2001
9
Sep
SCASA Inter-County Competition 2001 @ Crystal Palace National Sports Centre

Results

Crystal Palace National Sports Centre
Sunday 9th September

Age Group

1. Hampshire 206
2. Sussex 159
3. Kent 154
4. Essex 138
5. Surrey 113
6. Hertfordshire 111

Open

1. Hampshire 63
2. Kent 54
3. Sussex 48.5
4. Hertfordshire 45
5. Essex 42.5
6. Surrey 40

Overall

1. Hampshire 269
2. Kent 208
3. Sussex 207.5
4. Essex 180.5
5. Hertfordshire 156
6. Surrey 153

EVENT 1 LADIES 16/17 YEARS 100m BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Abi Adgar (84) Herts 1:09.85
2. Gemma Bowsher (84) Hants 1:10.01
3. Catherine Castell (84) Surrey 1:11.61
4. Katie Whitnall (85) Kent 1:11.76
5. Lorraine Hibben (85) Essex 1:14.00
6. Charlotte Potton (85) Sussex 1:14.69

EVENT 2 MENS 16/17 YEARS 100m BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Nathan Hayes (84) Hants 59.71
2. Darren Chappell (84) Kent 1:00.98
3. Darren Wood (84) Herts 1:01.62
4. Dean Martin (85) Essex 1:01.95
5. Leon McKenzie (84) Surrey 1:02.62
6. Chris Sutton (85) Sussex 1:05.41

EVENT 3 GIRLS 14/15 YEARS 4x50 Metres Medley Relay

Place Name County Time
1. Surrey Surrey 2:09.53
2. Hampshire Hants 2:10.02
3. Sussex Sussex 2:10.28
4. Essex Essex 2:12.49
5. Kent Kent 2:13.28
6. Hertfordshire Herts 2:18.08

EVENT 4 BOYS 14/15 YEARS 4x50 Metres Medley Relay

Place Name County Time
1. Sussex Sussex 1:57.32
2. Kent Kent 1:59.65
3. Hampshire Hants 2:00.01
4. Essex Essex 2:00.42
5. Hertfordshire Herts 2:03.15
6. Surrey Surrey 2:04.95

EVENT 5 LADIES 100 Metres FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Tara Hutt (79) Hants 1:00.14
2. Greta McLachlan (84) Surrey 1:01.05
3. Alexa White (79) Sussex 1:01.65
4. Emma Hulls (74) Kent 1:02.69
5. Zoe Hill (83) Essex 1:05.24
6. Amy Jennings (86) Herts 1:06.11

EVENT 6 MENS 100 Metres FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Graham Martin-Dye (78) Herts 54.16
2. Alex Brown (83) Sussex 54.90
3. Simon Porter (83) Hants 55.00
4. Jonathan Bone (83) Kent 55.86
5. Wade Rimbach (84) Essex 57.20
6. Jeremy Chan (84) Surrey 59.50

EVENT 7 GIRLS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Laura Chase (87) Hants 2:28.75
2. Lauren Cogdale (88) Essex 2:33.00
3. Gemma Spofforth (87) Sussex 2:39.17
4. Natalie Wood (87) Herts 2:43.71
5. Georgina Redman (88) Kent 2:48.13
6. Cloe Newman (88) Surrey 3:05.02

EVENT 8 BOYS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. John Molyneaux (88) Hants 2:29.31
2. Karl Batorski (88) Essex 2:29.59
3. Nicholas Smith (88) Surrey 2:31.07
4. Philip Durrant (88) Sussex 2:35.00
5. James Clarke (88) Kent 2:35.44
6. James Allchorne (89) Herts 2:44.36

EVENT 9 LADIES 16/17YRS 100m BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Joanne Mullins (83) Kent 1:18.09
2. Gail Strobridge (85) Hants 1:20.00
3. Charlotte Baxter (84) Surrey 1:22.83
4. Lauren Hemsley (85) Sussex 1:24.43
5. Julie Sapsford (84) Herts 1:25.05
Michelle Kiff (83) Essex DIS ST

EVENT 10 MENS 16/17 YEARS 100m BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. David Bartlett (84) Sussex 1:09.82
2. Lee Wightwick (85) Essex 1:10.90
3. Alex Sui (85) Kent 1:13.01
4. Thomas Raynham (84) Herts 1:14.60
5. Ashley Savage (84) Hants 1:15.47
6. Calvin Morgan-Jones (85) Surrey 1:15.78

