ASA South East Region Winter Championships

Results for City of Oxford

Event 101: Male Open 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
59 Ryan Conway 94 City of Oxford 57.04 489 27.26
61 Christopher Currie 94 City of Oxford 1:01.77 385 30.41

Event 102: Female Open 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
9 Lucy Smith 97 City of Oxford 2:06.49 679 29.97 1:01.82 1:34.43
10 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 2:06.72 675 29.89 1:01.64 1:34.49
14 Lisa Van Breugel 95 City of Oxford 2:08.13 653 29.79 1:01.82 1:35.08
21 Emily Nisbet 99 City of Oxford 2:09.86 627 30.97 1:03.80 1:36.94
42 Kate Mills 98 City of Oxford 2:13.61 576 30.91 1:04.57 1:39.12

Event 102J: Female 200m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Lucy Smith 97 City of Oxford 2:06.49 679
6 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 2:06.72 675
15 Emily Nisbet 99 City of Oxford 2:09.86 627
32 Kate Mills 98 City of Oxford 2:13.61 576

Event 103: Male Open 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Alex Murphy 95 City of Oxford 27.67 760

Event 104: Female Open 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
9 Eleanor McNally 98 City of Oxford 1:14.76 590 35.19
10 Emily Wood 99 City of Oxford 1:14.94 586 35.93
14 Maia Little 00 City of Oxford 1:15.70 568 36.12
21 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:16.60 548 36.09
31 Emma Lomas 96 City of Oxford 1:18.26 514 36.76

Event 104J: Female 100m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
7 Eleanor McNally 98 City of Oxford 1:14.76 590
8 Emily Wood 99 City of Oxford 1:14.94 586
12 Maia Little 00 City of Oxford 1:15.70 568
19 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:16.60 548

Event 106: Female Open 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
13 Lucy Smith 97 City of Oxford 1:06.59 565 31.47
15 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 1:06.87 558 31.68
16 Emily Nisbet 99 City of Oxford 1:06.92 557 31.26
21 Kate Mills 98 City of Oxford 1:07.70 538 32.62
24 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:08.06 529 31.87
45 Lucy Gaen 98 City of Oxford 1:09.50 497 32.70

Event 106J: Female 100m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
7 Lucy Smith 97 City of Oxford 1:06.59 565
9 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 1:06.87 558
10 Emily Nisbet 99 City of Oxford 1:06.92 557
15 Kate Mills 98 City of Oxford 1:07.70 538
18 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:08.06 529
36 Lucy Gaen 98 City of Oxford 1:09.50 497

Event 107: Male Open 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 59.05 569 29.45
36 Ryan Conway 94 City of Oxford 1:03.14 466 30.62
55 Christopher Currie 94 City of Oxford 1:17.97 247 37.88

Event 107J: Male 100m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 59.05 569

Event 108: Female Open 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
14 Rachel May Allen 99 City of Oxford 31.14 562
19 Eleanor McNally 98 City of Oxford 31.71 532
42 Kate Mills 98 City of Oxford 32.98 473

Event 108J: Female 50m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Rachel May Allen 99 City of Oxford 31.14 562
17 Eleanor McNally 98 City of Oxford 31.71 532
37 Kate Mills 98 City of Oxford 32.98 473

Event 202: Female Open 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Emily Nisbet 99 City of Oxford 2:23.99 648 31.75 1:08.44 1:50.72
13 Eleanor McNally 98 City of Oxford 2:26.20 619 33.62 1:09.70 1:51.74
18 Emma Lomas 96 City of Oxford 2:28.10 596 33.01 1:11.66 1:54.12
27 Emily Wood 99 City of Oxford 2:30.57 567 33.74 1:14.40 1:55.43
36 Kate Mills 98 City of Oxford 2:32.78 542 32.86 1:11.26 1:58.18
40 Lucy Gaen 98 City of Oxford 2:34.78 522 32.94 1:11.73 1:59.43

