HSSA Championships 2011

Results for Event 101: Boys Open 200m Individual Medley

Event 101B: Boys Junior 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Owen Davies 99 Purbrook Park 2:38.57 348 34.77 1:14.22 2:02.72
2 Luke Heather 99 Oasis Academy 2:45.99 304 35.29 1:17.75 2:07.03
3 Rory Huggins 99 Horndean Technology College 2:48.00 293 36.52 1:19.47 2:12.87
4 Bruno Kempster 99 Yately Manor 2:53.53 266 36.82 1:21.78 2:15.84
5 Sebastian Williams 99 Brookfield 2:53.99 264 39.57 1:25.13 2:14.68
6 Jack Lebbern 99 Hounsdown 2:58.50 244 38.86 1:24.18 2:19.94
7 Finlay Evans 00 Bishop Challoner 2:59.10 242 39.81 1:23.26 2:19.80
8 Samuel Cooper 99 Swanmore Colle of Technology 3:06.68 213 1:31.12 2:26.27 3:06.68
9 Jake Williams 99 Ryde 3:06.76 213 40.18 1:28.13 2:24.66

Event 101C: Boys Intermediate 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Oliver Jermy 97 Horndean Technology College 2:13.00 590 29.71 1:02.42 1:44.10
2 Basile Burnel 96 Hounsdown 2:20.86 497 30.92 1:06.21 1:46.60
3 Oliver Waldram 97 Robert May's 2:23.91 466 31.08 1:07.82 1:50.16
4 Freddy Clampett 98 The Gregg 2:25.17 454 31.51 1:11.06 1:51.67
5 Daniel Cameron 97 Crofton 2:26.18 444 30.58 1:06.51 1:52.03
6 James Corrigan 96 Priory 2:26.25 444 32.51 1:07.84 2:26.25
7 Samuel Irvine 97 Lord Wandsworth College 2:26.65 440 33.29 1:09.72 1:55.13
8 Kieran Allsop 97 King Edward VI 2:26.93 438 32.57 1:10.67 1:52.46
9 Jack Taylor 97 Testbourne 2:27.70 431 33.68 1:09.44 1:54.51
10 Sean O'Kill 98 Brookfield 2:28.47 424 30.72 1:10.70 1:53.76
11 Aaron Gudge 97 Cove 2:30.59 406 32.58 1:12.02 1:55.82
12 James Kingshott 97 King Edward VI 2:33.00 388 31.94 1:11.92 1:57.83
13 James Millar 98 Brookfield 2:34.69 375 34.89 1:16.09 1:58.97
14 James Faull 97 Cowplain 2:35.24 371 34.61 1:13.46 2:02.13
15 James Worsley 97 Cove 2:36.26 364 31.38 1:09.36 2:01.16
16 Maxim Hunt 97 Bohunt 2:37.41 356 34.32 1:15.99 2:01.57
17 George Plater 98 King Edward VI 2:38.75 347 35.63 1:15.05 2:04.06
18 Oliver Payne 97 Sherfield 2:39.29 343 33.87 1:17.46 2:01.54
19 George Culley 96 Wildern 2:42.15 326 34.69 1:14.83 2:05.08
20 Timothy Gooding 98 The Wavell 2:45.99 304 37.27 1:20.18 2:09.68
21 Carl Bodsworth 97 John Hanson 2:47.29 296 37.17 1:19.26 2:10.09
22 Alex Lee 97 John Hanson 2:50.72 279 38.96 1:21.69 2:12.68
23 Chris Finch 97 Cams Hill 2:50.78 279 37.37 1:19.80 2:13.78
24 Peter Bassom 97 Wildern 2:51.19 277 38.50 1:22.14 2:12.85
25 Thomas Pitter 98 Wildern 2:51.33 276 39.83 1:21.79 2:15.80
26 Henry Port 98 The Petersfield 2:55.69 256 41.53 1:25.54 2:17.24
27 Harry Kendal 97 Cams Hill 2:56.03 254 35.43 1:20.59 2:14.50
28 Will Turner 97 Rookwood 2:59.99 238 40.37 1:23.92 2:23.33

Event 101D: Boys Senior 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Ewan Laing 95 Yateley 2:16.70 543 29.71 1:04.78 1:44.54
2 Jack Burton 96 Ringwood 2:22.35 481 30.91 1:08.45 1:47.95
3 Gavin Suen 95 Farnborough Sixth Form 2:23.36 471 27.53 1:05.68 1:49.50
4 Jai Allen 96 Frogmore College 2:27.34 434 31.74 1:09.02 1:52.67
5 Max Hewett 95 Southdowns College 2:30.71 405 31.85 1:11.90 1:53.77
6 Matthew Barber 94 Cowes Enterprise College 2:31.11 402 31.27 1:10.53 1:53.16
7 James Daniel 94 Alton College 2:31.30 401 31.79 1:10.16 1:57.44
8 Alex Evans 94 Sandown Bay Academy 2:35.22 371 30.59 1:10.63 1:59.41
9 Simon Miles 96 King Edward VI 2:35.88 366 34.39 1:15.35 2:01.03
10 Duncan Bond 96 Brighton Hill 2:36.21 364 32.43 1:11.56 2:00.12
11 Christopher Dickson 96 Sherfield 2:37.97 352 32.46 1:14.15 1:59.25
12 Danny Rumsey 95 Itchen College 2:42.25 325 33.79 1:16.18 2:03.43
13 Joe Kirkpatrick 96 Salesian College 2:42.73 322 36.49 1:16.59 2:07.03
14 Jake Taulbut 95 Woodlands College 2:44.14 314 33.41 1:14.25 2:04.91
Adam Massey 94 Churchers College DQ:Back: Not on back at finish of backstroke leg