Hampshire County Open/Junior Swimming Championships 2018

Results for Alton and District

Event 101: Male Open 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
18 Alex Roberson 02 Alton and District 58.37 456 28.06
22 Oliver Malkin 03 Alton and District 58.98 442 28.34

Event 101J: Male 100m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
8 Alex Roberson 02 Alton and District 58.37 456
10 Oliver Malkin 03 Alton and District 58.98 442

Event 102: Female Open 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
28 Amelia Jones 02 Alton and District 2:24.32 452 33.00 1:09.64 1:47.53

Event 102J: Female 200m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
24 Amelia Jones 02 Alton and District 2:24.32 452

Event 103: Male Open 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
13 Charlie Maughan 02 Alton and District 34.82 381
16 Kai Jackson 04 Alton and District 35.34 365
20 Alex Roberson 02 Alton and District 36.67 326

Event 103J: Male 50m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
10 Charlie Maughan 02 Alton and District 34.82 381
13 Kai Jackson 04 Alton and District 35.34 365
17 Alex Roberson 02 Alton and District 36.67 326

Event 104: Female Open 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
7 Mia Spencer 03 Alton and District 32.13 510
8 Rebecca Alder 01 Alton and District 32.24 505
14 Katherine George 02 Alton and District 33.29 458

Event 104J: Female 50m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Mia Spencer 03 Alton and District 32.13 510
10 Katherine George 02 Alton and District 33.29 458

Event 105: Male Open 400m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
17 James Medley 03 Alton and District 5:39.44 334 34.00 1:15.09 1:57.01 2:37.94 3:28.24 4:19.50 5:01.00

Event 105J: Male 400m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
14 James Medley 03 Alton and District 5:39.44 334

Event 106: Female Open 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
10 Lottie Jackson 05 Alton and District 1:12.03 436 33.08

Event 106J: Female 100m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Lottie Jackson 05 Alton and District 1:12.03 436

Event 107: Male Open 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
14 Kai Jackson 04 Alton and District 1:07.87 374 33.17
25 Charlie Maughan 02 Alton and District 1:20.33 226 34.56

Event 107J: Male 100m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Kai Jackson 04 Alton and District 1:07.87 374
20 Charlie Maughan 02 Alton and District 1:20.33 226

Event 108: Female Open 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
15 Lucy Sampson 05 Alton and District 1:23.58 415 39.51

Event 108J: Female 100m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Lucy Sampson 05 Alton and District 1:23.58 415

Event 201: Male Open 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
12 Henry Plewes 04 Alton and District 2:34.05 350 32.69 1:11.28 1:52.53

Event 201J: Male 200m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
10 Henry Plewes 04 Alton and District 2:34.05 350

Event 202: Female Open 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
18 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:40.46 438 34.11 1:16.21 2:03.52

Event 202J: Female 200m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
15 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:40.46 438

Event 203: Male Open 400m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
12 Henry Plewes 04 Alton and District 4:36.50 452 31.22 1:05.58 1:40.91 2:17.05 2:52.11 3:28.59 4:03.49
14 Alex Roberson 02 Alton and District 4:39.60 437 30.98 1:05.55 1:41.20 2:17.53 2:52.45 3:28.45 4:05.12

Event 203J: Male 400m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
8 Henry Plewes 04 Alton and District 4:36.50 452
10 Alex Roberson 02 Alton and District 4:39.60 437

Event 204: Female Open 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Rebecca Alder 01 Alton and District 2:24.52 562 33.37 1:09.78 1:47.02
3 Mia Spencer 03 Alton and District 2:29.11 511 34.33 1:12.21 1:51.20

Event 204J: Female 200m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 Mia Spencer 03 Alton and District 2:29.11 511

Event 205: Male Open 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
10 Kai Jackson 04 Alton and District 2:49.11 361 37.02 1:19.95 2:04.76

Event 205J: Male 200m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
9 Kai Jackson 04 Alton and District 2:49.11 361

Event 206: Female Open 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
4 Hannah Williams 03 Alton and District 28.45 545
11 Katherine George 02 Alton and District 29.15 507
14 Rebecca Alder 01 Alton and District 29.18 505
21 Louisa Murphy 04 Alton and District 29.97 466

Event 206J: Female 50m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
3 Hannah Williams 03 Alton and District 28.45 545
10 Katherine George 02 Alton and District 29.15 507
16 Louisa Murphy 04 Alton and District 29.97 466

