Hampshire & Isle of Wight Schools Swimming Association Annual Championships

Results for Event 110: Boys Open 200m Freestyle

Event 110B: Boys Junior 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Jack Kelly 99 Springfield 2:10.02 446 30.60 1:03.12 1:36.83
2 Braden Daniels 99 Purbrook Park 2:10.09 446 31.17 1:04.47 1:37.51
3 Dominic Johnson 00 Portsmouth Grammar 2:11.90 428 31.08 1:04.35 1:38.03
4 Nathan Hookway 00 Wildern 2:19.27 363 32.90 1:08.55 1:44.89
5 Harry Deller-Merricks 99 The Clere 2:20.39 355 32.29 1:08.02 1:44.55
6 Aaron Crockford 00 Cams Hill 2:21.51 346 33.39 1:09.77 1:46.08
7 Matthew Newell 00 Kings Winchester 2:22.44 340 33.51 1:09.54 1:46.74
8 Joshua Dolding 00 Court Moor 2:24.27 327 33.96 1:11.25 1:48.11
9 Julian Greig 00 Churchers College 2:24.54 325 33.96 1:10.48 1:47.80
10 Oli Bulpett 02 Kings Winchester 2:25.46 319 34.63 1:12.31 1:50.31
11 Jack Morgans 00 Kings Winchester 2:29.46 294 35.13 1:13.43 1:52.55
12 Max Nugent 01 Wildern 2:29.96 291 33.81 1:13.22 1:53.81
13 Kieran Beckett 00 Bitterne Park 2:30.52 288 33.98 1:13.79 1:53.70
14 George Vincent 00 King Edward VI 2:31.26 284 33.93 1:12.71 1:52.67
15 Oliver Lewis 99 The Westgate 2:31.97 280 34.49 1:13.99 1:54.39
16 George Weller 01 Cove 2:32.10 279 35.47 1:14.63 1:54.72
17 Billy Bye 00 Noadswood Sports College 2:34.82 264 35.98 1:15.47 1:56.15
18 Filip Fraczek-Krygier 02 The Romsey School 2:37.70 250 35.46 1:15.54 1:57.50
19 Lawrence Gilfrin 00 Frogmore Community College 2:41.99 231 35.58 1:15.77 1:58.78

Event 110C: Boys Intermediate 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Samuel Irvine 97 Lord Wandsworth College 1:57.54 604 26.95 57.39 1:28.03
2 Rory Huggins 99 Horndean Technology College 2:02.07 539 28.55 59.22 1:30.93
3 Owen Davies 99 Purbrook Park 2:05.87 492 28.44 1:00.25 1:34.28
4 Timothy Gooding 98 The Wavell 2:06.26 487 28.71 1:01.14 1:33.86
5 Jack Ford 98 Cowplain 2:06.72 482 29.12 1:01.47 1:34.61
6 Sebastian Williams 99 Brookfield 2:07.31 476 29.16 1:01.64 1:35.35
7 Daniel Prosser 98 Horndean Technology College 2:08.02 468 30.33 1:02.94 1:36.11
8 Joe Peters 99 Calthorpe Park 2:10.68 440 30.49 1:04.42 1:38.20
9 Henry Parry 98 Warblington 2:13.67 411 30.59 1:04.06 1:38.79
10 Chris Finch 97 Cams Hill 2:14.02 408 30.59 1:04.58 1:39.75
11 Harrison Crass 99 The Costello School 2:14.24 406 30.37 1:03.85 1:39.09
12 James Batty 99 The Wavell 2:17.41 378 31.56 1:06.72 1:43.18
13 Theo Shoemark 98 John Hanson 2:17.42 378 32.13 1:07.31 1:43.30
14 Luke Herbert 99 Christ the King 2:17.43 378 30.82 1:05.58 1:41.57
15 Luke Sawyer 98 Bishop Challoner 2:17.64 376 32.90 1:08.16 1:43.85
16 James Stirling 98 Sandown Bay Academy 2:18.38 370 31.60 1:06.06 1:41.83
17 Matthew Elliott 98 The Westgate 2:19.31 363 32.23 1:08.02 1:44.89
18 Aaron Hardy 98 The Vyne 2:23.52 332 33.51 1:10.23 1:47.50
19 William Morris 99 Kings Winchester 2:23.74 330 34.23 1:11.57 1:49.35
20 Luke Heather 99 Oasis Academy 2:24.20 327 31.89 1:08.77 1:46.67
21 Charlie Fennimore 99 Carisbrooke High 2:24.23 327 33.38 1:10.56 1:48.06
22 Daniel Ross 99 Swanmore Colle of Technology 2:24.60 325 33.01 1:09.78 1:47.90
23 Daniel Dolding 98 Court Moor 2:28.36 300 34.17 1:12.52 1:51.18
24 Kieran Brackley 99 Redbridge 2:29.43 294 34.31 1:12.94 1:52.93
25 Ryan Mellor 98 Mayville High 2:30.14 290 33.58 1:12.21 1:52.73
26 Matthew Hodson 98 Hounsdown 2:32.28 278 34.59 1:13.85 1:54.90
Ross Humphrys 98 The Westgate DQ:Started before starting signal

Event 110D: Boys Senior 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Oliver Jermy 97 Southdowns College 1:57.51 605 27.51 58.06 1:28.50
2 Daniel Gilbert 97 Southdowns College 1:58.54 589 27.65 58.19 1:28.83
3 Oliver Waldram 97 Farnborough Sixth Form 1:59.53 575 27.72 58.34 1:29.12
4 James Faull 97 Southdowns College 2:01.01 554 27.96 58.41 1:29.91
5 Aryan Sabir 95 Southdowns College 2:05.62 495 28.83 1:00.77 1:33.33
6 Eoghan Wiles 96 Lord Wandsworth College 2:09.24 455 30.23 1:03.08 1:36.33
7 Benjamin Lyon 96 Southdowns College 2:09.80 449 31.01 1:04.70 1:38.49
8 James Worsley 97 Farnborough Sixth Form 2:10.19 445 29.11 1:01.21 1:35.81
9 Alex Lee 97 Peter Symonds College 2:12.89 418 31.46 1:05.77 1:40.32
10 Dickson Chui 97 Basingstoke College of Tecnology 2:14.65 402 31.67 1:05.43 1:40.33
11 Carl Bodsworth 97 Peter Symonds College 2:17.62 376 31.16 1:06.32 1:42.55
12 Kieran Brunt 96 Farnborough Sixth Form 2:19.94 358 28.92 1:04.18 1:41.77