Swim England South East 14/Under Swimming Championships 2017

Results for Reading

Event 401C: Male Age 13 1500m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m 400m 450m 500m 550m 600m 650m 700m 750m 800m 850m 900m 950m 1000m 1050m 1100m 1150m 1200m 1250m 1300m 1350m 1400m 1450m
11 Oliver Doyle 04Reading 19:34.09 408 33.16 1:09.46 1:46.74 2:25.16 3:03.06 3:41.72 4:20.18 4:59.66 5:38.08 6:17.46 6:56.33 7:35.57 8:13.88 8:53.09 9:31.76 10:11.20 10:50.36 11:30.63 12:09.90 12:49.62 13:29.62 14:09.75 14:49.00 15:29.68 16:09.84 16:51.13 17:31.51 18:13.21 18:53.40

Event 402B: Female Age 11-12 200m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
31 Harriet Jackman 05Reading 2:54.09 380 35.61 1:19.62 2:14.38
35 Rebecca Saunders 05Reading 2:57.92 356 38.57 1:25.56 2:17.75

Event 402C: Female Age 13 200m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Rebecca McMenemy 04Reading 2:38.06 508 34.41 1:15.84 2:00.70
24 Megan Phillipps 04Reading 2:42.56 467 34.29 1:17.84 2:04.47

Event 402D: Female Age 14 200m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
32 Daisy Lovegrove 03Reading 2:39.59 494 33.39 1:13.88 2:04.65

Back to Top

Event 411D: Male Age 14 200m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
8 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 2:42.32 479 36.74 1:18.95 2:01.70
10 Joseph Buxton 03Reading 2:43.14 472 36.65 1:19.42 2:02.17
21 George Endersby 03Reading 2:49.60 420 36.90 1:20.63 2:04.08
27 Carlos Bakker-Noguer 03Reading 2:55.35 380 40.37 1:26.75 2:11.58

Event 412C: Female Age 13 200m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
7 Megan Phillipps 04Reading 2:39.31 447 36.26 1:17.07 1:58.81
24 Rebecca McMenemy 04Reading 2:50.23 366 37.43 1:20.00 2:06.39

Event 413B: Male Age 11-12 100m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
5 Alex Cooper 06Reading 1:05.50 367 31.85

Event 413C: Male Age 13 100m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
2 James Hart 04Reading 58.41 518 27.88

Event 413D: Male Age 14 100m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
5 Silas Mendez 03Reading 58.45 517 28.31
22 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 1:00.31 471 28.51

Event 414C: Female Age 13 100m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
21 Harriet Seaton 04Reading 1:14.51 475 36.73

Event 414D: Female Age 14 100m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
17 Daisy Lovegrove 03Reading 1:12.77 509 34.62

Event 415C: Male Age 13 50m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt
2 James Hart 04Reading 30.94 469

Event 415D: Male Age 14 50m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt
31 Ben Doyle 03Reading 33.30 376

Event 416D: Female Age 14 50m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt
23 Daisy Lovegrove 03Reading 29.81 504

Back to Top

Event 422: Female Age 13 200m Individual Medley FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
7 Rebecca McMenemy 04Reading 2:39.07 498 34.45 1:16.37 2:01.21

Event 426: Male Age 14 200m Breaststroke FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
7 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 2:45.18 455 37.49 1:19.61 2:03.04

Event 428: Female Age 13 200m Butterfly FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
8 Megan Phillipps 04Reading 2:42.35 422 35.79 1:15.97 1:59.08

Event 430: Male Age 11-12 100m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
4 Alex Cooper 06Reading 1:04.94 377 31.80

Event 431: Male Age 13 100m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
2 James Hart 04Reading 58.12 526 28.43

Event 432: Male Age 14 100m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
5 Silas Mendez 03Reading 57.75 536 27.55

Event 437: Male Age 13 50m Backstroke FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt
3 James Hart 04Reading 30.82 475

Back to Top

Event 501C: Female Age 13 200m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
13 Harriet Seaton 04Reading 2:38.21 482 37.66 1:17.34 1:58.83

Event 502B: Male Age 11-12 200m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
5 Alex Cooper 06Reading 2:22.12 370 33.24 1:10.32 1:47.50

Event 502C: Male Age 13 200m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 James Hart 04Reading 2:06.92 519 29.46 1:01.79 1:34.55

Event 502D: Male Age 14 200m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
19 Silas Mendez 03Reading 2:12.52 456 30.47 1:04.89 1:39.59

