Swim England South East Open/Junior Short Course Championships

Results for Event 604: Female Open 200m Butterfly

Event 604: Female Open 200m Butterfly Final

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Daisy Anderson 01 Thanet 2:15.26 692 29.50 1:03.89 1:39.38
2 Abby Jackson 01 Crawley 2:17.96 652 30.81 1:05.95 1:41.42
3 Kate Baxter 03 Portsmouth Northsea 2:19.59 629 31.53 1:06.50 1:42.69
4 Masie Thornton 03 Brighton 2:20.94 611 31.31 1:07.66 1:44.40
5 Eleanor Cowan 02 Wycombe District 2:21.57 603 30.97 1:06.48 1:42.94
6 Charlotte Johnson 03 Mid Sussex Marlins 2:22.34 593 31.86 1:08.00 1:45.01

Event 604J: Female 200m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Kate Baxter 03 Portsmouth Northsea 2:19.59 629
2 Masie Thornton 03 Brighton 2:20.94 611
3 Eleanor Cowan 02 Wycombe District 2:21.57 603
4 Charlotte Johnson 03 Mid Sussex Marlins 2:22.34 593
5 Abigail Stemp 03 Woking 2:23.24 582
6 Alice Weston 06 Wycombe District 2:25.17 559
7 Libby Harris 04 Leatherhead 2:25.40 557
8 Maria Evans 03 Thanet 2:26.07 549
9 Lydia Parker 04 Fareham Nomads 2:26.17 548
10 Abigail Poulton 03 Guildford City 2:26.67 542
11 Leila Flower 04 Epsom District 2:27.86 529
12 Isobel McInnes 02 Wantage White Horses 2:28.82 519
13 Madeleine Pike 04 Didcot Barramundi 2:29.48 512
14 Amy Robins 02 Leatherhead 2:29.72 510
15 Iona Morley 03 Winchester City Penguins 2:30.46 502
16 Genevieve Moller-Butcher 03 Guildford City 2:30.54 502
17 Elizabeth Saldana 02 Hastings Seagull 2:30.61 501
18 Charlotte Wensley 04 Guildford City 2:31.25 495
19 Adel Zakrzewski 03 Wycombe District 2:31.59 491
20 Alexandra Thurston 02 Haslemere 2:31.67 490
21 Mimi Vorster 04 RTW Monson 2:31.85 489
22 Gretel Goodgame 04 City of Oxford 2:31.86 489
23 Charlotte Moores 03 Guildford City 2:31.97 488
24 Ella Edwards 03 Witney and District 2:32.53 482
25 Hannah Poulter 03 Brighton 2:33.06 477
26 Halle Broughton 04 Thanet 2:33.47 473
27 Emma Whincup 02 Maxwell 2:33.92 469
28 Amelia Trist 03 Basingstoke Bluefins 2:33.99 469
29 Yasmin Jones 05 Crawley 2:35.42 456
30 Daisy Degen 03 Staines 2:37.90 435
31 Sophie Hawkes 04 Portsmouth Northsea DQ.Did not finish

Event 604O: Female 200m Butterfly OPEN

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Daisy Anderson 01 Thanet 2:15.26 692
2 Abby Jackson 01 Crawley 2:17.96 652
3 Kate Baxter 03 Portsmouth Northsea 2:19.59 629
4 Masie Thornton 03 Brighton 2:20.94 611
5 Eleanor Cowan 02 Wycombe District 2:21.57 603
6 Charlotte Johnson 03 Mid Sussex Marlins 2:22.34 593
7 Abigail Stemp 03 Woking 2:23.24 582
8 Lauren Braddon 01 Maidstone 2:24.00 573
9 Alice Weston 06 Wycombe District 2:25.17 559
10 Libby Harris 04 Leatherhead 2:25.40 557
11 Maria Evans 03 Thanet 2:26.07 549
12 Lydia Parker 04 Fareham Nomads 2:26.17 548
13 Abigail Poulton 03 Guildford City 2:26.67 542
14 Leila Flower 04 Epsom District 2:27.86 529
15 Hannah St John-Mosse 00 Portsmouth Northsea 2:28.56 522
16 Isobel McInnes 02 Wantage White Horses 2:28.82 519
17 Madeleine Pike 04 Didcot Barramundi 2:29.48 512
18 Amy Robins 02 Leatherhead 2:29.72 510
19 Iona Morley 03 Winchester City Penguins 2:30.46 502
20 Genevieve Moller-Butcher 03 Guildford City 2:30.54 502
21 Elizabeth Saldana 02 Hastings Seagull 2:30.61 501
22 Charlotte Wensley 04 Guildford City 2:31.25 495
23 Helen St John-Mosse 97 Portsmouth Northsea 2:31.59 491
24 Adel Zakrzewski 03 Wycombe District 2:31.59 491
25 Alexandra Thurston 02 Haslemere 2:31.67 490
26 Mimi Vorster 04 RTW Monson 2:31.85 489
27 Gretel Goodgame 04 City of Oxford 2:31.86 489
28 Charlotte Moores 03 Guildford City 2:31.97 488
29 Ella Edwards 03 Witney and District 2:32.53 482
30 Hannah Poulter 03 Brighton 2:33.06 477
31 Halle Broughton 04 Thanet 2:33.47 473
32 Emma Whincup 02 Maxwell 2:33.92 469
33 Amelia Trist 03 Basingstoke Bluefins 2:33.99 469
34 Yasmin Jones 05 Crawley 2:35.42 456
35 Daisy Degen 03 Staines 2:37.90 435
36 Sophie Lawrence 00 Amersham DQ.Body not on breast after turn at turn 1
37 Sophie Hawkes 04 Portsmouth Northsea DQ.Did not finish
38 Dorothy Goodgame 01 City of Oxford DQ.Did not finish