HCASA Development Competition 2015

Results for Portsmouth Northsea

Event 101C: Girls Age 10 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
10 Madeleine Brown 05 Portsmouth Northsea 1:53.05 168 53.83

Event 102C: Boys Age 10 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
7 William Lunn 05 Portsmouth Northsea 3:33.75 100 48.60 1:42.28 2:37.40

Event 103F: Girls Age 13 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
11 Grace Powell 02 Portsmouth Northsea 1:45.93 140 45.35

Event 104F: Boys Age 13 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
Jago Staples 02 Portsmouth Northsea DQ.Left position on back (other than to initiate t

Event 104G: Boys Age 14 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea DQ.More than one single or double simultanmeous ar

Event 106C: Boys Age 10 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Max Cleverley 05 Portsmouth Northsea 55.14 96
10 William Lunn 05 Portsmouth Northsea 57.67 84

Event 107F: Girls Age 13 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
Emily Chatfield 02 Portsmouth Northsea DQ.Did not touch with both hands at turn 1

Event 107G: Girls Age 14 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
Elizabeth Douglas 01 Portsmouth Northsea DQ.Did not touch with both hands at turn 1

Event 108G: Boys Age 14 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 37.46 197

Event 109C: Girls Age 10 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Madeleine Brown 05 Portsmouth Northsea 3:13.10 240 45.77 1:35.77 2:26.43

Event 111F: Girls Age 13 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
16 Grace Powell 02 Portsmouth Northsea 3:04.28 220 40.66 1:29.59 2:18.84
17 Emily Chatfield 02 Portsmouth Northsea 3:10.05 200 41.67 1:31.65 2:20.95

Event 111G: Girls Age 14 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
Elizabeth Douglas 01 Portsmouth Northsea DQ.Did not finish

Event 112F: Boys Age 13 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
15 Jago Staples 02 Portsmouth Northsea 2:01.08 97 56.06

Event 112G: Boys Age 14 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 1:47.73 138 51.32

Back to Top

Event 201: Mixed Age 9, 10 200m Medley Relay

Place Name Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Portsmouth Northsea 3:08.73 46.99 2:27.91 3:08.73

Event 205F: Boys Age 13 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
3 Jago Staples 02 Portsmouth Northsea 3:57.97 95 49.97 1:53.62 2:57.71

Event 206F: Girls Age 13 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
12 Grace Powell 02 Portsmouth Northsea 1:30.18 230 42.87

Event 207B: Boys Age 9 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
3 Ethan Payne 06 Portsmouth Northsea 40.06 130

Event 207C: Boys Age 10 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
6 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 39.79 133
9 Henry Halloran-Day 05 Portsmouth Northsea 41.15 120
10 Max Cleverley 05 Portsmouth Northsea 41.17 120
15 Alex Higson 05 Portsmouth Northsea 43.25 103
18 William Lunn 05 Portsmouth Northsea 44.06 98

Event 208B: Girls Age 9 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 Olivia Clinton 06 Portsmouth Northsea 45.75 177

Event 210F: Girls Age 13 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
22 Danielle Abat 02 Portsmouth Northsea 36.72 254

Event 211C: Boys Age 10 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 1:30.59 158 43.57
3 William Lunn 05 Portsmouth Northsea 1:39.26 120 48.59
10 Alex Higson 05 Portsmouth Northsea 1:45.50 100 54.59

Event 213F: Boys Age 13 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
11 Jago Staples 02 Portsmouth Northsea 1:27.64 135 40.34

Event 213G: Boys Age 14 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
9 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 1:16.03 207 35.22

Event 214F: Girls Age 13 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
16 Grace Powell 02 Portsmouth Northsea 4:06.92 162 53.09 1:58.41 3:04.66

Back to Top

Event 302D: Girls Age 11 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
6 Ava Stirling 04 Portsmouth Northsea 1:47.07 136 48.09
9 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 1:50.92 122 50.48
10 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 1:51.16 121 48.40

Event 302E: Girls Age 12 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
3 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 1:28.15 244 1:28.15
7 Kaela Lorenzen 03 Portsmouth Northsea 1:31.48 218 39.91
10 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 1:32.95 208 40.75
11 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 1:36.06 188 41.10
15 Maisie Winter 03 Portsmouth Northsea 1:41.61 159 45.04
16 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 1:43.30 151 44.73