Event 207: Male Open 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
19 Charlie Maughan 02 Alton and District 31.54 330

Event 207J: Male 50m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
14 Charlie Maughan 02 Alton and District 31.54 330

Event 302: Male Open 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
18 Alex Roberson 02 Alton and District 2:09.14 456 29.46 1:01.58 1:34.97

Event 302J: Male 200m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
10 Alex Roberson 02 Alton and District 2:09.14 456

Event 303: Female Open 50m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
10 Lucy Sampson 05 Alton and District 38.12 424
28 Isabel Roberts 03 Alton and District 40.59 351

Event 303J: Female 50m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
7 Lucy Sampson 05 Alton and District 38.12 424
24 Isabel Roberts 03 Alton and District 40.59 351

Event 304: Male Open 50m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt
13 Oliver Malkin 03 Alton and District 30.36 392
18 Kai Jackson 04 Alton and District 31.20 361
20 Charlie Maughan 02 Alton and District 31.60 348

Event 304J: Male 50m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
7 Oliver Malkin 03 Alton and District 30.36 392
12 Kai Jackson 04 Alton and District 31.20 361
14 Charlie Maughan 02 Alton and District 31.60 348

Event 305: Female Open 400m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
4 Lottie Jackson 05 Alton and District 5:32.61 475 33.47 1:13.70 1:58.30 2:40.39 3:27.57 4:14.43 4:53.64

Event 305J: Female 400m Individual Medley JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
4 Lottie Jackson 05 Alton and District 5:32.61 475

Event 307: Female Open 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
5 Rebecca Alder 01 Alton and District 1:08.18 526 33.09
8 Mia Spencer 03 Alton and District 1:08.42 520 32.73
22 Louisa Murphy 04 Alton and District 1:14.83 398 36.37

Event 307J: Female 100m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
6 Mia Spencer 03 Alton and District 1:08.42 520
18 Louisa Murphy 04 Alton and District 1:14.83 398

Event 308: Male Open 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
15 Kai Jackson 04 Alton and District 1:18.17 360 36.29
17 Alex Roberson 02 Alton and District 1:19.69 340 37.57
18 Charlie Maughan 02 Alton and District 1:20.59 329 38.33

Event 308J: Male 100m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
12 Kai Jackson 04 Alton and District 1:18.17 360
14 Alex Roberson 02 Alton and District 1:19.69 340
15 Charlie Maughan 02 Alton and District 1:20.59 329

Event 401: Female Open 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:41.61 405 33.86 1:14.40 1:57.70

Event 401J: Female 200m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
5 Lottie Jackson 05 Alton and District 2:41.61 405

Event 404: Male Open 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Kai Jackson 04 Alton and District 2:18.61 443 32.60 1:07.64 1:43.35

Event 404J: Male 200m Backstroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
4 Kai Jackson 04 Alton and District 2:18.61 443

Event 405: Female Open 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
17 Lucy Sampson 05 Alton and District 3:03.49 394 41.15 1:28.55 2:16.76
19 Mia Spencer 03 Alton and District 3:04.79 386 42.65 1:29.61 2:17.97

Event 405J: Female 200m Breaststroke JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
15 Lucy Sampson 05 Alton and District 3:03.49 394
17 Mia Spencer 03 Alton and District 3:04.79 386

Event 406: Male Open 50m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 James Bradley 01 Alton and District 25.12 525
12 Oliver Malkin 03 Alton and District 26.27 459
18 Charlie Maughan 02 Alton and District 26.76 434
21 Alex Roberson 02 Alton and District 27.11 417

Event 406J: Male 50m Freestyle JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
2 Oliver Malkin 03 Alton and District 26.27 459
5 Charlie Maughan 02 Alton and District 26.76 434
8 Alex Roberson 02 Alton and District 27.11 417

Event 407: Female Open 50m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt
10 Hannah Williams 03 Alton and District 31.50 464
22 Louisa Murphy 04 Alton and District 33.11 399
24 Lottie Jackson 05 Alton and District 33.48 386
27 Lucy Sampson 05 Alton and District 34.06 367

Event 407J: Female 50m Butterfly JUNIOR

Place Name YoB Club Time FINA Pt
8 Hannah Williams 03 Alton and District 31.50 464
19 Louisa Murphy 04 Alton and District 33.11 399
21 Lottie Jackson 05 Alton and District 33.48 386
24 Lucy Sampson 05 Alton and District 34.06 367