Swim England South East - Festival of Swimming

Results for Event 101: Female 16 & Over 400m Freestyle

Event 101E: Female Age 16 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 Merissa Z Booth 05 Wycombe District 4:41.20 595 31.94 1:06.81 1:41.75 2:16.82 2:52.21 3:28.66 4:05.13
2 Anna Oakes 05 Wycombe District 4:44.13 576 32.19 1:07.02 1:42.81 2:18.98 2:55.59 3:32.30 4:08.34
3 Sara Fente-Damers 05 Elmbridge Phoenix 4:46.41 563 31.88 1:06.70 1:42.36 2:18.39 2:55.11 3:32.26 4:09.90
4 Madison Ladell 05 Epsom District 4:51.83 532 33.12 1:09.92 1:47.87 2:26.12 3:02.20 3:39.10 4:15.53
5 Tia Lomas 05 Wycombe District 4:53.79 521 33.10 1:10.39 1:47.72 2:25.56 3:03.55 3:41.15 4:18.56
6 Emma J Bennett 05 RTW Monson 4:57.13 504 32.28 1:07.94 1:45.63 2:24.16 3:03.07 3:41.68 4:19.86
7 Molly Leamon 05 Windsor 5:01.01 485 32.63 1:08.74 1:46.09 2:24.38 3:03.35 3:43.24 4:22.13
8 Chloe Beggs 05 Dorking 5:05.50 464 34.11 1:12.10 1:50.88 2:29.99 3:08.94 3:48.09 4:27.16
9 Jess Miller 05 Witney and District 5:06.51 459 32.28 1:09.28 1:49.36 2:29.02 3:09.03 3:49.02 4:29.29
10 Eleanor Bagot 05 Amersham 5:10.07 444 35.70 1:15.43 1:54.55 2:34.40 3:13.43 3:52.96 4:32.52
11 Larissa Campbell 05 Maxwell 5:19.47 405 33.33 1:10.97 1:51.48 2:33.11 3:14.87 3:56.69 4:38.55

Event 101F: Female Age 17 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 Ella Dyson 04 Wycombe District 4:24.14 717 30.41 1:03.56 1:37.04 2:10.80 2:44.15 3:17.78 3:51.22
2 Lilie Chambers 04 Sevenoaks 4:36.53 625 30.69 1:04.98 1:40.08 2:15.37 2:50.63 3:26.54 4:01.93
3 Libby Gordon 04 Rushmoor Royals 4:37.51 619 30.87 1:04.97 1:39.73 2:15.47 2:50.79 3:26.99 4:02.74
4 Leila Flower 04 Leatherhead 4:42.84 584 32.64 1:07.73 1:43.58 2:20.49 2:56.60 3:32.79 4:08.37
5 Evelyn Rowsell 04 Portsmouth Northsea 4:43.14 582 30.82 1:05.19 1:40.89 2:17.35 2:54.36 3:31.49 4:08.01
6 Amelia Ayling 04 Portsmouth Northsea 4:54.19 519 32.79 1:09.16 1:46.90 2:25.09 3:02.95 3:40.60 4:17.96
7 Rowan Cyster 04 Maxwell 4:56.65 506 34.28 1:11.75 1:49.86 2:28.55 3:05.88 3:43.82 4:20.91
8 Daisy Allistone 04 Maidstone 5:03.38 473 34.70 1:12.42 1:51.54 2:30.91 3:09.93 3:48.41 4:26.52
9 Isabelle Hill 04 Woking 5:08.12 452 33.23 1:11.31 1:51.48 2:31.18 3:11.24 3:51.25 4:30.24
10 Sophie Young 04 Guildford City 5:10.67 441 32.79 1:10.34 1:50.31 2:30.24 3:11.38 3:52.07 4:33.15
11 Charlotte Wensley 04 Guildford City 5:11.02 439 35.24 1:13.22 1:52.15 2:31.73 3:11.13 3:51.20 4:31.13
12 Katie Crowhurst 04 Wycombe District 5:25.28 384 35.81 1:16.32 1:57.95 2:39.81 3:21.81 4:03.45 4:45.33

Event 101G: Female Age 18/Over 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 Lottie Wynne-Jones 03 City of Milton Keynes 4:29.67 674 30.41 1:03.49 1:37.47 2:11.63 2:46.37 3:20.55 3:55.29
2 Pearle Griffiths 03 Guildford City 4:34.40 640 30.96 1:04.59 1:39.41 2:14.45 2:49.82 3:25.11 4:00.31
3 Francesca Whiting 2002 RTW Monson 4:34.86 637 31.40 1:04.99 1:39.67 2:14.54 2:49.34 3:24.79 4:00.36
4 Olivia Miles 2002 Thanet 4:35.15 635 32.05 1:06.66 1:41.83 2:16.88 2:52.10 3:27.06 4:02.07
5 Genevieve Moller-Butcher 03 Guildford City 4:44.68 573 31.76 1:06.79 1:42.44 2:18.93 2:55.56 3:32.34 4:09.12
6 Emily Pilgrim 03 Elmbridge Phoenix 4:48.18 552 31.99 1:06.89 1:43.17 2:20.03 2:57.23 3:34.58 4:11.85
7 Ellie Ward 99 City of Milton Keynes 4:57.65 501 32.50 1:08.92 1:46.83 2:25.22 3:03.04 3:41.86 4:19.98
7 Emily Malanga 03 Guildford City 4:57.65 501 33.72 1:11.63 1:50.01 2:28.70 3:05.45 3:43.71 4:20.99
9 Hannah Kitchen 90 Woking 4:59.58 492 34.08 1:11.08 1:48.97 2:27.04 3:05.22 3:43.76 4:22.24
10 Agatha Skelton 03 Maidstone 5:09.41 446 33.05 1:11.18 1:50.57 2:30.72 3:11.24 3:51.86 4:31.00
11 Madeleine Harris 03 Elmbridge Phoenix 6:17.32 246 37.84 1:24.79 2:13.96 3:02.77 3:52.01 4:40.99 5:30.48