Event 303F: Boys Age 13 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
12 Jago Staples 02 Portsmouth Northsea 3:11.83 139 41.01 1:30.61 2:21.92

Event 303G: Boys Age 14 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
9 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 2:46.27 213 35.37 1:17.78 2:02.27

Event 304G: Girls Age 14 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
Elizabeth Douglas 01 Portsmouth Northsea DQ.Did not finish

Event 305D: Boys Age 11 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Sam Bryan 04 Portsmouth Northsea 43.81 123

Event 306D: Girls Age 11 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 49.35 199
15 Gemma Bassett 04 Portsmouth Northsea 50.64 184

Event 306E: Girls Age 12 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Chelsea Lazarov 03 Portsmouth Northsea 47.44 224
16 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 47.75 219
20 Susannah Starkey 03 Portsmouth Northsea 48.39 211
27 Olesia Wisniewska 03 Portsmouth Northsea 52.61 164

Event 310D: Girls Age 11 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
13 Gemma Bassett 04 Portsmouth Northsea 3:04.31 219 40.67 1:27.25 2:16.51
15 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 3:07.15 210 41.49 1:28.73 2:18.27
18 Ava Stirling 04 Portsmouth Northsea 3:11.06 197 43.15 1:33.36 3:11.06
20 Freya McCauley-Wright 04 Portsmouth Northsea 3:12.41 193 41.48 1:31.77 2:23.22
24 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 3:19.35 173 47.41 1:38.97 2:31.25
25 Elizabeth Kale 04 Portsmouth Northsea 3:22.84 165 45.78 1:38.67 2:33.31

Event 310E: Girls Age 12 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
4 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 2:45.94 301 37.94 1:19.84 2:03.55
6 Kaela Lorenzen 03 Portsmouth Northsea 2:48.20 289 39.18 1:22.19 2:06.12
7 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 2:49.53 282 37.25 1:19.27 2:04.53
8 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 2:50.19 279 39.11 1:23.15 2:08.32
14 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 2:58.18 243 40.55 1:26.92 2:13.34
17 Susannah Starkey 03 Portsmouth Northsea 3:07.71 208 41.80 1:31.62 2:21.86

Event 311F: Boys Age 13 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
Jago Staples 02 Portsmouth Northsea DQ.Arms not brought forward simultaneously on leng

Event 311G: Boys Age 14 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
5 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 1:28.09 167 1:28.09

Back to Top

Event 401: Mixed Ages 11. 12 200m Freestyle Relay

Place Name Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Portsmouth Northsea 2:26.27 35.57 1:14.91 1:50.14
Kaela Lorenzen
Thomas Legg
Ella Merefield
Eloise Borrett

Event 404D: Girls Age 11 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 1:34.72 198 45.98
12 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 1:37.90 180 53.16
15 Freya McCauley-Wright 04 Portsmouth Northsea 1:41.64 160 49.00
16 Gemma Bassett 04 Portsmouth Northsea 1:42.06 158
17 Ava Stirling 04 Portsmouth Northsea 1:42.26 158 49.32

Event 404E: Girls Age 12 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
3 Kaela Lorenzen 03 Portsmouth Northsea 1:25.71 268 41.38
8 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 1:28.36 244 43.70
9 Maisie Winter 03 Portsmouth Northsea 1:28.90 240 43.05
12 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 1:29.91 232 44.27
13 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 1:30.86 225 44.11
14 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 1:31.63 219 44.52
20 Olesia Wisniewska 03 Portsmouth Northsea 1:41.68 160 49.33
Anwen Crawford 03 Portsmouth Northsea DQ..More than one single or double simultanmeous a

Event 405F: Boys Age 13 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
7 Jago Staples 02 Portsmouth Northsea 4:21.75 98 57.19 2:06.06 3:15.26

Event 405G: Boys Age 14 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 3:43.03 158 48.68 1:45.91 2:43.39

Event 407D: Boys Age 11 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Thomas Legg 04 Portsmouth Northsea 46.44 115