EVENT 11 GIRLS 14/15 YEARS 100m BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Alex Savage (85) Hants 1:07.19
2. Pandora Allard (85) Essex 1:10.89
3. Kirsty Hedge (86) Sussex 1:11.71
4. Melissa Chuck (86) Surrey 1:12.18
5. Kirsty Sykes (86) Kent 1:12.90
6. Stephanie Wells (87) Herts 1:13.77

EVENT 12 BOYS 14/15 YEARS 100m BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. John Wood (86) Herts 1:03.71
2. Chris Varrall (85) Sussex 1:05.05
3. Matthew King (86) Hants 1:05.64
4. Lewis Owens (87) Kent 1:05.73
5. Conner Parker (86) Essex 1:06.73
6. Stuart McCrae (86) Surrey 1:15.21

EVENT 13 LADIES 100 Metres BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Clare Stevens (84) Kent 1:09.38
2. Alex Willoughby (84) Essex 1:10.88
3. Catriona McAtear (87) Herts 1:12.18
4. Gemma Bowsher (84) Hants 1:12.33
5. Caroline Castell (82) Surrey 1:13.85
6. Nicola Abbott (85) Sussex 1:16.40

EVENT 14 MENS 100 Metres BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Ian Powell (85) Hants 1:02.51
2. Ross Hughes (84) Essex 1:02.56
3. Alex Boyce (80) Herts 1:03.08
4. Trevor Gaunt (84) Sussex 1:04.53
5. Adam Knight (84) Kent 1:08.33
6. Matthew Richardson (83) Surrey 1:08.73

EVENT 15 GIRLS 12/13 YEARS 4x50 Metres Medley Relay

Place Name County Time
1. Sussex Sussex 2:12.16
2. Hampshire Hants 2:12.31
3. Essex Essex 2:15.34
4. Hertfordshire Herts 2:17.99
5. Surrey Surrey 2:18.88
6. Kent Kent 2:19.82

EVENT 16 BOYS 12/13 YEARS 4x50 Metres Medley Relay

Place Name County Time
1. Hampshire Hants 2:08.13
2. Kent Kent 2:09.27
3. Sussex Sussex 2:10.08
4. Surrey Surrey 2:11.08
5. Essex Essex 2:12.01
6. Hertfordshire Herts 2:14.32

EVENT 17 LADIES 16/17 YRS 4x50 Metres F/S Relay

Place Name County Time
1. Kent Kent 1:55.17
2. Hampshire Hants 1:56.11
3. Surrey Surrey 2:01.25
4. Sussex Sussex 2:02.20
5. Hertfordshire Herts 2:02.30
6. Essex Essex 2:03.42

EVENT 18 MENS 16/17 YRS 4x50 Metres F/S Relay

Place Name County Time
1. Essex Essex 1:42.97
2. Kent Kent 1:43.67
3. Hampshire Hants 1:44.00
4. Sussex Sussex 1:45.45
5. Surrey Surrey 1:46.54
6. Hertfordshire Herts 1:48.03

EVENT 19 GIRLS 14/15YRS 100m BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Claire Manton (87) Sussex 1:18.89
2. Marie Heselden (85) Kent 1:20.29
3. Helen Meckiffe (86) Surrey 1:20.67
4. Rikki Jackson (86) Hants 1:21.76
5. Natalie Barnard (87) Herts 1:27.38
6. Lauren Denham (86) Essex 1:30.15

EVENT 20 BOYS 14/15 YEARS 100m BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Christopher Watkinson (87) Essex 1:11.90
2. Andrew Chalmers (85) Kent 1:13.07
3. Danny Sivers (86) Sussex 1:15.38
4. Tom May (86) Herts 1:15.77
5. Thomas Sanitpan (86) Hants 1:16.04
6. Andrew Wakefield (86) Surrey 1:23.42

EVENT 21 GIRLS 12/13 YEARS 100m BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Chloe Winter (87) Surrey 1:07.95
2. Emma Wicks (88) Hants 1:09.86
3. Charlotte Watkins (88) Essex 1:09.91
4. Holly White (88) Sussex 1:12.67
5. Louise Alsop (88) Herts 1:14.11
6. Hazel Colbourne (89) Kent 1:17.79

EVENT 22 BOYS 12/13 YEARS 100m BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Joshua Dunleavy (88) Hants 1:12.43
2. Christopher Daly (88) Herts 1:12.94
3. Daniel Jacobs (88) Kent 1:14.05
4. Joe Bennett (87) Surrey 1:14.35
5. Dane McKnight (88) Essex 1:17.74
6. Kevin Pickard (88) Sussex 1:18.02

