Swim England South East - Festival of Swimming

Results for Event 221: Male 16 & Over 200m Freestyle

Event 221E: Male Age 16 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Harry Wynne-Jones 05 City of Milton Keynes 1:57.63 652 27.27 57.06 1:27.79
2 Solomon Williams 05 Wycombe District 1:57.96 647 27.75 57.64 1:28.32
3 Archie Hawkins 05 Thanet 2:01.05 598 27.79 58.44 1:30.61
4 David Allen 05 Sevenoaks 2:02.11 583 28.01 58.84 1:31.31
5 Dominic Morgan 05 Leatherhead 2:03.42 564 28.48 59.81 1:31.93
6 Charles Holyer 05 Portsmouth Northsea 2:04.08 556 27.83 58.71 1:31.25
7 Solomon Kendrick 05 Shiverers 2:06.83 520 28.73 1:01.11 1:34.19
8 Daniel Fallon 05 Epsom District 2:07.02 518 28.80 1:00.29 1:33.83
9 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 2:07.45 513 28.82 1:00.92 1:34.44
10 Sam Pyefinch 05 Maxwell 2:07.90 507 29.11 1:01.03 1:34.26
11 Daniel Oliver 05 Dartford District 2:08.78 497 29.42 1:02.73 1:36.80
12 Matus Mydliar 05 City of Milton Keynes 2:08.91 495 28.09 1:00.46 1:35.08
13 Thaneson Chen 05 Wycombe District 2:10.22 481 29.94 1:02.15 1:36.14
14 Edwin Ivanescu 05 Windsor 2:10.81 474 28.62 1:01.72 1:36.60
15 Fraser White 05 Eastleigh 2:11.81 463 28.67 1:01.56 1:36.54
16 Benji Burdett 05 Lancing College 2:11.84 463 29.21 1:01.97 1:37.05
17 Dan Hicks 05 Guildford City 2:13.07 450 29.73 1:02.72 1:37.07
18 Caiden Hibbert 05 Sevenoaks 2:15.05 431 30.42 1:04.62 1:40.21
19 George Baster 05 Maidstone 2:15.44 427 29.84 1:04.42 1:41.08
20 Thomas Porter 05 Elmbridge Phoenix 2:15.52 426 29.48 1:04.32 1:40.68
21 George Mowbray 05 Amersham 2:19.47 391 31.22 1:05.57 1:42.54

Event 221F: Male Age 17 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Calvin Fry 04 Mid Sussex Marlins 1:56.34 674 25.56 54.90 1:25.72
2 Sammy Tucker 04 Wycombe District 1:57.55 653 27.76 57.49 1:27.38
3 Joshua Weston 04 Wycombe District 1:58.05 645 27.66 57.43 1:27.93
4 Daniel Cox 04 Wycombe District 1:59.69 619 27.67 57.84 1:28.97
5 Filip Price 04 Guildford City 2:00.47 607 28.31 58.77 1:30.03
6 Arthur Logan 04 Mid Sussex Marlins 2:01.30 595 27.82 57.75 1:29.65
7 Rory Quirk 04 Guildford City 2:01.83 587 28.52 59.02 1:30.37
7 Matthew Batchelor 04 Rushmoor Royals 2:01.83 587 27.61 58.41 1:30.68
9 Oliver Richardson 04 East Grinstead 2:03.70 561 28.18 59.94 1:32.70
10 Luca Staines 04 Wycombe District 2:04.06 556 28.57 59.79 1:32.27
11 Danielius Tuma 04 Crawley 2:05.11 542 28.44 59.50 1:32.67
12 Charles Crewe 04 RTW Monson 2:06.86 520 28.49 1:00.22 1:33.27
13 George Andrews 04 Amersham 2:07.40 513 28.72 1:00.76 1:33.53
14 Harry Robinson 04 Mid Sussex Marlins 2:08.03 506 27.94 59.73 1:34.25
15 Ali Setterfield 04 Thanet 2:09.22 492 27.59 57.99 1:33.20
16 Connor Smith 04 Wycombe District 2:09.36 490 29.44 1:01.62 1:35.27
17 James Murphy 04 Wycombe District 2:09.69 486 29.79 1:03.24 1:37.22
18 Gabriel Gullidge 04 City of Milton Keynes 2:11.04 472 29.71 1:03.54 1:37.80
19 Conor McGilley 04 Bracknell and Wokingham 2:13.18 449 30.73 1:03.87 1:38.80
20 Samuel English 04 Amersham 2:14.89 432 29.03 1:02.34 1:37.51

Event 221G: Male Age 18/Over 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Joshua Williams 02 Wycombe District 1:54.81 701 27.18 56.95 1:26.01
2 Joeseph O'Neill 02 East Grinstead 1:59.41 623 26.67 57.07 1:28.69
3 Thomas Sansome 03 Wycombe District 2:01.15 597 28.00 58.94 1:30.32
4 Andrew Hooper 01 Rushmoor Royals 2:01.95 585 27.34 58.11 1:30.75
5 Joseph Palmer 03 Leatherhead 2:02.57 576 28.10 58.48 1:30.21
6 Marcus Scullion 03 Portsmouth Northsea 2:03.20 568 28.61 59.97 1:31.26
7 Benjamin Tritton 00 University of Surrey 2:03.50 563 28.31 59.91 1:32.00
8 Kody Bradbury 03 RTW Monson 2:03.55 563 28.02 59.47 1:31.23
9 Henry Melrose 02 Leatherhead 2:03.70 561 27.96 59.16 1:31.27
10 Freddie James 02 Wantage Whiote Horses 2:04.09 555 28.55 59.17 1:31.46
11 George Wise 03 Dartford District 2:05.95 531 28.84 1:00.26 1:33.51
12 Ronnie Hester 01 Wycombe District 2:09.65 487 28.86 1:01.62 1:35.93
13 George White 02 Eastleigh 2:10.31 480 28.94 1:01.58 1:35.86
14 Mitchell Coombes 99 Reading 2:10.97 472 29.56 1:02.65 1:36.84
15 Ross Porter 03 Farnham 2:12.46 457 29.34 1:02.41 1:37.14
16 Joseph Greaves 03 Littlehampton 2:13.02 451 29.51 1:03.27 1:38.33
17 Edward Gaston 03 Maidstone 2:16.51 417 29.90 1:04.39 1:40.86
18 Felix Silvestro 03 Eastleigh 2:17.37 409 29.65 1:03.55 1:40.17