Hampshire & Isle of Wight Schools Swimming Association Annual Championships

Results for Event 206: Girls Open 200m Breaststroke

Event 206B: Girls Junior 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Charlotte James 00 Christ the King 2:54.37 460 39.66 1:24.38 2:09.64
2 Eva Munden 02 Kings Winchester 2:56.07 446 40.95 1:25.61 2:10.98
3 Florence Marks 00 Calthorpe Park 2:56.79 441 40.80 1:25.96 2:11.87
4 Ella Hamilton 02 The Petersfield School 2:56.80 441 40.08 1:24.45 2:10.10
5 Stephanie Roberts 00 Robert May's 3:00.70 413 42.05 1:27.93 2:14.19
6 Beth Elms 00 Horndean Technology College 3:01.74 406 42.98 1:29.49 2:16.66
7 Molly Goffin 00 Bishop Challoner 3:03.67 393 42.42 1:28.81 2:16.36
8 Jasmine Hall 00 Warblington 3:06.96 373 43.82 1:31.77 2:19.97
9 Maddie Deadman 00 Aldworth 3:07.10 372 43.41 1:31.89 2:20.21
10 Rachel Gatfield 00 Cranbourne 3:13.18 338 45.69 1:35.78 2:25.80
11 Alice Moyse 00 Wykeham House 3:14.08 333 44.16 1:33.61 2:23.32
12 Georgina Butler 01 Harrow Way 3:14.51 331 45.06 1:35.39 2:24.69
13 Samantha Flack 00 Thornden 3:16.32 322 47.26 1:37.75 2:27.58
14 Xanthe West 00 Cams Hill 3:20.78 301 45.90 1:37.73 2:29.85
15 Katrina Grosse 01 Bohunt 3:21.04 300 46.23 1:38.47 2:29.89
16 Ella Monkman 02 Bohunt 3:22.40 294 46.78 1:39.12 2:31.75
17 Emily Coulson 01 St Swithun's 3:23.59 289 48.09 1:40.06 2:32.03
18 Lucy Miller 01 Cowes Enterprise College 3:24.45 285 47.07 1:40.27 2:33.56
19 Freya Body 00 Applemore College 3:25.31 282 49.53 1:41.75 2:34.84
20 Molly Nash 02 Bohunt 3:26.65 276 47.60 1:41.04 2:35.22
21 Eloise L'Heureux 02 The Costello School 3:27.80 272 48.62 1:41.40 2:33.97
22 Zara Mitchard 00 King Edward VI 3:30.91 260 47.43 1:41.41 2:36.30
23 Ayesha Lee 00 Admiral Lord Nelson 3:35.35 244 48.32 1:43.30 2:39.98
24 Anna Ross 01 Swanmore Colle of Technology 3:40.25 228 49.37 1:45.39 2:43.46
Aemilia Rugman 02 The Costello School DQ:Did not touch with both hands at turn 5 & 7

Event 206C: Girls Intermediate 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Elizabeth Hopkins 99 St Anne's 2:40.18 593 36.35 1:16.62 1:58.76
2 Sarah Tripp 98 Yateley 2:47.27 521 37.91 1:21.76 2:04.35
3 Hannah Osborne 98 Wildern 2:56.86 441 41.48 1:27.44 2:12.58
4 Georgia Graydon 99 Wildern 3:01.98 404 41.62 1:28.24 2:15.11
5 Kathy Rogers 98 Ballard 3:02.82 399 41.76 1:29.17 2:16.20
6 Rowan Williams 98 Testbourne 3:05.65 381 42.83 1:30.12 2:18.99
7 Rebecca Smith 98 The Hurst 3:13.24 338 44.90 1:34.19 2:23.94
8 Liberty Denman 99 Ballard 3:15.51 326 44.87 1:34.65 2:25.31
9 Ellie Smith 99 Rookwood 3:16.50 321 45.60 1:36.10 2:27.24
10 Megan Long 99 Crestwood College 3:32.22 255 49.81 1:45.03 2:38.85
11 Rosie Hill 99 Bay House 3:44.28 216 51.76 1:49.41 2:48.19

Event 206D: Girls Senior 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Rachel Matthews 97 Peter Symonds College 3:16.60 321 43.40 1:33.72 2:26.22