EVENT 23 LADIES 16/17 YEARS 100m FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Elizabeth Kreuz (85) Hants 1:02.52
2. Leanne Hunt (84) Kent 1:03.11
3. Natasha Slabas (85) Surrey 1:03.91
4. Abigail Edgar (84) Herts 1:05.08
5. Penny Butler (84) Essex 1:07.06
6. Rebecca Farrands (84) Sussex 1:10.40

EVENT 24 MENS 16/17 YEARS 100m FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Matthew Perkins (84) Kent 55.75
2. Tom Close (84) Hants 56.03
3. James Lock (85) Surrey 57.95
4. Chris Sutton (85) Sussex 58.68
5. Adam Desborough (84) Herts 59.08
6. Dean Martin (85) Essex 1:00.87

EVENT 25 GIRLS 14/15 YRS 4x50 Metres F/S Relay

Place Name County Time
1. Kent Kent 1:57.33
2. Hampshire Hants 1:57.34
3. Essex Essex 1:58.35
4. Sussex Sussex 1:58.42
5. Hertfordshire Herts 1:59.45
6. Surrey Surrey 2:00.64

EVENT 26 BOYS 14/15 YRS 4x50 Metres F/S Relay

Place Name County Time
1. Sussex Sussex 1:43.90
2. Hampshire Hants 1:48.45
3. Kent Kent 1:48.79
4. Essex Essex 1:49.11
5. Surrey Surrey 1:49.53
6. Hertfordshire Herts 1:50.03

EVENT 27 LADIES 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Alex Savage (85) Hants 2:28.21
2. Clare Stevens (84) Kent 2:31.08
3. Sam Hunter (83) Herts 2:32.06
4. Victoria Beaney (85) Surrey 2:33.42
5. Jessica Kneller (83) Essex 2:36.10
6. Holly White (88) Sussex 2:46.78

EVENT 28 MENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Christopher Thompson (83) Hants 2:16.10
2. Gareth Steed (81) Kent 2:22.30
3. Matthew Keen (83) Essex 2:23.62
4. Billy Woodhouse (84) Herts 2:24.05
5. Craig Steenhoff (82) Sussex 2:24.55
6. Leon McKenzie (84) Surrey 2:30.14

EVENT 29 GIRLS 12/13YRS 100m BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Elizabeth Brown (88) Hants 1:22.66
2. Georgina Redman (88) Kent 1:23.44
3. Laura West (88) Sussex 1:23.66
4. Harper Staples (89) Herts 1:24.28
5. Lauren Cogdale (88) Essex 1:25.70
6. Josie Miller (87) Surrey 1:26.44

EVENT 30 BOYS 12/13 YEARS 100m BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Karl Batorski (88) Essex 1:17.88
2. Nicholas Smith (88) Surrey 1:18.93
3. Graeme Holland (87) Hants 1:22.81
4. Matthew Hinton (88) Kent 1:22.96
5. Duncan Harvey (88) Sussex 1:23.97
6. James Allchorne (89) Herts 1:27.86

EVENT 31 LADIES 16/17 YEARS 100m BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Elizabeth Kreuz (85) Hants 1:09.45
2. Alex Willoughby (84) Essex 1:12.16
3. Catherine Castell (84) Surrey 1:13.55
4. Lauren Hemsley (85) Sussex 1:14.70
5. Leanne Akers (84) Herts 1:15.76
6. Katie Whitnall (85) Kent 1:15.82

EVENT 32 MENS 16/17 YEARS 100m BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Ross Hughes (84) Essex 1:03.23
2. Trevor Gaunt (84) Sussex 1:04.70
3. Nathan Hayes (84) Hants 1:04.90
4. James Coke (84) Herts 1:08.76
5. Mark Bartlett (84) Surrey 1:09.30
6. Ian Colbourne (84) Kent 1:13.46

EVENT 33 GIRLS 14/15 YEARS 100m FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Julia Beckett (86) Hants 1:02.06
2. Natalie Prince (86) Surrey 1:02.13
3. Amy Kent (86) Sussex 1:02.75
4. Kelly Andrews (87) Essex 1:03.14
5. Natalie Barnard (87) Herts 1:03.64
6. Kirsty Sykes (86) Kent 1:04.21

