Hampshire & Isle of Wight Schools Swimming Association Annual Championships

Results for Event 201: Boys Open 200m Individual Medley

Event 201B: Boys Junior 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Braden Daniels 99 Purbrook Park 2:27.92 412 32.83 1:10.78 1:55.61
2 Dominic Johnson 00 Portsmouth Grammar 2:29.13 402 32.55 1:11.74 1:55.24
3 Henry Chui 00 Bishop Challoner 2:33.77 367 33.27 1:14.44 1:58.60
4 James Symons 99 Sherfield 2:35.46 355 34.44 1:15.09 1:59.62
5 Aaron Crockford 00 Cams Hill 2:40.85 321 34.88 1:15.97 2:06.29
6 James Baxter 02 Twyford Prep 2:41.38 317 35.85 1:16.97 2:06.67
7 Oliver Hanger 00 Brighton Hill 2:42.45 311 36.15 1:16.70 2:04.92
8 Toby Fredericks 02 Wildern 2:43.84 303 36.65 1:17.79 2:08.29
9 Joshua Dolding 00 Court Moor 2:45.85 292 35.53 1:18.45 2:09.23
10 Tom Menlove 01 Kings Winchester 2:47.63 283 37.92 1:19.76 2:10.89
11 Christian Price 00 Twyford Prep 2:48.04 281 37.43 1:18.60 2:11.47
12 Oli Bulpett 02 Kings Winchester 2:48.84 277 39.16 1:22.39 2:11.21
13 Alfie Evans 01 Bishop Challoner 2:49.11 276 36.22 1:21.30 2:11.12
14 Oliver Lewis 99 The Westgate 2:52.05 262 40.78 1:23.13 2:14.03
15 Julian Greig 00 Churchers College 2:52.15 261 39.85 1:25.00 2:14.71
16 Max Nugent 01 Wildern 2:53.45 256 38.55 1:22.63 2:16.35
17 George Vincent 00 King Edward VI 2:55.81 245 39.93 1:23.01 2:17.27
18 Lawrence Gilfrin 00 Frogmore Community College 3:00.95 225 40.26 1:26.86 2:19.88
19 Benjamin Curliss 02 Christ the King 3:02.65 219 39.81 1:25.98 2:23.37
20 James Todd 01 The Hurst 3:03.38 216 42.09 1:29.79 2:22.13
21 Filip Fraczek-Krygier 02 The Romsey School 3:04.20 213 41.63 1:26.48 2:23.71

Event 201C: Boys Intermediate 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Owen Davies 99 Purbrook Park 2:20.98 476 30.41 1:05.37 1:48.44
2 Timothy Gooding 98 The Wavell 2:27.28 418 31.53 1:10.16 1:53.75
3 Sebastian Williams 99 Brookfield 2:27.88 412 31.30 1:09.53 1:54.85
4 Joseph Briggs 99 Henry Beaufort 2:29.89 396 33.08 1:09.68 1:56.12
5 Daniel Prosser 98 Horndean Technology College 2:30.09 395 32.92 1:11.78 1:57.16
6 Harrison Crass 99 The Costello School 2:33.86 366 34.22 1:14.18 1:58.30
7 Jerome Greig 98 Churchers College 2:36.18 350 33.71 1:13.92 1:59.54
8 Peter Bassom 97 Wildern 2:37.52 341 34.66 1:15.16 2:01.17
9 Henry Parry 98 Warblington 2:37.91 339 35.88 1:16.24 2:02.38
10 Luke Sawyer 98 Bishop Challoner 2:38.06 338 37.51 1:16.74 2:02.41
11 Oliver Hughes 99 Hamble Sports College 2:39.03 332 34.31 1:16.53 2:02.99
12 Theo Shoemark 98 John Hanson 2:40.32 324 35.14 1:16.61 2:04.81
13 Oliver Tubb 98 Brookfield 2:43.20 307 33.94 1:15.37 2:06.83
14 Louis Denison-Foster 99 Churchers College 2:45.62 294 38.23 1:20.56 2:07.63
15 William Morris 99 Kings Winchester 2:46.08 291 40.54 1:22.72 2:09.38
Luke Heather 99 Oasis Academy DQ:Back: Left position on back (other than to init

Event 201D: Boys Senior 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Oliver Jermy 97 Southdowns College 2:10.95 594 29.30 1:02.09 1:41.95
2 Ewan Laing 95 Yateley 2:11.17 591 28.71 1:02.60 1:40.95
3 Oliver Waldram 97 Farnborough Sixth Form 2:16.27 527 29.91 1:05.59 1:45.40
4 Daniel Gilbert 97 Southdowns College 2:18.58 501 30.02 1:06.66 1:46.86
5 James Faull 97 Southdowns College 2:19.20 495 32.07 1:07.95 1:48.45
6 Alex Lee 97 Peter Symonds College 2:31.40 384 33.85 1:13.52 1:56.93
7 Joe Browne 97 Peter Symonds College 2:49.12 276 40.86 1:25.51 2:15.09
Dickson Chui 97 Basingstoke College of Tecnology DQ:Breast: Butterfly kick other than during the fi