 Euan Macleod 05 Shiverers 1:01.42 602 29.08
4 Dominic Morgan 05 Leatherhead 1:03.26 551 30.66
5 Jake Acton 05 Brighton 1:03.40 547 30.82
6 Oliver Amy 05 Dorking 1:03.81 537 30.76
7 Charles Holyer 05 Portsmouth Northsea 1:04.09 530 30.76
8 David Allen 05 Sevenoaks 1:04.66 516 31.36
9 Ben Shorthouse 05 Hailsham 1:05.12 505 30.94
10 Matthew Aldred 05 Chalfont Otters 1:05.52 496 31.15
11 James Potts 05 Chichesterr Cormorant 1:06.14 482 31.60
12 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 1:06.60 472 31.30
13 George Baster 05 Maidstone 1:07.04 463 32.78
14 Louis Clark 05 Hastings Seagull 1:07.84 446 32.86
15 Roman Parham 05 Brighton 1:08.24 439 32.44
16 Joshua Coventry 05 Eastleigh 1:08.30 438 33.05
17 Leonard Page 05 Crawley 1:08.37 436 32.97
18 Caiden Hibbert 05 Sevenoaks 1:08.91 426 33.11
19 George Mowbray 05 Amersham 1:11.39 383 33.84
20 Edwin Ivanescu 05 Windsor 1:13.18 356 34.33

Event 245F: Male Age 17 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Hendrik Van Der Leest 04 Woking 59.54 660 29.20
2 Matthew Hind 04 Brighton 1:00.06 643 29.40
3 Jan Poulton 04 Wycombe District 1:02.29 577 30.19
4 Charlie Hazell 04 Rushmoor Royals 1:02.61 568 30.55
5 Isaac Dodds 04 Tigers (Jersey) 1:02.65 567 30.72
6 Laurence Seymour 04 Brighton 1:03.38 548 30.76
7 Kai Jackson 04 Alton and District 1:04.51 519 31.20
8 Luca Staines 04 Wycombe District 1:04.52 519 31.45
9 Charles Crewe 04 RTW Monson 1:05.14 504 31.24
10 Arthur Logan 04 Mid Sussex Marlins 1:05.44 497 31.11
11 Edward Dill-Russell 04 Dover Lifeguard 1:06.64 471 32.54
12 Danielius Tuma 04 Crawley 1:07.24 459 33.86
13 Louis Johnson 04 Herne Bay 1:07.47 454 32.45
14 Gabriel Gullidge 04 City of Milton Keynes 1:08.61 432 33.10
15 Steven Wood 04 Woking 1:08.77 429 33.00
16 Sam Melrose 04 Leatherhead 1:12.48 366 34.95
17 Jacob Kingsford 04 Maidstone 1:12.68 363 34.54

Event 245G: Male Age 18/Over 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Cameron Brooker 02 Wycombe District 57.76 723 28.47
2 Harry Peat 03 RTW Monson 1:02.83 562 30.71
3 Thomas Poulton 02 Wycombe District 1:02.91 560 30.54
4 Brogan Hyde 03 Guildford City 1:03.34 549 30.28
5 Moritz Hoogers 01 Windsor 1:04.78 513 30.70
6 George Wise 03 Dartford District 1:05.64 493 31.83
7 Thomas Sansome 03 Wycombe District 1:05.73 491 31.47
8 Felix Silvestro 03 Eastleigh 1:10.05 406 33.69
9 Alfie Penfold 03 Crawley 1:35.13 162 45.48