EVENT 34 BOYS 14/15 YEARS 100m FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Derrick Lee (86) Sussex 57.49
2. Max Underhay (87) Hants 57.56
3. Andrew Hunter (86) Herts 57.74
4. Lewis Owens (87) Kent 59.18
5. Scott McCormick (87) Essex 59.85
6. Nicholas Reid (86) Surrey 1:00.03

EVENT 35 LADIES 4x50 Metres. Medley Relay

Place Name County Time
1. Surrey Surrey 2:08.31
2. Hampshire Hants 2:08.99
3. Kent Kent 2:09.07
4. Essex Essex 2:10.98
5. Sussex Sussex 2:11.27
6. Hertfordshire Herts 2:16.12

EVENT 36 MENS 4x50 Metres. Medley Relay

Place Name County Time
1. Hertfordshire Herts 1:55.01
2. Hampshire Hants 1:56.72
3. Essex Essex 1:56.76
3. Sussex Sussex 1:56.76
5. Kent Kent 1:57.49
6. Surrey Surrey 1:57.52

EVENT 37 GIRLS 12/13 YRS 4x50 Metres F/S Relay

Place Name County Time
1. Essex Essex 1:58.66
2. Hampshire Hants 1:59.61
3. Kent Kent 2:01.13
4. Sussex Sussex 2:01.56
5. Hertfordshire Herts 2:03.48
6. Surrey Surrey 2:05.18

EVENT 38 BOYS 12/13 YRS 4x50 Metres F/S Relay

Place Name County Time
1. Kent Kent 1:53.09
2. Essex Essex 1:55.10
3. Hampshire Hants 1:55.43
4. Surrey Surrey 1:55.92
5. Sussex Sussex 1:56.24
6. Hertfordshire Herts 1:57.06

EVENT 39 GIRLS 14/15 YEARS 100m BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Julia Beckett (86) Hants 1:11.82
2. Catriona McAtear (87) Herts 1:13.18
3. Sarah Wood (85) Essex 1:13.80
4. Sarah Hodge (85) Kent 1:13.98
5. Melissa Chuck (86) Surrey 1:14.23
6. Hannah Keen (86) Sussex 1:16.03

EVENT 40 BOYS 14/15 YEARS 100m BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Ryan Spencer (86) Hants 1:05.20
2. Ben Hutchinson (86) Sussex 1:06.94
3. Richard Coley (87) Kent 1:07.03
4. John Wood (86) Herts 1:09.25
5. Ashley Breed (87) Essex 1:09.30
6. Stuart McRea (86) Surrey 1:09.79

EVENT 41 LADIES 100 Metres BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Alexa White (79) Sussex 1:06.28
2. Greta McLachlan (84) Surrey 1:08.50
3. Emma Saunders (82) Kent 1:08.75
4. Elizabeth Bellinger (78) Essex 1:10.10
5. Samantha Hunter (83) Herts 1:13.09
6. Elizabeth Brown (88) Hants 1:13.82

EVENT 42 MENS 100 Metres BUTTERFLY

Place Name YoB County Time
1. Craig Steenhoff (82) Sussex 59.25
2. Jonathon Bone (83) Kent 1:01.15
3. Christopher Thompson (83) Hants 1:01.49
4. Joshua Ker (85) Essex 1:02.63
5. Graham Martin-Dye (78) Herts 1:07.30
Leon McKenzie (84) Surrey DIS M

EVENT 43 GIRLS 12/13 YEARS 100m FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Laura Chase (87) Hants 1:02.23
2. Christie Mecklenburgh (88) Essex 1:03.72
3. Kerry Pinington (88) Kent 1:04.71
4. Sarah Richard (88) Sussex 1:06.64
5. Emily MacLennan (88) Herts 1:06.83
6. Georgina Fromson (89) Surrey 1:09.91

EVENT 44 BOYS 12/13 YEARS 100m FREESTYLE

Place Name YoB County Time
1. Nicholas Middleton (88) Surrey 1:01.33
2. Philip Durrant (88) Sussex 1:01.45
3. James Tebbett (88) Hants 1:02.02
4. Christopher Daly (88) Herts 1:02.14
5. Stuart Robinson (88) Kent 1:02.61
6. Dane McKnight (86) Essex 1:05.82

