Hampshire & Isle of Wight Schools Swimming Association Annual Championships

Results for Event 106: Boys Open 200m Breaststroke

Event 106B: Boys Junior 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Jack Kelly 99 Springfield 2:45.89 385 37.38 1:19.53 2:02.87
2 James Symons 99 Sherfield 2:53.79 335 38.63 1:23.15 2:09.10
3 Henry Chui 00 Bishop Challoner 2:55.02 328 39.47 1:24.07 2:09.61
4 Matthew Newell 00 Kings Winchester 2:56.32 321 40.10 1:25.13 2:10.88
5 George Weller 01 Cove 3:01.79 292 42.41 1:29.12 2:16.20
6 Nathan Hookway 00 Wildern 3:04.60 279 40.90 1:27.95 2:15.27
7 Oli Bulpett 02 Kings Winchester 3:05.86 274 42.51 1:30.00 2:17.91
8 Toby Fredericks 02 Wildern 3:06.54 271 42.22 1:30.37 2:19.49
9 Oliver Hanger 00 Brighton Hill 3:10.82 253 42.74 1:31.73 2:22.18
10 Alfie Evans 01 Bishop Challoner 3:10.90 253 45.37 1:34.35 2:24.09
11 Jonathan Blakeley 00 Bishop Challoner 3:12.87 245 45.12 1:34.25 2:24.14
12 Lawrence Gilfrin 00 Frogmore Community College 3:12.93 245 42.53 1:31.01 2:22.43
13 Nicolas Hall 02 Warblington 3:17.37 229 44.94 1:36.07 2:28.29
14 Tom Menlove 01 Kings Winchester 3:17.92 227 44.34 1:36.16 2:27.59
15 Billy Bye 00 Noadswood Sports College 3:18.07 226 43.61 1:34.92 2:27.19
16 Eric Tasca 01 Ryde with Upper Chine 3:23.22 209 45.40 1:39.48 2:33.03
17 James Todd 01 The Hurst 3:24.06 207 46.62 1:39.62 2:32.94
18 Edward Nye 01 Yateley Manor 3:26.51 200 46.79 1:40.25 2:33.92
19 Mukund Raghavan 01 King Edward VI 3:34.06 179 46.53 1:43.02 2:40.41
20 Ben Williams 02 Churchers College 3:38.91 167 49.89 1:46.39 2:43.05
21 Thomas Lee 00 John Hanson 3:43.41 158 49.98 1:46.99 2:46.95
Cain Williams 01 Kings Winchester DQ:Did not touch with both hands at turn 1
William Whitlock 01 Wildern DQ:Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick

Event 106C: Boys Intermediate 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Harrison Crass 99 The Costello School 2:44.90 392 37.03 1:18.88 2:02.18
2 Joshua Lees 99 Swanmore Colle of Technology 2:47.10 377 37.10 1:19.78 2:03.61
3 Matthew Elliott 98 The Westgate 2:54.34 332 38.87 1:22.50 2:09.23
4 Luke Sawyer 98 Bishop Challoner 2:55.76 324 40.53 1:25.57 2:10.81
5 Oliver Hughes 99 Hamble Sports College 2:57.94 312 39.62 1:25.33 2:12.77
6 Peter Bassom 97 Wildern 3:01.66 293 40.69 1:26.95 2:14.53
7 William Morris 99 Kings Winchester 3:05.68 274 41.65 1:28.83 2:18.10
8 Matthew Hodson 98 Hounsdown 3:07.23 268 39.64 1:26.36 2:17.17
9 Ryan Mellor 98 Mayville High 3:15.20 236 45.34 1:35.84 2:26.55
10 Charlie Fennimore 99 Carisbrooke High 3:16.59 231 42.37 1:33.80 2:27.22
Henry Parry 98 Warblington DQ:Downward dolphin (not after start or turn)
Louis Denison-Foster 99 Churchers College DQ:Started before starting signal

Event 106D: Boys Senior 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Oliver Waldram 97 Farnborough Sixth Form 2:29.59 525 33.74 1:11.76 1:51.10
2 Ewan Laing 95 Yateley 2:31.70 503 34.42 1:12.73 1:52.10
3 Alex Lee 97 Peter Symonds College 2:47.40 375 37.59 1:20.16 2:03.63
4 Joe Browne 97 Peter Symonds College 3:20.21 219 45.49 1:36.37 2:28.27