ASA South East Region Winter Championships

Results for Event 107: Male Open 100m Backstroke

Event 107: Male Open 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Marco Loughran 89 Guildford City 51.81 843 24.96
2 Niall O'Leary 96 Abingdon Vale 56.95 635 27.94
3 Adam Milne 97 Basingstoke Bluefins 57.75 609 27.34
4 Jake Jezzard 95 Newbury 57.84 606 27.88
5 Oliver Weedon 95 Rushmoor Royals 58.35 590 28.26
6 Ryan Anscomb 89 City of Milton Keynes 58.75 578 27.86
7 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 59.05 569 29.45
8 Josh Pankhurst 96 East Grinstead 59.30 562 28.52
9 Liam Jones 97 Wycombe District 59.81 548 29.09
10 Thomas Flaherty 97 City of Milton Keynes 59.95 544 29.65
10 Robert Griffiths 97 Rushmoor Royals 59.95 544 29.16
12 James McFadzen 99 Newbury 1:00.21 537 29.12
13 Mark Tuddenham 97 Woking 1:00.29 535 29.36
14 James Corrigan 96 Portsmouth Northsea 1:00.39 532 30.11
15 Ben Artis 96 Staines 1:00.77 522 28.94
16 Bradley Sutton 98 Basingstoke Bluefins 1:00.78 522 29.57
17 Oliver Nightingale 95 Beau Sejour Barracuda 1:00.91 519 29.13
18 Jack Keeler 97 Portsmouth Northsea 1:00.92 518 29.07
19 George Marsh 97 Amersham 1:01.48 504 30.42
20 Cameron Moffat 97 Windsor 1:01.65 500 30.05
21 Albert Karavis 97 Windsor 1:01.70 499 30.22
22 Christopher Forshaw 96 City of Milton Keynes 1:01.86 495 29.96
23 Jonathon Wileman 96 Crawley 1:01.91 494 29.89
24 Callum Ryan 97 Royal Tunbridge Wells Monson 1:02.09 490 29.99
25 Charlie Pullan 98 Guildford City 1:02.10 489 30.15
26 Oliver Lines 98 City of Milton Keynes 1:02.15 488 30.13
27 Luke Hollingsworth 99 Amersham 1:02.22 487 30.70
28 Matthew Penning-Lambert 96 Wycombe District 1:02.23 486 30.20
29 Craig Steenhoff 82 Hailsham 1:02.35 484 29.77
30 Luke Herbert 99 West Wight 1:02.53 479 30.39
31 Owen Davies 99 Havant and Waterlooville 1:02.75 474 30.53
32 Nathan Pashler 97 Hailsham 1:02.78 474 29.99
33 Alexander Farrell 95 Windsor 1:02.85 472 30.00
34 Alastair Bingham 96 Windsor 1:02.91 471 29.88
35 James Faull 97 Havant and Waterlooville 1:03.10 467 31.11
36 Ryan Conway 94 City of Oxford 1:03.14 466 30.62
37 Tom Slater 97 East Invicta eXcel 1:03.15 465 30.69
38 Connor Lewis 96 Wycombe District 1:03.19 465 29.74
39 Mark Bicknell 97 Woking 1:03.37 461 30.01
39 Dan Smith 98 Portsmouth Northsea 1:03.37 461 30.87
41 Max Jameson 00 Guildford City 1:03.49 458 31.07
42 Adam Toy 96 Portsmouth Northsea 1:03.52 457 30.64
43 Thomas Thornley 99 Bicester Blue Fins 1:03.64 455 31.10
43 Robert Hegarty 99 Epsom District 1:03.64 455 30.40
45 Daniel Williams 98 Hastings Seagull 1:03.67 454 30.67
46 Edward Burrowes 97 Didcot Barramundi 1:03.96 448 31.31
47 Tom Gregson 96 Portsmouth Northsea 1:04.03 447 30.89
48 Tom Strudwick 98 Amersham 1:04.13 444 30.74
49 Fraser Tattersdill 99 Woking 1:04.67 433 31.16
50 Oliver Ripley 98 Didcot Barramundi 1:04.92 428 31.02
51 Jack Lindsay 96 Eastbourne 1:04.99 427 31.70
52 Daniel Amphlett 97 Didcot Barramundi 1:05.10 425 30.89
53 Choron Jj 97 Hastings Seagull 1:05.14 424 31.43
54 Joseph Sibun 96 Bicester Blue Fins 1:06.21 404 31.49
55 Christopher Currie 94 City of Oxford 1:17.97 247 37.88
56 Damian Ng 90 Maidenhead 1:34.83 137 45.66

Event 107J: Male 100m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Adam Milne 97 Basingstoke Bluefins 57.75 609
2 Daniel Lindoso 97 City of Oxford 59.05 569
3 Liam Jones 97 Wycombe District 59.81 548
4 Thomas Flaherty 97 City of Milton Keynes 59.95 544
5 Robert Griffiths 97 Rushmoor Royals 59.95 544
6 James McFadzen 99 Newbury 1:00.21 537
7 Mark Tuddenham 97 Woking 1:00.29 535
8 Bradley Sutton 98 Basingstoke Bluefins 1:00.78 522
9 Jack Keeler 97 Portsmouth Northsea 1:00.92 518
10 George Marsh 97 Amersham 1:01.48 504
11 Cameron Moffat 97 Windsor 1:01.65 500
12 Albert Karavis 97 Windsor 1:01.70 499
13 Callum Ryan 97 Royal Tunbridge Wells Monson 1:02.09 490
14 Charlie Pullan 98 Guildford City 1:02.10 489
15 Oliver Lines 98 City of Milton Keynes 1:02.15 488
16 Luke Hollingsworth 99 Amersham 1:02.22 487
17 Luke Herbert 99 West Wight 1:02.53 479
18 Owen Davies 99 Havant and Waterlooville 1:02.75 474
19 Nathan Pashler 97 Hailsham 1:02.78 474
20 James Faull 97 Havant and Waterlooville 1:03.10 467
21 Tom Slater 97 East Invicta eXcel 1:03.15 465
22 Connor Lewis 96 Wycombe District 1:03.19 465
23 Mark Bicknell 97 Woking 1:03.37 461
24 Dan Smith 98 Portsmouth Northsea 1:03.37 461
25 Max Jameson 00 Guildford City 1:03.49 458
26 Thomas Thornley 99 Bicester Blue Fins 1:03.64 455
27 Robert Hegarty 99 Epsom District 1:03.64 455
28 Daniel Williams 98 Hastings Seagull 1:03.67 454
29 Edward Burrowes 97 Didcot Barramundi 1:03.96 448
30 Tom Gregson 96 Portsmouth Northsea 1:04.03 447
31 Tom Strudwick 98 Amersham 1:04.13 444
32 Fraser Tattersdill 99 Woking 1:04.67 433
33 Oliver Ripley 98 Didcot Barramundi 1:04.92 428
34 Daniel Amphlett 97 Didcot Barramundi 1:05.10 425
35 Choron Jj 97 Hastings Seagull 1:05.14 424

Event 107: Male Multi-Classification 100m Backstroke

Place Name Club Class Time BDP
1Christopher CurrieOXFSS141.19.641.17.97
2Damian NgMADSS71.38.301.34.83