Event 503B: Female Age 11-12 100m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
10 Harriet Jackman 05Reading 1:17.35 372 36.05
31 Rebecca Saunders 05Reading 1:24.12 289 37.21

Event 503C: Female Age 13 100m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
23 Megan Phillipps 04Reading 1:13.79 429 34.76
31 Rebecca McMenemy 04Reading 1:16.16 390 35.56

Event 503D: Female Age 14 100m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
12 Daisy Lovegrove 03Reading 1:09.73 508 31.96

Event 504B: Male Age 11-12 100m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
32 Alex Cooper 06Reading 1:36.24 218 45.53

Event 504D: Male Age 14 100m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
9 George Endersby 03Reading 1:14.69 466 34.98
14 Joseph Buxton 03Reading 1:15.99 443 35.45
15 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 1:16.48 434 35.46

Event 505B: Female Age 11-12 50m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt
37 Rebecca Saunders 05Reading 43.55 310

Event 505C: Female Age 13 50m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt
16 Rebecca McMenemy 04Reading 38.68 443
30 Bethan Delaney 04Reading 39.73 409

Event 506C: Male Age 13 50m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt
1 James Hart 04Reading 28.96 465

Event 506D: Male Age 14 50m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt
16 Ben Doyle 03Reading 29.84 425
32 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 31.45 363

Back to Top

Event 514: Male Age 11-12 200m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
7 Alex Cooper 06Reading 2:22.95 363 33.04 1:09.17 1:47.06

Event 515: Male Age 13 200m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 James Hart 04Reading 2:06.76 521 29.70 1:02.07 1:35.13

Event 527: Male Age 13 50m Butterfly FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt
1 James Hart 04Reading 28.69 478

Back to Top

Event 532C: Male Age 13 400m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
4 James Hart 04Reading 5:11.21 481 30.40 1:06.95 1:47.02 2:27.65 3:15.92 4:04.16 4:37.76

Back to Top

Event 601C: Female Age 13 800m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m 400m 450m 500m 550m 600m 650m 700m 750m
12 Rebecca McMenemy 04Reading 10:15.59 496 34.56 1:13.45 1:52.16 2:31.78 3:10.56 3:50.03 4:28.86 5:08.12 5:47.32 6:27.04 7:05.12 7:43.93 8:22.27 9:00.93 9:38.80
15 Megan Phillipps 04Reading 10:29.46 464 32.90 1:10.94 1:51.54 2:32.61 3:11.11 3:52.44 4:33.65 5:14.74 5:54.32 6:35.30 7:14.84 7:54.76 8:34.74 9:13.69 9:51.36

Event 602B: Male Age 11-12 200m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
8 Alex Cooper 06Reading 2:42.83 343 36.71 1:19.92 2:08.71

Event 602C: Male Age 13 200m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 James Hart 04Reading 2:25.26 483 30.59 1:06.04 1:53.54

Event 602D: Male Age 14 200m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
19 Joseph Buxton 03Reading 2:30.23 437 35.60 1:15.25 1:57.35
28 Ben Doyle 03Reading 2:33.83 407 31.31 1:11.50 1:58.57
Silas Mendez 03Reading DQ.Started before starting signal
Nikolai Khutoryanskiy 03Reading DQ.Breast. Touch not simultaneous at turn 3

Back to Top

Event 611C: Female Age 13 200m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
8 Rebecca McMenemy 04Reading 2:56.56 489 40.80 1:27.03 2:12.27

Event 612B: Male Age 11-12 200m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
13 Alex Cooper 06Reading 2:55.21 258 37.95 1:22.31 2:08.71

Event 612C: Male Age 13 200m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 James Hart 04Reading 2:21.45 490 31.48 1:07.73 1:45.84

Event 612D: Male Age 14 200m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
21 Ben Doyle 03Reading 2:42.38 324 32.33 1:11.52 1:54.95

Event 613C: Female Age 13 100m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
28 Rebecca McMenemy 04Reading 1:07.27 464 32.07

Event 613D: Female Age 14 100m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
32 Daisy Lovegrove 03Reading 1:05.16 510 30.63

Event 614B: Male Age 11-12 100m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
31 Alex Cooper 06Reading 1:22.05 254 39.59

Event 614C: Male Age 13 100m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
8 James Hart 04Reading 1:08.96 427 32.86