Event 408D: Girls Age 11 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
16 Gemma Bassett 04 Portsmouth Northsea 39.59 202
22 Freya McCauley-Wright 04 Portsmouth Northsea 40.65 187
27 Elizabeth Kale 04 Portsmouth Northsea 42.19 167
29 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 43.43 153

Event 408E: Girls Age 12 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
8 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 35.05 292
9 Kaela Lorenzen 03 Portsmouth Northsea 35.11 290
12 Alexandra Marx 03 Portsmouth Northsea 35.58 279
14 Susannah Starkey 03 Portsmouth Northsea 35.68 276
15 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 35.80 274
20 Chelsea Lazarov 03 Portsmouth Northsea 36.96 249
27 Olesia Wisniewska 03 Portsmouth Northsea 39.48 204
29 Anwen Crawford 03 Portsmouth Northsea 39.69 201

Event 412D: Girls Age 11 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
3 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 3:44.52 215 53.90 1:51.22 2:49.09
8 Gemma Bassett 04 Portsmouth Northsea 3:54.37 189 51.12 1:49.35 2:50.59
12 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 4:01.34 173 52.79 1:54.47 2:58.84
19 Ava Stirling 04 Portsmouth Northsea 4:20.20 138 59.55 2:07.94 3:12.36

Event 412E: Girls Age 12 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 3:22.27 294 45.37 1:36.75 2:30.79
7 Susannah Starkey 03 Portsmouth Northsea 3:43.30 219 52.12 1:49.93 2:48.16
8 Maisie Winter 03 Portsmouth Northsea 3:43.88 217 50.24 1:49.35 2:48.23
9 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 3:44.48 215 48.82 1:46.67 2:46.99
10 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 3:44.92 214 50.42 1:47.19 2:46.12
15 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 4:00.31 176 53.99 1:57.08 2:59.72

Event 413F: Boys Age 13 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Jago Staples 02 Portsmouth Northsea 1:36.04 132 46.10

Event 413G: Boys Age 14 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Lucas Bland 01 Portsmouth Northsea 1:27.08 178 42.21

Back to Top

Event 501C: Boys Age 10 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 3:09.96 174 44.18 1:32.34 2:22.20

Event 502C: Girls Age 10 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Collette Guyett-Smith 05 Portsmouth Northsea 1:38.46 175 44.21
3 Madeleine Brown 05 Portsmouth Northsea 1:47.58 134 49.46

Event 504D: Girls Age 11 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 3:20.45 215 47.66
7 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 3:22.34 209 47.35 1:38.84 2:32.15

Event 504E: Girls Age 12 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
4 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 3:06.05 269 44.66 1:33.55 2:21.10
6 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 3:10.06 252 46.12 1:35.59 2:24.33
7 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 3:11.75 245 44.91 1:33.23 2:24.26
8 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 3:14.44 235 46.03 1:36.34 2:26.35

Event 505C: Boys Age 10 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Fraser Lyne 05 Portsmouth Northsea 40.13 160
3 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 44.74 116

Event 506C: Girls Age 10 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Collette Guyett-Smith 05 Portsmouth Northsea 47.91 217
13 Grace Adamson 05 Portsmouth Northsea 56.63 132

Event 508D: Girls Age 11 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
11 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 46.56 144

Event 508E: Girls Age 12 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
3 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 38.23 259
15 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 44.04 170

Event 510C: Girls Age 10 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
3 Madeleine Brown 05 Portsmouth Northsea 2:59.57 237 40.42 1:26.63 2:15.37

Event 511D: Boys Age 11 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Sam Bryan 04 Portsmouth Northsea 3:01.83 163 40.18 1:26.65 2:14.85

Event 512D: Girls Age 11 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
8 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 1:46.42 201 51.08
10 Ava Winter 04 Portsmouth Northsea 1:47.55 195 50.47
16 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 1:55.04 159 53.45

Event 512E: Girls Age 12 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 1:36.64 269 46.42
5 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 1:41.00 235 47.58
9 Chelsea Lazarov 03 Portsmouth Northsea 1:43.48 219 47.49
12 Susannah Starkey 03 Portsmouth Northsea 1:45.60 206 50.04
15 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 1:48.10 192 50.87
17 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 1:48.93 188 52.11
19 Olesia Wisniewska 03 Portsmouth Northsea 1:53.94 164 54.42