Event 202J: Female 200m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
6 Emily Nisbet 99 City of Oxford 2:23.99 648
13 Eleanor McNally 98 City of Oxford 2:26.20 619
24 Emily Wood 99 City of Oxford 2:30.57 567
33 Kate Mills 98 City of Oxford 2:32.78 542
37 Lucy Gaen 98 City of Oxford 2:34.78 522

Event 204: Male Open 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
32 Todd Giles 97 City of Oxford 4:24.27 522 29.75 1:02.46 1:36.02 2:09.18 2:42.62 3:16.13 3:50.38
36 Christopher Currie 94 City of Oxford 4:51.01 391 32.49 1:08.22 1:45.84 2:23.61 3:00.34 3:37.45 4:14.58

Event 204J: Male 400m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
24 Todd Giles 97 City of Oxford 4:24.27 522

Event 205: Female Open 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
14 Daniella Springett 97 City of Oxford 27.57 600
19 Eleanor McNally 98 City of Oxford 27.73 589
44 Emily Nisbet 99 City of Oxford 28.47 545
67 Kate Mills 98 City of Oxford 29.11 509

Event 205J: Female 50m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
10 Daniella Springett 97 City of Oxford 27.57 600
15 Eleanor McNally 98 City of Oxford 27.73 589
37 Emily Nisbet 99 City of Oxford 28.47 545
55 Kate Mills 98 City of Oxford 29.11 509

Event 206: Male Open 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Alex Murphy 95 City of Oxford 2:16.50 691 30.36 1:05.44 1:40.98

Event 207: Female Open 800m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m 400m 450m 500m 550m 600m 650m 700m 750m
2 Lisa Van Breugel 95 City of Oxford 8:55.49 741 31.77 1:05.37 1:38.89 2:12.51 2:45.98 3:19.36 3:52.82 4:26.33 4:59.81 5:33.53 6:06.96 6:40.86 7:14.57 7:48.74 8:23.13
4 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 9:06.14 698 31.38 1:04.73 1:38.47 2:12.51 2:46.59 3:20.39 3:54.71 4:29.14 5:03.52 5:38.62 6:13.22 6:47.90 7:22.47 7:57.45 8:32.30

Event 207J: Female 800m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 9:06.14 698

Event 208: Male Open 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
23 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 27.88 478
27 Ryan Conway 94 City of Oxford 28.29 458

Event 208J: Male 50m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 27.88 478

Event 209: Female Open 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
12 Rachel May Allen 99 City of Oxford 2:23.15 590 33.15 1:09.06 1:45.88
18 Emma Lomas 96 City of Oxford 2:24.33 575 34.35 1:10.30 1:47.49
29 Kate Mills 98 City of Oxford 2:27.85 535 34.44 1:12.18 1:51.08

Event 209J: Female 200m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
11 Rachel May Allen 99 City of Oxford 2:23.15 590
25 Kate Mills 98 City of Oxford 2:27.85 535

Event 301: Female Open 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Lucy Smith 97 City of Oxford 58.43 665 28.31
13 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 59.38 634 28.72
20 Eleanor McNally 98 City of Oxford 1:00.02 614 29.01
24 Lisa Van Breugel 95 City of Oxford 1:00.39 603 29.46
40 Emily Nisbet 99 City of Oxford 1:01.25 578 29.68
44 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:01.28 577 29.99
60 Olivia Webster 00 City of Oxford 1:02.75 537 30.06
63 Kate Mills 98 City of Oxford 1:03.14 527 30.30

Event 301J: Female 100m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Lucy Smith 97 City of Oxford 58.43 665
10 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 59.38 634
16 Eleanor McNally 98 City of Oxford 1:00.02 614
33 Emily Nisbet 99 City of Oxford 1:01.25 578
37 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:01.28 577
51 Olivia Webster 00 City of Oxford 1:02.75 537
55 Kate Mills 98 City of Oxford 1:03.14 527

Event 302: Male Open 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
49 Christopher Currie 94 City of Oxford 2:15.50 394 31.59 1:05.64 1:40.54