EVENT 45 LADIES 16/17 YEARS 200m.IND.MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Joanne Mullins (83) Kent 2:31.87
2. Gail Strobridge (85) Hants 2:34.01
3. Natasha Slabas (85) Surrey 2:42.84
4. Harriet Adams (85) Essex 2:47.28
5. Nicola Abbotty (85) Sussex 2:48.25
6. Nicola Bullen (85) Herts 2:49.12

EVENT 46 MENS 16/17 YEARS 200m.IND.MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Darren Wood (84) Herts 2:22.74
2. Darren Chappell (84) Kent 2:22.83
3. Lee Wightwick (85) Essex 2:24.47
4. Simon Winterbottom (84) Hants 2:24.75
5. Robert Doran (85) Surrey 2:24.91
6. Thomas Dewhurst (85) Sussex 2:38.30

EVENT 47 LADIES 100 Metres BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Victoria Beaney (85) Surrey 1:16.84
2. Jane Davis (82) Kent 1:20.45
3. Laura Wood (83) Hants 1:20.90
4. Kerrie Young (82) Herts 1:22.33
5. Michelle Kiff (83) Essex 1:22.52
6. Lauren Short (83) Sussex 1:22.73

EVENT 48 MENS 100 Metres BREASTSTROKE

Place Name YoB County Time
1. David Bartlett (84) Sussex 1:09.99
2. Matthew Keen (83) Essex 1:11.24
3. Paul Stock (80) Surrey 1:11.99
4. Billy Woodhouse (84) Herts 1:14.38
5. Andrew Chalmers (85) Kent 1:14.41
6. Ashley Savage (84) Hants 1:14.55

EVENT 49 GIRLS 12/13 YEARS 100m BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. Gemma Spofforth (87) Sussex 1:10.30
2. Louise Cox (88) Hants 1:11.00
3. Chloe Winter (87) Surrey 1:12.39
4. Emily Cole (88) Essex 1:14.96
5. Louise Alsop (88) Herts 1:16.78
6. Kerry Pinington (88) Kent 1:18.73

EVENT 50 BOYS 12/13 YEARS 100m BACKSTROKE

Place Name YoB County Time
1. John Molyneaux (88) Hants 1:09.54
2. James Clarke (88) Kent 1:11.08
3. Richard Martin (87) Herts 1:12.30
4. Mark Harrington (88) Sussex 1:13.54
5. Matthew Vinter (88) Essex 1:13.60
6. Thomas White (88) Surrey 1:14.58

EVENT 51 LADIES 16/17 YRS 4x50 Metres Medley Relay

Place Name County Time
1. Hampshire Hants 2:10.21
2. Essex Essex 2:11.96
3. Kent Kent 2:14.34
4. Surrey Surrey 2:17.12
5. Hertfordshire Herts 2:18.74
6. Sussex Sussex 2:22.18

EVENT 52 MENS 16/17 YRS 4x50 Metres Medley Relay

Place Name County Time
1. Sussex Sussex 1:55.86
2. Kent Kent 1:56.90
3. Hampshire Hants 1:57.30
4. Essex Essex 1:57.88
5. Hertfordshire Herts 2:00.02
6. Surrey Surrey 2:01.04

EVENT 53 GIRLS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Claire Manton (87) Sussex 2:32.31
2. Marie Heselden (85) Kent 2:33.72
3. Kirsty Nash (85) Hants 2:34.04
4. Jessica Grimwood (86) Surrey 2:39.09
5. Harriet Clement (86) Essex 2:39.90
6. Claire Taylor (86) Herts 2:43.45

EVENT 54 BOYS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY

Place Name YoB County Time
1. Max Underhay (87) Hants 2:22.92
2. Andrew Hunter (86) Herts 2:24.00
3. Chris Kukla (86) Sussex 2:26.93
4. Matthew Major (86) Essex 2:27.64
5. Paul Mannering (86) Kent 2:28.38
6. Michael Garside (86) Surrey 2:33.30

EVENT 55 LADIES 4x50 Metres Freestyle Relay

Place Name County Time
1. Hampshire Hants 1:54.12
2. Kent Kent 1:54.81
3. Surrey Surrey 1:59.20
4. Sussex Sussex 1:59.33
5. Hertfordshire Herts 2:00.04
6. Essex Essex 2:00.82

EVENT 56 MENS 4x50 Metres Freestyle Relay

Place Name County Time
1. Hampshire Hants 1:41.30
2. Sussex Sussex 1:42.07
3. Hertfordshire Herts 1:42.62
4. Kent Kent 1:43.43
5. Essex Essex 1:46.19
6. Surrey Surrey 1:47.39