Event 513C: Boys Age 10 100m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
6 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 1:45.08 112 48.04

Event 514D: Girls Age 11 100m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
8 Freya McCauley-Wright 04 Portsmouth Northsea 1:36.66 210 44.42
16 Ava Winter 04 Portsmouth Northsea 1:39.60 192 48.28

Event 514E: Girls Age 12 100m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
7 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 1:27.24 286 40.71
12 Susannah Starkey 03 Portsmouth Northsea 1:34.47 225 42.89

Back to Top

Event 601: Mixed Age 9, 10 200m Freestyle Relay

Place Name Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Portsmouth Northsea 2:29.26 40.21 1:16.06 1:53.87
Logan Winter
Fraser Lyne
Madeleine Brown
Collette Guyett-Smith

Event 602: Mixed Ages 11. 12 200m Medley Relay

Place Name Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Portsmouth Northsea 2:36.40 38.37 1:23.13 2:01.48
Maisie Winter
Eloise Borrett
Ella Merefield
Sam Bryan

Event 604C: Girls Age 10 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Collette Guyett-Smith 05 Portsmouth Northsea 1:24.99 274 41.79
3 Madeleine Brown 05 Portsmouth Northsea 1:32.20 215 45.44

Event 606D: Girls Age 11 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
12 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 1:27.82 196 42.61
16 Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea 1:31.75 172 44.85

Event 606E: Girls Age 12 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
6 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 1:15.32 311 37.09
7 Emma Mack 03 Portsmouth Northsea 1:15.81 305 36.17
9 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 1:17.24 288 36.26
11 Maisie Winter 03 Portsmouth Northsea 1:20.89 251 39.56
12 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 1:20.98 250 39.41
13 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 1:22.84 233 39.39
16 Olesia Wisniewska 03 Portsmouth Northsea 1:28.49 192 41.37
Alexandra Marx 03 Portsmouth Northsea DQ.Started before starting signal

Event 607C: Boys Age 10 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Fraser Lyne 05 Portsmouth Northsea 41.59 161
3 Logan Winter 05 Portsmouth Northsea 43.05 145
10 Henry Halloran-Day 05 Portsmouth Northsea 50.22 91

Event 608B: Girls Age 9 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
3 Olivia Clinton 06 Portsmouth Northsea 38.97 212

Event 608C: Girls Age 10 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
11 Grace Adamson 05 Portsmouth Northsea 45.62 132

Event 609D: Boys Age 11 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
3 Sam Bryan 04 Portsmouth Northsea 35.17 192
6 Thomas Legg 04 Portsmouth Northsea 38.27 149

Event 609E: Boys Age 12 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
1 Liam Budd 03 Portsmouth Northsea 32.54 243

Event 610E: Girls Age 12 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Emma Mack 03 Portsmouth Northsea 41.02 246
8 Chelsea Lazarov 03 Portsmouth Northsea 42.64 219
9 Alexandra Marx 03 Portsmouth Northsea 44.14 197
13 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 45.29 183
16 Olesia Wisniewska 03 Portsmouth Northsea 48.50 149

Event 611C: Boys Age 10 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
1 Fraser Lyne 05 Portsmouth Northsea 1:21.18 170 38.09

Event 613D: Boys Age 11 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
2 Sam Bryan 04 Portsmouth Northsea 1:33.21 145 46.20

Event 614D: Girls Age 11 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Elizabeth Sanders 04 Portsmouth Northsea 4:24.35 95 51.78 1:59.93 3:14.26
Sophia Lewis 04 Portsmouth Northsea DQ.Alternating leg movement from length 3

Event 614E: Girls Age 12 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Lucy Tudgay 03 Portsmouth Northsea 3:13.64 243 40.77 1:30.00 2:23.64
3 Ella Merefield 03 Portsmouth Northsea 3:21.12 217 43.35 1:34.87 2:30.21
5 Eloise Borrett 03 Portsmouth Northsea 3:57.12 132 48.61 1:48.83 2:52.64
6 Rebekah Kidd 03 Portsmouth Northsea 4:09.45 114 49.22 1:52.87 3:00.92

Back to Top