Event 303: Female Open 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
14 Eleanor McNally 98 City of Oxford 35.00 557
19 Emily Wood 99 City of Oxford 35.45 536
20 Maia Little 00 City of Oxford 35.46 536
25 Emma Lomas 96 City of Oxford 35.72 524
26 Daniella Springett 97 City of Oxford 35.82 520
35 Helena Beel 00 City of Oxford 36.78 480

Event 303J: Female 50m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Eleanor McNally 98 City of Oxford 35.00 557
16 Emily Wood 99 City of Oxford 35.45 536
17 Maia Little 00 City of Oxford 35.46 536
21 Daniella Springett 97 City of Oxford 35.82 520
27 Helena Beel 00 City of Oxford 36.78 480

Event 304: Male Open 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Alex Murphy 95 City of Oxford 1:02.14 717 29.41
39 Nathanael Armstrrong 97 City of Oxford 1:13.96 425 34.98

Event 304J: Male 100m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
26 Nathanael Armstrrong 97 City of Oxford 1:13.96 425

Event 305: Female Open 400m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
5 Emily Nisbet 99 City of Oxford 5:02.03 646 31.90 1:08.03 1:46.68 2:24.28 3:07.86 3:52.49 4:27.96
20 Lucy Gaen 98 City of Oxford 5:33.51 480 33.90 1:12.43 1:54.64 2:36.37 3:26.97 4:17.67 4:55.92
Isabel Brewster 99 City of Oxford DQ:Breast: Body not on breast exiting turn 9

Event 305J: Female 400m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
4 Emily Nisbet 99 City of Oxford 5:02.03 646
18 Lucy Gaen 98 City of Oxford 5:33.51 480

Event 306: Male Open 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
16 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 1:00.04 526 28.17
41 Ryan Conway 94 City of Oxford 1:02.89 458 28.93
52 Christopher Currie 94 City of Oxford 1:19.92 223 36.61

Event 306J: Male 100m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
8 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 1:00.04 526

Event 307: Female Open 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
11 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 1:05.51 599 31.97
25 Rachel May Allen 99 City of Oxford 1:08.30 529 33.78
26 Kate Mills 98 City of Oxford 1:08.41 526 33.81
34 Jessica Ramsay 99 City of Oxford 1:09.13 510 34.32
53 Isabel Brewster 99 City of Oxford 1:12.30 446 35.26

Event 307J: Female 100m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 1:05.51 599
21 Rachel May Allen 99 City of Oxford 1:08.30 529
22 Kate Mills 98 City of Oxford 1:08.41 526
29 Jessica Ramsay 99 City of Oxford 1:09.13 510
47 Isabel Brewster 99 City of Oxford 1:12.30 446

Event 308: Male Open 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 27.85 535
25 Ryan Conway 94 City of Oxford 28.93 477
54 Nathanael Armstrrong 97 City of Oxford 31.42 373

Event 308J: Male 50m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 27.85 535
37 Nathanael Armstrrong 97 City of Oxford 31.42 373

Event 309: Female Open 100m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
9 Eleanor McNally 98 City of Oxford 1:08.44 600 31.71
12 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:09.16 582 32.30
19 Emma Lomas 96 City of Oxford 1:10.08 559 32.54
26 Kate Mills 98 City of Oxford 1:11.28 532 32.29
35 Emily Wood 99 City of Oxford 1:12.02 515 34.21
42 Helena Beel 00 City of Oxford 1:13.31 489 34.65
43 Olivia Webster 00 City of Oxford 1:13.35 488 32.59
47 Lucy Gaen 98 City of Oxford 1:14.23 471 33.68
48 Jessica Ramsay 99 City of Oxford 1:14.25 470 34.06
55 Isabel Brewster 99 City of Oxford 1:16.55 429 35.51