Event 614D: Male Age 14 100m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
30 Joseph Buxton 03Reading 1:12.55 367 35.84

Event 615D: Female Age 14 50m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt
8 Daisy Lovegrove 03Reading 33.19 542

Event 616B: Male Age 11-12 50m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt
10 Alex Cooper 06Reading 30.65 318

Event 616C: Male Age 13 50m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt
5 James Hart 04Reading 27.97 418

Event 616D: Male Age 14 50m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt
1 Silas Mendez 03Reading 26.32 501

Back to Top

Event 621: Male Age 11-12 200m Individual Medley FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
8 Alex Cooper 06Reading 2:46.17 323 36.62 1:18.89 2:09.48

Event 622: Male Age 13 200m Individual Medley FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
5 James Hart 04Reading 2:26.82 468 30.47 1:07.64 1:54.25

Event 625: Female Age 13 200m Breaststroke FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
8 Rebecca McMenemy 04Reading 3:03.22 438 42.18 1:28.60 2:15.84

Event 628: Male Age 13 200m Butterfly FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 James Hart 04Reading 2:20.62 499 31.38 1:07.94 1:45.56

Event 634: Male Age 13 100m Backstroke FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
7 James Hart 04Reading 1:07.66 452 32.83

Event 638: Female Age 14 50m Backstroke FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt
8 Daisy Lovegrove 03Reading 33.34 535

Event 640: Male Age 13 50m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt
8 James Hart 04Reading 28.31 403

Event 641: Male Age 14 50m Freestyle FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt
1 Silas Mendez 03Reading 25.87 528

Back to Top

Event 701C: Male Age 13 200m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
24 Oliver Doyle 04Reading 2:38.36 353 36.56 1:16.71 1:57.18

Event 701D: Male Age 14 200m Backstroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
25 Joseph Buxton 03Reading 2:33.90 385 36.80 1:16.40 1:55.63

Event 702B: Female Age 11-12 200m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
19 Emma Fleming 05Reading 2:30.20 426 34.10 1:12.69 1:52.11

Event 702C: Female Age 13 200m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m
27 Rebecca McMenemy 04Reading 2:24.14 482 33.04 1:09.74 1:48.04

Event 703C: Male Age 13 100m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
1 James Hart 04Reading 1:03.62 480 29.76

Event 703D: Male Age 14 100m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
24 Ben Doyle 03Reading 1:08.71 381 31.06
25 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 1:08.88 378 31.45

Event 704C: Female Age 13 100m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
3 Rebecca McMenemy 04Reading 1:21.56 491 38.89

Event 705D: Male Age 14 50m Breaststroke

Place Name YoBClub Time FINA Pt
9 Joseph Buxton 03Reading 34.34 455
16 Nikolai Khutoryanskiy 03Reading 34.93 433

Event 706D: Female Age 14 50m Butterfly

Place Name YoBClub Time FINA Pt
17 Daisy Lovegrove 03Reading 31.28 476

Back to Top

Event 718: Male Age 13 100m Butterfly FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
1 James Hart 04Reading 1:02.12 516 29.53

Event 721: Female Age 13 100m Breaststroke FINAL

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m
3 Rebecca McMenemy 04Reading 1:20.45 512 38.94

Back to Top

Event 731B: Male Age 11-12 400m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
3 Alex Cooper 06Reading 4:48.96 442 32.82 1:09.69 1:46.57 2:24.90 3:00.52 3:37.85 4:13.51

Event 731C: Male Age 13 400m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
1 James Hart 04Reading 4:28.33 552 31.22 1:04.69 1:38.83 2:13.40 2:48.46 3:22.54 3:56.15
17 Oliver Doyle 04Reading 4:53.26 423 32.73 1:08.77 1:45.99 2:23.44 3:00.73 3:38.48 4:16.06

Event 731D: Male Age 14 400m Freestyle

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
17 Joseph Buxton 03Reading 4:41.38 478 32.18 1:07.90 1:44.41 2:20.45 2:56.71 3:32.07 4:07.92

Event 732C: Female Age 13 400m Individual Medley

Place Name YoBClub Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
11 Megan Phillipps 04Reading 5:38.80 497 35.98 1:16.97 2:02.87 2:45.11 3:34.80 4:23.02 5:02.01
13 Rebecca McMenemy 04Reading 5:42.62 481 36.90 1:20.61 2:06.76 2:52.30 3:38.57 4:26.35 5:05.73

Back to Top