Event 309J: Female 100m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
6 Eleanor McNally 98 City of Oxford 1:08.44 600
9 Daniella Springett 97 City of Oxford 1:09.16 582
19 Kate Mills 98 City of Oxford 1:11.28 532
27 Emily Wood 99 City of Oxford 1:12.02 515
34 Helena Beel 00 City of Oxford 1:13.31 489
35 Olivia Webster 00 City of Oxford 1:13.35 488
39 Lucy Gaen 98 City of Oxford 1:14.23 471
40 Jessica Ramsay 99 City of Oxford 1:14.25 470
46 Isabel Brewster 99 City of Oxford 1:16.55 429

Event 401: Female Open 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
4 Emily Nisbet 99 City of Oxford 2:23.01 602 31.87 1:08.27 1:45.33
34 Olivia Webster 00 City of Oxford 2:45.80 387 33.96 1:14.99 1:59.88

Event 401J: Female 200m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
4 Emily Nisbet 99 City of Oxford 2:23.01 602
29 Olivia Webster 00 City of Oxford 2:45.80 387

Event 402: Male Open 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Alex Murphy 95 City of Oxford 2:06.79 654 26.84 1:00.75 1:36.81
33 Todd Giles 97 City of Oxford 2:21.20 474 30.59 1:04.81 1:49.48
38 Nathanael Armstrrong 97 City of Oxford 2:30.54 391 31.38 1:10.22 1:54.16
Christopher Currie 94 City of Oxford DQ:Fly: Alternating leg movement on length 2

Event 402J: Male 200m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
26 Todd Giles 97 City of Oxford 2:21.20 474
30 Nathanael Armstrrong 97 City of Oxford 2:30.54 391

Event 404: Female Open 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
5 Lisa Van Breugel 95 City of Oxford 4:20.20 736 30.17 1:02.12 1:34.89 2:07.69 2:40.84 3:14.43 3:48.07
6 Lucy Smith 97 City of Oxford 4:21.07 729 30.66 1:03.42 1:36.67 2:10.00 2:43.03 3:15.83 3:49.01
7 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 4:24.90 697 30.63 1:03.65 1:37.04 2:10.17 2:43.53 3:17.41 3:51.98
16 Emily Nisbet 99 City of Oxford 4:33.49 634 31.46 1:05.85 1:40.18 2:14.64 2:49.28 3:24.25 3:59.11

Event 404J: Female 400m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
4 Lucy Smith 97 City of Oxford 4:21.07 729
5 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 4:24.90 697
14 Emily Nisbet 99 City of Oxford 4:33.49 634

Event 405: Male Open 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
6 Alex Murphy 95 City of Oxford 23.82 619
40 Ryan Conway 94 City of Oxford 25.77 489

Event 406: Female Open 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
9 Emily Wood 99 City of Oxford 2:38.70 610 36.36 1:17.12 1:58.82
16 Maia Little 00 City of Oxford 2:44.22 550 37.15 1:19.91 2:02.57
35 Helena Beel 00 City of Oxford 2:51.21 486 38.33 1:21.54 2:06.32

Event 406J: Female 200m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
7 Emily Wood 99 City of Oxford 2:38.70 610
14 Maia Little 00 City of Oxford 2:44.22 550
31 Helena Beel 00 City of Oxford 2:51.21 486

Event 408: Female Open 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
3 Daniella Springett 97 City of Oxford 29.23 580
7 Lucy Smith 97 City of Oxford 29.43 568
15 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 30.50 511
38 Olivia Webster 00 City of Oxford 31.70 455
39 Rachel May Allen 99 City of Oxford 31.74 453
65 Emily Wood 99 City of Oxford 33.18 397

Event 408J: Female 50m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 Daniella Springett 97 City of Oxford 29.23 580
5 Lucy Smith 97 City of Oxford 29.43 568
10 Elizabeth Oliver 97 City of Oxford 30.50 511
31 Olivia Webster 00 City of Oxford 31.70 455
32 Rachel May Allen 99 City of Oxford 31.74 453
54 Emily Wood 99 City of Oxford 33.18 397

Event 409: Male Open 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
5 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 2:06.86 585 30.51 1:02.67 1:35.37

Event 409J: Male 200m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 2:06.86 585